Aşılama Tedavisi Nedir?

 Aşılama yöntemi 1 yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen gebelik olmadığı durumlarda uygulanan bir yardımcı üreme yöntemidir.Aşılama yapılabilmesi için erkekte yeterli sperm, kadında yumurtanın olması gerekir.Bu tedavide amaç yumurta ve spermin karşılaşma olasılığının, yumurta sayısı ve sperm kalitesini arttırarak döllenme şansının yükseltilmesidir.

Aşılama Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Anne adayında yumurtlamanın sağlanabilmesi, baba adayında işlenebilecek yeterlilikte sperm olması gerekir.Sperm parametrelerinde sorun olan çiftlerde yada açıklanamayan infertilite dediğimiz, bir neden bulunamayan çiftlerde uygulanır.Vajinismus sorunu olup, vajinismus tedavisini reddeden çiftlerde uygulanabilir.

Aşılama İşlemi Nasıl Uygulanır?

Aşılama planlanan anne adayının öncesinde kadın doğum uzmanınca muayene edilmesi gerekir.Baba adayı da sperm problemi varsa ürolog tarafından değerlendirilmelidir.Adetin 2 yada 3. günü anne adayı tekrar muayene edilir, hormon ilaçları ağızdan yada ciltaltından verilerek yumurta büyütülmesi planlanır.Yumurtlama tedavisi ile yumurta istenen boyuta geldiğinde ve sayısı uygunsa cilt altından çatlatma iğnesi yapılır.Aşılama olacağı saatten yaklaşık 2 saat önce spermin hazırlanması için baba adayı sperm hazırlanacak merkezde olmalıdır.Bu merkezin aşılama yapılacağı merkeze yakın olması önemlidir. Hazırlanan sperm vücut ısısında yada özel termoslarla taşınır.İğneden belli bir saat sonrası aşılama planlanır.Anne adayının idrarının sıkışık olması önemlidir.Böylelikle öne doğru eğik olan rahim, mesanenin dolması ile düz bir hatta gelir ve kateterin geçişi kolaylaşır.Jinekolojik muayene masasına alınan anne adayının vajinasına spekulum adı verilen muayene aleti yerleştirilir.Vajina serum fizyolojikle yıkanır.Spermler ince bir kateterle, ultrason eşliğinde rahim içine bırakılır. Ağrısız bir işlemdir. 

Aşılama Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aşılama öncesi hem kadın hem erkeğin dikkat etmesi gerekenler şunlardır.

Kadın:Aşılama uygulanacak kadının tedavi sırasında vajinal enfeksiyonu olmamalı, vajinal ilaç, krem, losyon kullanmamalıdır.Sigara, alkol tüketmemelidir..Folik asit içeren vitamin kullanması, gebelik olduğunda bebeğin özürlü olma riskini azaltacaktır.Aşılama öncesi rahim filmi çekilmiş olmalı, tüplerin açık olduğundan emin olunmalıdır.

Erkek:Spermin verimli olması için son 2 gün sigara, alkol, uyuşturucu kullanmamalıdır.Sperm masturbasyonla verilirken kimyasal içeren kayganlaştırıcı jeller kullanılmamalıdır.

Aşılama İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlemden sonra, anne adayı jinekolojik masada 10-15 dakika dinlendirilir.İşlem idrar sıkışık uygulandığından, kadınlar hemen idrar yapma isteği duyarlar.10-15 dakika sonra tuvalete gidilebilir.Vajinanın yıkandığı solüsyon, ayağa kalkınca biraz akabilir, bu durum spermler geri geldi endişesi yaratabilir.Oysaki spermler rahim içine bırakılmıştır ve saniyeler içinde hareket ederler, geri gelmesi söz konusu değildir. Uzun süre yatmak, ayakları havaya kaldırmak anlamsızdır.Günlük hayat normal devam edebilir.Aşılama öncesi yada sonrası cinsel ilişki durumu doktorunuzun önerisine göre olmalıdır.İğne tedavisi ile yumurta büyütüldü ise, aşılama işlemi sonrası progesteron içeren ilaç kullanılmalıdır.

Aşılamada başarı şansı düşük(%15-20) görünse de uygun vakalarda gebelik elde edilmektedir.Sabırla çiftin durumuna göre 2 yada 3 kez aşılama denenir.Gebelik elde edilmez ise tüp bebek yapılmalıdır.

Aşılamada gebelik olmadı ise, sonraki ay tekrar aşılama yapılabilir.Ancak 1-2 ay dinlenmek de yanlış değildir.Bazen gebelik elde edilmeyen sikluslarda, aşılama sonrası kendiliğinden gebelik olabilir.

Aşılama planlanan çiftlerde, kadının rahim filmi (HSG histerosalpingografi) çekilmiş olmalıdır.Unutmayınız ki sperm ve yumurta tüpte döllenecektir.