aşılama 1

Aşılama Ankara, Aşılama Fiyatları

Bu tedavide amaç yumurta ve spermin karşılaşma olasılığının, yumurta sayısı ve sperm kalitesini arttırarak döllenme şansının yükseltilmesidir. Yumurtlama tedavisi ile yumurta istenen boyuta geldiğinde çatlatma iğnesi yapılır.Aşılama olacağı saatten yaklaşık 2 saat önce spermin hazırlanması için erkek sperm hazırlanacak merkezde olmalıdır.Bu merkezin aşılama yapılacağı merkeze yakın olması önemlidir. Hazırlanan sperm vücut ısısında yada özel termoslarla taşınır.İğneden 36 saat sonra bir kez yada 24 – 48 saat sonra iki kez olmak üzere aşılama planlanır.Kadının idrarı sıkışık olması önemlidir.Böylelikle öne doğru eğik olan rahim, mesanenin dolması ile vajina ile düz bir hatta gelir ve kateterin geçişi kolaylaşır.Jinekolojik muayene masasına alınan kadının vajinasına spekulum adı verilen muayene aleti yerleştirilir.Vajina serum fizyolojikle yıkanır.Spermler ince bir kateterle rahim içine bırakılır. Ağrısız bir işlemdir.İşlemden sonra 10 dakika dinlendirilir. Uzun süre yatmak, ayakları havaya kaldırmak anlamsızdır. Başarı oranı %15 – 20 dir.Kadın ayağa kalkınca vajinanın yıkandığı serum akabilir.Bu nedenle endişelenmemelidir.Bazen aşılama sonrası leke kanamalar olabilir.Yumurta sayısına göre aşılama öncesi yada sonrası cinsel ilişki önerilebilir.Tamamen doktorun önerisine göre hareket etmelidir.

Aşılamada başarı şansı düşük(%15-20) görünse de uygun vakalarda gebelik elde edilmektedir.Sabırla çiftin durumuna göre 2 yada 3 kez aşılama denenir.Gebelik elde edilmez ise tüp bebek yapılmalıdır.

    Aşılamada gebelik olmadı ise, sonraki ay tekrar aşılama yapılabilir.Ancak 1-2 ay dinlenmek de yanlış değildir.Bazen gebelik elde edilmeyen sikluslarda, aşılama sonrası kendiliğinden gebelik olabilir.

    Aşılama planlanan çiftlerde, kadının rahim filmi (HSG histerosalpingografi) çekilmiş olmalıdır.Unutmayınız ki sperm ve yumurta tüpte döllenecektir.