Gebelik planlayan çiftler korunmayı bıraktıklarında sabırsız olurlar. Gebelik korunmanın bırakıldığı ayı takiben olabildiği gibi bu süre 6ay -1 yılı da alabilir. Yumurtlama gününe dikkat ederek cinsel ilişkiye rağmen 6 ay gebelik olmadı ise bir kadın doğum uzmanına muayene olmalısınız.

Genellikle gebelikler korunmanın bırakıldığı ilk 3 ay içinde gerçekleşir. Kadınlar ayda 1 kez yumurtlar, erkeklerin spermleri her boşalmada mevcuttur. Yumurta hücresi, yumurtlama olduktan sonra 24 saat, sperm hücreleri de kadın bedeninde 72 saat canlı kaldığından, bu günlerde olan ilişkilerde gebe kalma şansı artar. Bu nedenle yumurtlama gününü kadınlar hesaplamak ister.

Düzenli adet gören kadınlar çoğu kez düzenli olarak ayda 1 yumurtlar. Yumurtlama günü beklenilen adetten 14 gün öncedir. Adet döngüsü her ay 28 gün, 30 günde 1 gibi tam gününde olmayabilir. Adetin 7 güne kadar erken yada geç olması normaldir.

Hesaplama kutularına son üç aya ait adetinizin ilk günlerini yazarak yumurtlama günlerinizi yani en doğurgan günlerinizi hesaplayabilirsiniz. Yumurta hücresinin 24 saat, sperm hücresinin 72 saat canlı kalması nedeniyle en doğurgan gününüz, 2 gün önce ve 2 gün sonra olmak üzere 3 kez cinsel ilişki olması gebelik şansınızı artırır.