Hamilelikte İlaç Kullanımı

Hamilelikte İlaç Kullanımı

En çok merak edilen ve kaygılanan konulardan biri de gebeler ilaç kullanabilir mi?İlaç kullanılırsa bebek bu durumdan etkilenir mi? Unutmayınız ki gebeler de hastalanabilir, daha önceden hastalığı olan kadınlar gebe kalabilir ve ilaç kullanmaları gerekebilir. En önemli kural gebelikte tıbbi durum ve yakınmalar ilaç kullanımını gerektirmiyorsa ilaç kullanmamak, ilaç kullanımını gerektiriyorsa mutlaka doktor önerisiyle ilaç kullanmaktır. Hastalık durumunda biz doktorlar ilaç reçete ederken  kaç haftalık gebelik olduğuna dikkat ederiz. Bebeklerin organlarının oluştuğu ilk 30-70 gün(son adet tarihinden itibaren) vitaminler dışında ilaç kullanmamak gereklidir. Son adet tarihine göre gebelik haftalarını hesaplıyoruz ama bilmelisiniz ki adet gördüğünüz günden sayarsanız ilk 14 gün hala yumurtlamanız bile olmamıştır. Kanda birikimi olmayan bir ilaç, ilk 14 gün kullanıldı ise bir sorun yaratmaz. Diğer dikkat ettiğimiz konu ise ilaçların gebelik kategorileridir. Nedir gebelik kategorileri?

İlaçların gebelik kategorileri:

İlaçlar gebelikte kullanıldıklarında fayda ve zarar yapıcı etkilerine göre aşağıdaki gruplara ayrılırlar.

A kategorisi: Gebelikte hiçbir zararı yoktur, gebelikte güvenle kullanılabilir. Çoğu vitaminler bu gruptadır.

B kategorisi: Gebelikte zararı gösterilmemiştir. Güvenle kullanılabilir. Penisilin ve sefalosporin grubu ilaçlar bu gruptadır.

C kategorisi: Gebeliğin ve hastalığın durumuna göre beklenen

 fayda, zarardan çoksa reçete edilebilir. Bebeğe zararlı olduğuna dair kanıt yoktur, çalışma yapılamamıştır.

D kategorisi: Bebeğe zararlı etkileri kanıtlanmıştır. Bu kategorideki ilaç kullanılmaz ise anne ve bebek daha büyük risklerle karşılaşacaksa riskler detaylı olarak anlatılıp kullanılabilir. Kullanılmaları tercih edilmez.

X kategorisi: Gebe ve gebe kalma olasılığı olan kadınlarda kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ülkemizde  Sağlık Bakanlığı  ilaç prospektüslerine ilacın içinde bulunduğu gebelik kategorisinin, uyarılar bölümüne eklenmesini şart koşmaktadır. Ne yazık ki prospektüslerin yenilenme süreçleri çok yavaş işlediğinden, ülkemizde piyasada satılan ilaçların birçoğunun prospektüslerinde bu bilgilere ulaşılamaz.

Önerilen Yazımız:  Hamilelikte Koronavirus Enfeksiyonu

***Gebe ve gebe adayları ilaç prospektüsünden ilacınızın gebelik kategorisini öğrenebilirsiniz. Prospektüste yazmıyorsa doktorunuza sorunuz.

***Gebe ve gebe adayları A ve B grubu ilaçları güvenle kullanabilirsiniz.

***Etkili bir korunma yöntemi uygulamıyorsanız, gebelik planlıyorsanız mutlaka ilaç reçete eden doktorunuzu bilgilendiriniz

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı da ilaç prospektüslerine ilacın içinde bulunduğu gebelik kategorisinin, uyarılar bölümüne eklenmesini şart koşmaktadır. Ancak, maalesef, prospektüslerin yenilenme süreçleri çok yavaş işlediğinden, ülkemizde piyasada satılan ilaçların birçoğunun prospektüslerinde bu bilgilere ulaşılamamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Vajinal Akıntılar Nedir? - Neden Olur? - Tedavisi başlıklı makalemizde vajinal akıntı nasıl olur ve vajinal akıntı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.