Kızlık Zarı

KIZLIK ZARI (HYMEN)

Kızlık Zarı, tüm toplumlarda farklılık gösterse de kültürel ve sosyolojik öneme sahiptir. Latince adı “HYMEN” dir. Yunan ve Roma mitolojisinde evlilik ve düğün tanrısının adı Hymendir. Bu nedenle Kızlık Zarı Hymen olarak adlandırılır. Gerdek gecesi bu tanrıya adanmıştır. Kızlık Zarı, tarih boyunca hem kadın olmanın hem de cinselliğin önemli bir sorunu olmuştur. Hymen yapısal açıdan önemsizdir. Toplumsal açıdan önemi, toplumların kültürel yapılarına göre değişiklik göstermektedir. Cinsiyet ayrımcılığının yarattığı sorunlardan biridir. Bazı toplumlar kadın cinselliğini denetlenmek ister. Bu da ancak Kızlık Zarı muayenesi ile mümkündür. Kızlık Zarı muayenesi kadın sağlığını psikolojik ve sosyolojik bakımdan etkiler. Ne yazık ki toplumların bazı kesimlerinde bekaret kontrolü kanıksanmış cinsiyet ayrımcılığına dayalı bir uygulamadır. Kızlık Zarı muayenesine pek çok genç kız istemleri dışında götürüldüğünden toplumumuzda ne yazık ki intihar ve namus cinayetleri hala varlığını sürdürmektedir. Dini bakış açısı da kadınları büyük bir baskı altında tutmaktadır.

KIZLIK ZARI YAPISI

Kızlık Zarı vajina girişinden 1.5 cm kadar içerde, vajina girişini kısmen kapatan bir yapıdır. Ayrı bir organ değildir. Fizyolojik bir rolü yoktur. Kızlık Zarında yırtıklar varsa bunlar saat kadranı olarak ifade edilir. İdrar deliğinin hemen alt kısmı saat 12, anüse yakın olan kısım saat 6 gibi. Bazen de doğuştan hafif çentikler olabilir. Kızlık Zarı her zaman yuvarlak bir halka şeklinde değildir. Farklı çeşitleri vardır.

Yuvarlak Halka Şeklinde Kızlık Zarı : Kızlık Zarı yuvarlak halka şeklinde olup ortasında yine halka şeklinde bir delik bulunur. En sıklıkla görülen Kızlık Zarı şeklidir(%60-95 oranında)

Yarımay Şeklinde Kızlık Zarı: Kızlık Zarı şekli “yarımay” dır. Üst kısımda zar daha incedir veya hiç yokken arka kısımda belirgindir. Görülme sıklığı %3.5 ile %20 arasında değişmektedir.

Septalı Kızlık Zarı( Ara bölmeli ) : Kızlık Zarının orta kısmında boşluğu bölen, zara ait ara bir doku parçası vardır. Görülme sıklığı %1.5-5 arasındadır.

Çok Delikli( kalburumsu ) : Kızlık Zarının ortasında tek büyük değil birden fazla küçük delik vardır. Bu görüntüsü ile Kızlık Zarı şekli adeta bir “kalbura” benzer. Görülme sıklığı %1’den daha azdır.

Bu gözle görülür çeşitlere ilave olarak 3 özel durum daha vardır.

Kızlık Zarı vardır ama ortasında, olması gereken delik yoktur. Nadir olarak rastlanır. Buna aynı zamanda imperfore Kızlık Zarı da denir.( adet kanamasının atılması için doktor tarafından kesi yapılarak onarılır ).Adet kanaması dışa akmadığından, hasta ciddi ağrılar ve adet olmama şikayeti ile başvurur.

Seksüel birleşme esnasında rahatsızlık veren sikleröz ( kalın ve dirençli ) Kızlık Zarı. Ağrılı ve zor ilişki yaşayan kızlarda muayene sonrasında saptanan bir çeşittir. Zorlamanın derecesine bağlı olarak yırtılabilir ya da yırtılmayabilir.

Kanama olmadan ve yırtılmadan sorunsuz bir şekilde genişleyen elastik ya da esnek Kızlık Zarı. Cinsel ilişki ile yırtılmayan, esnek Kızlık Zarı olarak isimlendirilen durum. Kızlık Zarının ortasındaki normalde de var olan delik-açıklık, normal Kızlık Zarına göre daha geniştir. İlişki sırasında yırtılmayıp penisin girmesine kanama olmadan izin verebilen bir oluşum şeklidir. Ancak doktor muayenesi ile değerlendirilebilen bu çeşit Kızlık Zarında, ilişkide kanama olmadığı için çiftler genellikle muayene için jinekoloğa başvurmaktadırlar. Sık görülen bir Kızlık Zarı çeşididir.

KIZLIK ZARI MUAYENESİ:

Yapısal olarak Kızlık Zarı adet kanamasının dışarı akamadığı, doğuştan Kızlık Zarının vajen girişini tamamen kapattığı Hymen atrezisi(Kızlık Zarının doğuştan vajina girişini tam kapatması) durumunda ve cinsel ilişkinin gerçekleşemediği durumlarda anatomik bir farklılığı değerlendirmek için yapılır.

