Gebeliğin 28. Haftası

Bebek 36-39 cm boyunda 1000-1200 gr ağırlığındadır. Kaslar gelişmiştir.Yağ dokusu artar. Saçlar uzar, kaş ve kirpikler belirginleşir. Anne baba sesini algılar.

Artık son 3 aylık dönem, 3. trimestirdesiniz. Artan hormonlar büyüyen bebeğin baskısı ile sık idrara çıkma, idrar kaçırma, barsaklarda gaz sıkışması olabilir. İdrar şikayetleri olduğunda idrar kültürü ile enfeksiyon olup olmadığına bakılmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonları tedavi edilmediğinde pyelonefrit denilen böbrek enfeksiyonu, erken doğum, suyun erken gelmesi gibi problemlere neden olabilir. Bol su içmek, kegel egzersizi yapmak faydalıdır. Bacaklarda, vulvada varis, hemoroid gibi toplardamarların genişlemesine bağlı dakika,sıkıntılar olabilir. Bacakları 4-5 saat ayakta kaldığınızda 10-15 dinlendirmeli, hemoroid için kabız kalmamalısınız. Kalsiyumlu gıda alımını artırmalı günde 2 bardak süt-1 kase yoğurt yada 1 bardak süt-2 kase yoğurt tüketmelisiniz.

Kan grubunuz Rh negatif, eşinizin kan grubu Rh pozitif ise, vücudunuzda bebeğinizin kanını etkileyecek antikorların oluşmaması için Rh immun globulin yapılmalıdır. Bebeğinizin kan grubu Rh pozitifse,, sonraki gebeliklerde bebeklerinizin etkilenmemesi için doğumdan sonra bir kez daha Rh immun globulini yapılmalıdır.28 haftayı dolduran gebeler uçakla seyahat edecekleri zaman uçakla seyahat edebilir raporu almalıdırlar.