Genital Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Dış genital organlara yerleşen HPV virusu genital siğillere neden olur.
Genital siğilin tedavisi HPV tedavisi değildir.
Yapılan tedavinin amacı, vücuda alınmış olan virusu baskılamak, çoğalmasını önlemektir.
Cerrahi eksizyon: Siğiller cerrahi yada LEEP ( loop electrosurgical exisyon procedure ) eksizyonla çıkarılır.Bu yöntem özellikle çok büyük siğillerde, yada patoloji, genetik inceleme tercih edilen siğillerde uygulanır.
Elektrokoter: Lokal yada genel anestezi ile, cilt ve mukozada görünen siğiler yakılarak yok edilir. Çoğu kez tek seansta tüm siğiller yakılır. Fazla akım verildiğinde sağlıklı dokularda hasar bırakabilir.
Kriyoterapi (dondurma işlemi): Koter gibi başarılı bir tedavi yöntemidir. Likit nitrojenle siğiller dondurulur.İşlem sırasında çoğunlukla anestezi gerektirmez.
Lazer tedavisi: Karbondioksit laser ile siğiller tedavi edilir. Pahalı bir yöntemdir.Etkili ve iz kalma riski azdır.Lokal anestezi ile yapılabilir.
İlaç tedavisi:

  • Triklorasetik asit, podofilin, podofilotoksin gibi asitler siğil tedavisinde etkilidir. Ağrı ülserasyon yapabilir.hasta kendisi uygular.Tedavi süresi uzundur.
  • Aldara % 5 krem adıyla bilinen imiquimode en sık kullanılan ve bilinen ilaçtır.Siğil üzerine sürüldüğünde o bölgede bağışıklığı artırarak etki eder.Tedavi süresi 3 aya kadar uzayabilir.Kadın doğum hekimleri reçete ettiklerinde, devletin ödeme kapsamında değildir.

*** Genital siğil olması kanser olduğunuzu göstermez.Bu siğiller çoğunlukla kanserojen HPV tiplerinden değildir.

*** Genital siğil olsun olmasın HPV aşının yapılması, kanserojen HPV tiplerine karşı korunmayı sağlar.

*** HPV aşısı yapılsın yapılmasın, rahim ağzı kanseri tarama testi pap smear rutin olarak yapılmalıdır.