  Bazı toplumlarda kadınlar için öngörülen namus anlayışı ve erkekler için öngörülenden farklıdır. Türk toplumu, erkek egemen bir toplumdur. Türk toplumunda kadının aksine, erkeğin evlilik öncesi ilişki yaşaması kabul görür.1992 yılında yapılan 400 üniversite öğrencisiyle yapılan bir çalışmada ‘Evlendiğiniz bayanda bekaret arar mısınız?’ sorusu yöneltilmiş, çalışmaya katılan erkeklerin % 85 i ‘Evet’ cevabını vermiştir.

  Etik açıdan Kızlık Zarı muayenesi tamamen kadının kendi isteğiyle, mahremiyetine saygı göstererek, gizlilik esasına dayanarak yapılmalıdır.

  1998 Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliğine Göre kişinin rızası olmadan beden bütünlüğüne dokunulamayacağı ve bekaret kontrolü yapılamayacağı bildirilmiştir.

Muayenehanemde muayeneyi tamamen kişinin psikolojik ve sosyolojik durumunu göz önüne alarak ve etik kurallara uyarak yapıyorum.

Muayene nasıl olur?:Kızlık Zarı muayenesi son derece basit ve ağrısızdır. Muayene olacak kişi bacaklarını açarak muayene masasına yatar. Jinekolog ışık kaynağı ile büyük ve/veya küçük dudakları yana çekerek Kızlık Zarını gözlemleyerek inceler ve muayene tamamlanmış olur. Muayenede adetli olmama tercih edilir.

KIZLIK ZARI ONARIMI ( HYMENOPLASTİ )

Cerrahi teknikler kullanarak yırtılmış olan Kızlık Zarını dikmek mümkündür. İki tür yaklaşımla Kızlık Zarı dikimi yapılır. Özellikle belirtmekte fayda var ki, KIZLIK ZARI onarımlarında tamamen yırtılmamış ilk halini yapmak mümkün değildir

1) Geçici yöntem: Olası ilişkiden 2-6 gün önce yapılan onarımdır. Lokal anesteziyle ağrısız bir şekilde yırtılmış kızlık zarları uç uca, yada vajene halka şeklinde dikiş atılarak yapılan onarımdır.10-15 dakika sürer. Deneyimli bir jinekolog tarafından yapıldığında kanama garantisi %100 olan bu yöntem, ilişkiye yakın olan bir zamanlama ile yapılmalıdır.2-6 gün içinde ilişki olmazsa atılan dikişler esner ve Kızlık Zarı eski haline gelir. Onarım sonrası bacakları fazla açmamaya özen gösterilmelidir.Onun dışında fiziksel aktivitede bir kısıtlamaya gerek yoktur. Duş alınabilir.

2) Kalıcı yöntem: Flep yöntemiyle yapılan kalıcı yöntem, psikolojik açıdan kadınları rahatlatan bir yöntemdir. Kalıcı yöntemle Kızlık Zarı dikildiğinde 2 ay ilişki olmaması tercih edilir. Lokal yada genel anestezi ile yapılabilir. Vajinadan oluşturulan doku parçasıyla yeniden Kızlık Zarı oluşturulur. Vücut tarafından emilen, ince dikiş materyali kullanılır. Her iki yöntemde de dikişlerin alınması gerekmez. Pansuman yada özel bakım gerekmez. Kalıcı yöntem yapıldığında 2 ay sonra kontrol etmek önemlidir. Kanama aynen doğal Kızlık Zarı kanaması gibi olur.  Yaklaşık 20-30 dakika sürer. Onarım sonrası 1 hafta bacakları açmamak önemlidir. En az 1 hafta 10 gün, havuz, deniz, küvette banyo önerilmez. Ayakta duş alınabilir. Ikınma olmamalı, kabız kalmamaya dikkat edilmelidir.1 hafta 10 gün bazen leke tarzında kanamalar olabilir.Reçete edilen antibiotikler kullanılmalıdır.Vajina çok esnek bir organ olduğundan, vajinadan flep yöntemi ile yapılan yeni kızlık zarının esneme olasılığı vardır.Mutlaka 2 ay sonra kontrol edilmelidir.Olası ilişkiden uzun süre önce yapıldığından, kanama garantisi için planlanan ilişkiden 3-4 gün önce tekrar kontrol etmek gereklidir.

Bekaretin isteyerek veya istenmeyerek bozulmuş olması ne yazık ki kadınlar üzerinde ahlaki ve toplumsal baskı oluşturmaktadır. Kızlık Zarı onarımı hem toplumsal bakış açısı nedeni ile hem de kadının psikolojik anlamda rahatlaması için yapılan bir işlemdir. Unutulmamalı ki toplumumuzda hala intiharlar ve namus cinayetleri olmaktadır.

Muayenehanemde tüm hastalarımda olduğu gibi Kızlık Zarı muayenesi, Kızlık Zarı onarımı yapılan hastalarıma ait bilgiler, hasta hakları kapsamında ( Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmenliği RG 01/08/1998 tarihinde 23420 no ile resmi gazetede yayınlanmıştır.23420) tümüyle gizli tutulur, 2. şahıslarla paylaşılmaz.

Call Now Button(0312) 287 70 79