Hamilelik Belirtileri Nedir ve Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Nedir ve Ne Zaman Başlar?

    Hamile kalmak pek çok kadının çok istediği bir durum olmakla beraber, bazı kadınların da korkulu rüyası.Kadınlarımız ne yazık ki kendi bedenlerini tanımıyorlar.Hem eğitim sistemimizde üreme ve cinsellik yer almıyor, hem de bu konularla ilgili bilgi edinmek ayıpsanıyor. O zaman genç kızlarımız  ve erkeklerimiz kulaktan dolma bilgilerle, internette kendilerine göre yaptıkları araştırmalarla bir şeyler öğrenmeye çalışıyorlar.Hamileliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir.Bazen hamilelikte yerleşme kanaması olur ve kadınlar bu kanamayı adet sanabilir.Yerleşme kanaması, adet kanamasından az ve leke tarzındadır.Bulantı, kusma, ağızda tat değişikliği, memelerde hassasiyet gibi bulgular da hamileliğin belirtisi olabilir.Ancak bulantı ve kusma genellikle 6-7 haftadan sonra görülür.Hamileliğe en erken, kanda yapılan gebelik testi(BHCG) ile tanı koyabiliyoruz.

  • Cinsel olarak aktif olan bir kadının adeti geciktiğinde ilk akla gelen hamileliktir.Ancak adet gecikmesi nedeni sadece hamilelik değil, hormonal bozukluklar, yumurtalık kistleri, yumurtlama döneminde alınan bir ağrı kesici bile olabilir..Biliniz ki 7 güne kadar olan adet gecikmeleri normaldir, hemen telaşlanmayınız.
  • Bazı kadınlarımız adet gecikmesini beklemeden gebelik testi yapıyorlar.Adet gecikmeden en erken, beklediğiniz adet gününden 5-7 gün önce test yapabilirsiniz.
  • Hamile kalmak istemeyen, şüpheli ilişkiden sonra hemen durumu anlamak isteyen kadınlar biliniz ki gebelik testleri şüpheli ilişkiden sonra en erken 10-11 gün sonra sonuç verir.
  • İdrarda gebelik testlerinden ziyade kan testleri daha güvenilirdir.
  • Kan testini SGK anlaşmalı merkezlerde veren bekar kadınlar biliniz ki, sonuç sisteme girer. Hamilelik varsa aile hekiminiz tarafından telefonla aranma ihtimaliniz vardır.
  • Mide bulantısı, göğüslerde şişkinlik gibi hamileliği gösterebilen şikayetler subjektiftir, hamile olduğunuzun kesin göstergesi değildir.
  • Kaç hafta hamile olduğunuz kesin olarak ultrasonografik ölçümlerle anlaşılır.Düzenli yumurtlaması olan kadınlarda son adet tarihine göre hesaplama yaparak kaç haftalık hamile olduğunuzu tahmin ediyoruz.Ancak her zaman ultrasonografik bulgular, son adet tarihinizle uyuşmaz.Gebelik kesesi BHCG(kanda gebeliği gösteren hormon) 2000iU/L olduğunda vajinal ultrasonla, 4000iU/L olduğunda karından yapılan ultrasonla görülebilir ki bu da hamileliğin 5. haftasına tekabül eder.Sağlıklı hamileliklerde BHCG değeri 2 günde 2 katına çıkar.
  • BHCG yani kanda gebelik testi yaptırdığınızda, sonucun yanında yazan hamilelik haftasını gösteren referans aralıklar sağlıklı sonuç vermez.Kaç haftalık hamile olduğunuzu anlamamızın en doğru şekli ultrasonla muayene yapmamızdır.BHCG değeri 1800-2000 olduğunda vajinal ultrasonla, 4000 i geçtiğinde karın b ölgesinden yapılan ultrasonla gebelik kesesini görebiliriz.Vajinal ultrason düşük yapmaya neden olmaz, hamileliğe zarar vermez.

Bir önceki yazımız olan Ankara Kızlık Zarı Muayenesi başlıklı makalemizde ankara kızlık zarı, ankara kızlık zarı dikimi fiyatı ve ankara kızlık zarı diktirme hakkında bilgiler verilmektedir.