Bayan Kadın Doğumcu

Bayan Kadın Doğum Doktoru Ankara

Genellikle doktor seçiminde ilk önce akraba, arkadaş tavsiyesi etkilidir. Günümüzde internetin sıklıkla kullanılması ile doktor tercihinde, diğer hastaların yazdığı yorumlar da çok etkili oluyor. Jinekoloji, üroloji gibi üreme organlarının muayene edildiği branşlarda doktorun cinsiyeti de, tercih sebeplerinden birisi. Üreme organları aynı zamanda seks organları da olduğundan mahremiyet ve utanma duygusu ön plana çıkıyor.

Bizim gibi Müslüman ülkelerde, kadınlar bayan kadın doğumcuya muayene olmayı tercih edebiliyorlar. Dini inançtan bağımsız olarak, bayan kadın doğumcuya daha rahat muayene olacağını ve kendi sorununu, hemcinsinin daha iyi anlayacağını düşünen kadınlar da çoğunlukta. Tam tersi olarak, bayan kadın doğumcuların sabırsız olduğu, mahremiyete önem vermediği, erkek doktorun daha becerikli olduğu düşüncesi ile erkek jinekolog tercih ettiğini ifade eden kadınlar da azımsanamayacak kadar çok.

Oysa ki doktor tercihinde cinsiyetten ziyade göz önüne alınması gerekenleri şöyle sıralayabilirim.

Doktora Güven Duygusu

Doktorunuza güvenmeniz, yanında kendinizi rahat hissetmeniz önemlidir

Doktorun Deneyimi

Doktorunuz sizin sorununuzu çözmek konusunda deneyimli olmalıdır.

Doktorunuzla İletişim

Doktorunuzla konuşurken onun ne dediğini anlamalısınız. Sadece tıbbi terimler değil, sizin anlayacağınız dilden konuşması önemlidir. Sizi dikkatle dinlemeli, göz teması kurmalı, durumunuz hakkında detaylı bilgi vermelidir. Tedavide alternatifler, riskler hakkında konuşmalıdır. Bu durumu bilmek, hasta olarak sizin hakkınızdır. İyi hekimlik hasta ile iyi iletişim kurma becerisidir.

Mahremiyet

Özellikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak doktorunuz kadın olsun erkek olsun, mahremiyete özen göstermelidir. Muayeneye hazır olmanızı, gevşemenizi sabırla beklemeli, muayene için soyunduğunuz alan uygun olmalı, üzerinize örtü verilmelidir. Doktorunuz jinekolojik masada sizi rahatsız edici davranışlardan kaçınmalıdır. Muayene yaparken’ Şimdi dokunuyorum, Vajinaya muayene aletini yerleştiriyorum, Pap smear testini alıyorum vs. ’ şeklinde sizi bilgilendirmeli, muayene bitince rahat giyinmeniz için de uygun ortamı sağlamalıdır. Erkek jinekolog muayene yaparken, mutlaka yanında hemşire yada kadın sağlık personeli muayeneye eşlik etmelidir.

Önerilen Yazımız:  Hamilelikte Makattan Olan Kanamalar

Ulaşabilme

Özellikle acil durumları çok olan kadın hastalıkları ve doğum branşında doktorunuza ulaşabilmeniz önemli tercih nedenlerinden biridir. Ulaşabiliyor musunuz?Size geri dönüş yapılıyor mu? mutlaka değerlendirin. Rahat ulaşabilme güven duygusunun oluşmasında önemli bir faktördür.

Bir önceki yazımız olan Yumurtlama Tembelliği - Yumurta Tembelliği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.