Gebelikte Alerjik

Gebelikte ( Hamilelikte ) Alerji ve Nelere Dikkat Edilmeli?

Bahar alerjilerinin tam da mevsimindeyiz. Gebelik sürecinde sıklıkla görüyoruz.

Gebelikte, kadın bedeni yabancı olan bebeği kabul eder. Kadın bedeni için farklı olan bebek, gebenin bağışıklık sisteminde baskılanma sayesinde büyümeye devam eder. Yani genel olarak gebelik bağışıklık sisteminin baskılandığı bir durumdur. Bağışıklık sistemindeki bu değişiklik bazı gebelerde, alerjik şikayetlerin artmasına, bazılarında azalmasına neden olur. Bazı gebelerde şikayetler gebelikte değişmez, bazı gebelerde de ilk kez alerjik şikayetler gebelikte ortaya çıkabilir.

Alerji durumunda en sık görülen bulgu, hapşırma, burun tıkanıklığı, , kaşıntılar, gözlerin sulanması, öksürük ve baş ağrısıdır. Belirtiler, alerjik bünyesi olan gebenin alerjik etkene maruz kalması ile ortaya çıkar. Bu etkenler sıklıkla bahar aylarında ortda uçuşan polenler ve çiçek tozlarıdır. Rüzgarlı havalarda polenler ortama daha çabuk yayılır ve gebenin göleri, solunum yolları ile temas eder. Bazen de yukarıdaki belirtilere vücutta döküntü, kızarıklık, nefes darlığı gibi ciddi problemler eşlik edebilir. Solunum yollarında ödem, dilde şişme ve nefes alamama ile seyreden bu duruma anaflaksi denir, acil müdahele gerektirir.

Gebelik sırasında alerjik şikayetlerin bebeğe bir zararı yoktur. Gebelik kategorisi B olan antihistaminikler ve burun tıkanıklığı için kullanılan deniz suyu yada serum fizyolojik içeren damlalar güvenle kullanılabilir. Ancak solunum fonksiyonlarını bozan alerjik astım durumu varsa, göğüs hastalıkları uzmanının gerekli gördüğü ilaçlar kullanılmalıdır. Bebeğin, annenin solunumu yoluyla yeterli oksijen alması önemlidir. Yeterli önlem alınmazsa, erken doğum, düşük doğum ağırlığı gibi problemler olabilir.

Gebelikte ( Hamilelikte ) alerjik yapısı olan gebeler nelere dikkat etmeli?

  • Sigara içmemeli, sigara içilen ortamlardan uzak durmalı
  • Toz ve polenlerden uzak durmalı
  • Rüzgarlı havalarda mümkün olduğunca dışarı çıkmamalı
  • Ortamda toz, polen varsa maske kullanmalı
  • Tüylü battaniye, kilim, halı kullanmamalı
  • Ev ve arabada klima filtrelerinin düzenli bakımını yaptırmalı
  • Yatmadan önce ılık duş almalı
Önerilen Yazımız:  Bebeğin Böbreğinde Genişleme

*** Alerji testlerinin gebelikte zararına ilişkin yeterli çalışmalar olmadığından bu testlerin doğumdan sonra yapılmasını öneriyoruz.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Tedavisi Ankara başlıklı makalemizde tüp bebek ankara ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.