Ankara Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı, tıbbi adıyla hymen, eski Yunan ve Roma mitolojisinde  evlilik ve düğün tanrısının adıdır.Bizim toplumumuz gibi çoğu toplumlarda bekaretin, el değmemişliğin simgesi olarak kabul edilir.Adı dolayısı ile zar olarak algılansa da, vajen girişini tamamen kapatan bir zar değil, vajen girişinin 1.5 cm içinde, ortasında açıklık bulunan bir dokudur.İlk ilişkide kanama olması, kızlık zarının yırtıldığının ve bekaretin ispatı olarak bilinse de, gerçek şu ki, kızlık zarlarının çoğu esnek yapıdadır ve kadınların yarısı ilk ilişkilerinde kanamalarının olmadığını ifade ederler.

Kızlık zarı kadınlar üzerinde toplumsal ve dini bakış açısından bir baskı oluşturur.Kızlık zarının esnek yapıda olduğunu bilen kadınların bile çoğu, ilk ilişkide bekaretlerini ispatlama isteği duyarlar.

Kızlık zarı hakkında bilgi almak isteyen her kadının kendi isteği ile muayene olması haktır.Bu muayene, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilir, ağrısız, basit bir muayenedir. Muayene öncesi konuşmak, rahatlatmak, muayenenin nasıl olacağı konusunda bilgilendirmek, saygı ve gizlilik esasına dayanmak, mahremiyeti sağlamak çok önemlidir.Bacakları açarak, ışık kaynağı altında, küçük ve büyük dudakları yana çekerek muayene tamamlanır.Kadınların kendi kızlık zarlarına bakması mümkün değildir.

Kızlık zarı denilince, ‘kızlık zarı dikimi nasıl oluyor? ’’kızlık zarımı diktirsem anlaşılır mı? soruları ile karşılaşıyoruz.Kızlık zarı dikimi etik mi? tartışılır.Hala toplumlarda ve ülkemizde bu nedenle intiharlar, namus cinayetleri işlenmektedir.Kızlık zarının dikilmesini talep eden 18 yaş üzerinde her kadın, bu işlemi yaptırabilir.Kızlık zarının dikilmesi, ilişkide kanama olma şansını artırır.Dikimden sonra kızlık zarının anatomik olarak eski haline gelme şansı yoktur.Kalıcı ve geçici yöntemlerden hangisinin uygulanacağı, kadının psikolojik yapısı, muayene bulguları, muhtemel cinsel ilişki tarihine göre ayarlanır.Kızlık zarının dikilmiş olduğu sadece kadın doğum yada adli tıp hekimlerince anlaşılır.Ehil ellerde yapıldığında, partnerin anlaması mümkün değildir.

Kızlık zarı dikimi özellikle bizim gibi doğu kültürüne sahip olan topluluklarda bekarete çok önem verilmesi nedeniyle sıklıkla uygulanan bir ameliyattır.Bu uygulamayı yapmak, pek çok genç kadının içinde bulunduğu çıkmazda bir ışık kaynağı olmaya devam edecek gibi görünmektedir.