Bekaret Testi Ankara

Bekaret Testi Ankara

Bekaret Testi Nedir?

Bekaret testi kızlık zarının değerlendirilmesi için halk arasında kullanılan bir tabirdir. Aslında bir test değil, muayenedir. Bu muayenede biz jinekologlar sizi muayene masasına alıyoruz. Bacaklarınızı açıyorsunuz. Küçük dudakları elimizle tutup yana ve dışa doğru açıyoruz  ve kızlık zarını sadece gözlemle değerlendiriyoruz. Normalde sadece bacaklar açıldığında, vajina girişini küçük ve büyük dudaklar kapattığı için kızlık zarı görülemez. Bazen salgılardan dolayı elimiz kayabilir, o zaman tutarken elimize gazlı bez alabiliriz. Bazen de kızlık zarı daha geride olabilir, görebilmek için ıkınmanızı isteyebiliriz.

En çok aldığım sorularla kızlık zarı muayenesi hakkında bilgi vermek istiyorum.

Kızlık Zarı Muyanesi (Bekaret Testi) Ağrılı Mıdır?

Tamamen ağrısızdır. Sadece küçük dudaklara dokunmayı hissedeceksiniz.Bu muayeneyi olan genç kadınlar kendilerini gergin ve kaygılı hissederler. Öncesinde anatomik olarak bilgilendirmek, kişinin rahatlamasını sağlamak ve mahremiyetine saygı göstermek önemlidir. Kızlık zarı muayenesi son derece kolay, ağrısız ve acısız bir muayenedir.Kadın doğum uzmanlarınca gerçekleştirilir.

Kızlık Zarı Muayenesinde (Bekaret Testi) Bir Alet Kullanılır Mı?

Bu muayene sadece gözlemle yapılır. Bu muayenede, normal jinekolojik muayenede kullandığımız spekulum adı verilen aleti kullanmıyoruz.

Önerilen Yazımız:  Ankara Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık Zarı Muayenesi (Bekaret Testi) Kızlık Zarını Bozar Mı?

Vajinaya bir alet yada parmak yerleştirilmediği için muayene, kızlık zarına zarar vermez. Küçük dudakları yana açmak kızlık zarının görülmesini sağlar, esnemeye neden olmaz.

 Herkes Kızlık Zarı Muayenesi (Bekaret Testi) Olabilir Mi?

18 yaş üzerinde herkes  kendi isteği ile muayene olabilir. Başka birisinin ısrarı ve isteği ile muayene yapılamaz.

Adetli iken kızlık zarı(bekaret testi) muayenesi yapılır mı?

Adetli iken kızlık zarı muayenesi yapılabilir ama tercih edilmez. Çünkü vajinadan akıp kızlık zarının içinden geçen kan görüntüyü engeller.Bunu silmeye çalışmak muayene olan kişiyi tedirgin eder. Adetli değilken muayene olmanızı tavsiye ederim. 

Kızlık Zarı Muayenesi (Bekaret Testi) Sosyal Güvenlik Kurumuna Bildirilir Mi?

Muayenehanelerde yapılan tüm muayeneler, kızlık zarı muayenesi de dahi sosyal güvenlik kurumuna (SGK) bildirilmez. Kadın doğum uzmanı yaşınızın 18 den büyük olduğundan emin olmak için nüfus cüzdanınızı görmek isteyebilir.

Bekaret Testi Kanda Bakılabilir Mi?

Kan testi ile bekaret anlaşılamaz. Halk arasında bekaret testi bilinen kızlık zarı muayenesi, bir kan testi değil bir muayene şeklidir.

Bekaret Ultrasonla Anlaşılır Mı?

Pelvik ultrason sadece iç üreme organlarını yani rahim ve yumurtalıkları gösterir.Kızlık zarı, vajina ve rahim ağzı muayenesi alttan yapılır. Bakirelerde vajinal muayene yapılamaz, smear testi alınamaz, rahim ağzı görülemez.

Evde Kızlık Zarı Muayenesi (Bekaret Testi) Yapılabilir Mi?

Kişi kendi kendine küçük dudakları açarak kendi kendine vajina girişini göremez. Görse yada bir başkası yardım etse de gördüğü yapının ne olduğunu kendisi değerlendiremez. Bu nedenle muayene bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Bekaret Raporu Nasıl Alınır?

Muayene bulgularını rapor olarak isteyen 18 yaş üzeri kadınlar ancak bu raporu verebilen devlet hastanelerine dilekçe vererek muayene olur ve raporlarını alırlar. Yada adli bir süreç söz konusu olduğunda savcı istemi ile rapor düzenleyen devlet hastanelerinde yada adli tabiplerce muayene bulguları yazılı olarak rapor şeklinde düzenlenir. Özel merkezlerde yapılan muayene sonuçları sözel olarak bildirilir. Bekaret raporu ve muayene sonrası verilen bilgi o an için geçerlidir. Kişi daha sonra ilişkiye girmiş olabilir. Bu durum bilinemez.

Önerilen Yazımız:  Ankara Kızlık Zarı Diktirme

Bekaretin Ne Zaman Bozulduğu Anlaşılır Mı?

İlişki sonrası açılan kızlık zarında kızarıklık geçeceğinden, ilişki sonrası 3-5 günü geçen muayenelerde ne zaman bozulduğu anlaşılamaz. 3-5 gün içinde yapılan muayenede yeni bozulduğu söylenebilir ancak günü ve saati bilinemez.

*** Kızlık zarının yapısını merak eden, bekareti konusunu net bilmek isteyen 18 yaş üzeri herkes kendi isteği ile muayene olarak hem kızlık zarı ile ilgili, hem de cinsellikle ilgili bilgileri bir kadın doğum uzmanından MUAYENE olarak almalıdır. ’sizce’ diye başlayan sorular, instagram, facebook, whatsapp üzerinden gönderilen fotoğraflar gerçek bilgiye erişmenizi sağlamaz ve sadece yoruma bağlı konuşmalar anksiyetenizi artırır.

Bir önceki yazımız olan Yaz Aylarında, Yaz Mevsiminde Gebelik başlıklı makalemizde yaz aylarında gebelik, yaz hamilesi ve yaz mevsiminde gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.