gynefix

Gynefix Boncuklu Sprial

Rahim içi araçlar tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de kadınların en çok tercih ettikleri korunma yöntemlerinden biri.Kadınlar etkili bir yöntemle korunduklarında, kendilerini daha iyi hissediyorlar. Kadınların etkili yöntemlerle korunmaları ya hormonal yöntemler yada rahim içi araçlarla oluyor. Ülkemizde hormonal yöntemlere kadınlar pek sıcak bakmıyor. Her ne kadar bilimsel anlamda hormonal yöntemleri anlatsak da, eş dost, arkadaş tavsiyeleri, hormonların bedenlerine zarar vereceği endişesi ile uzun süreli kullanımdan kaçınıyorlar. Hormonlu rahim içi araçların adet kanamasını azaltması, bazen kesmesi bizim ülke kadınlarımızın sevmediği bir durum,

Türk kadınları adet görmeyi seviyor  ve kendini doğurgan hissediyor. Hormonlu rahim içi araç, Avrupa’da yaygın kullanımı olmasına rağmen ülkemizde yoğun adet ve sancılı adet gören kadınlar dışında uygulamada kabül görmedi. Geleneksel rahim içi araçlar(copper T, Multiload 375, Nova T) adet kanamalarını artırmaları ve gebelik risklerinin az da olsa var olmasıyla yeni bir arayış gerektirdi.

Belçikalı doktor Dr.Dirk Wildemeersch yeni nesil, bakırlı bir rahim içi araç geliştirdi ki, hem istenmeyen yan etkiler daha az, hem de gebelikten koruyuculuğu daha fazla. Avrupa’da 20 yıldır kullanılan GYNEFİX 2015 yılında Türkiye’ye geldi .Ancak biz hekimlerin gynefixi tanımamız ve uygulamamız 1 yıllık sürece dayanıyor.

Gynefix cerrahi bir ipliğin üzerine sıralanmış küçük bakır boncuklardan oluşuyor. Üst ucu özel bir yöntemle sağlamlaştırılmış düğümüyle rahim kubbesine yerleştiriliyor. İlk zamanlar rahim kubbesine nasıl asacağız, rahim delinmez mi diye ön yargılı yaklaştığımız gynefix, gördük ki uygulaması kolay ve kadınların oldukça memnun kaldığı bir rahim içi  araç .Rahim kubbesine astığımız için kayma riski az, kolları olmadığı için kasık ağrısı pek olmuyor.

Gynefix bakır boncuklardan bakır iyonlar salgılayarak spermleri etkisiz hale getirir ve bakır iyonlar döl yatağının yapısını değiştirerek gebelikten korur.Diğer rahim içi araçlar gibi adetli iken takmayı tecih ediyoruz. Adetli iken takmayı, hem kanamalı dönemde rahim ağzının yumuşak olması nedeni ile işlemin kolaylaşması, hem de gebe olmadığınızdan emin olmamızdan dolayı tercih ediyoruz. Gynefix 5 yıl süreyle, % 99,5-%99,9   gebelikten koruyor.