Gebeliğin 12. Haftası

Bebek 4-7 cm boyunda 10-15 gr ağırlığındadır.Down sendromu tarama testleri yapmak için ideal haftadır. Ense kalınlığı, burun kemiği, baş-popo mesafesi ölçülür, tarama testi için kan alınır.Kaslar gelişmiştir, parmaklarını açıp kapayabilir.Karın dışında duran bağırsaklar tamamen içe çekilmiştir.Kafatası kemiği oluşmuştur.Mide, idrar kesesi görülür.Yüzü gittikçe insana benzer.Dış genitaller şekillenmeye başlar.Cinsiyeti için yorum yapılabilir, ancak kesin emin olmak için 2 hafta daha beklemelisiniz.

Bu haftaya kadar gebelerin 1 kilo alması yeterlidir.Kilo alımınız sadece bebeğin ağırlığı ile ilgili değildir.Kan hacminiz artmakta, rahim büyümektedir.12 haftadan sonra rahim kemik pelvis dışına, yukarıya doğru büyüdüğü için sık idrara gitme gibi şikayetler azalır.Göbek altınızda, karın ön duvarında linea nigra denilen siyah çizgi olabilir.Doğumdan sonra rengi açılacaktır.

İlk 12 hafta, genellikle genetik olarak problemli bebeklerin düştüğü, anne karnında öldüğü haftadır.12 haftayı doldurmak, ilk organ taramasının iyi olduğunu görmek sizi rahatlatacaktır.12 haftalık dönem 1.trimestir olarak adlandırılır.