HPV Nasıl Bulaşır

HPV (human papilloma virus) NASIL BULAŞIR?

Hpv’nin primer bulaşma şekli cinsel ilişkidir. HPV bulaşan kişilerde yüksek olasılıkla kendiliğinden iyileşme olur, sadece %3 oranda kalıcılık söz konusudur. Cinsel yolla bulaşan kalıcı hastalığın kötü sonucu rahim ağzı kanseri gelişme riskidir. Genital bölde siğilleri genital temasla bulaşmakta, farklı HPV tipleri bir arada bulunabilmektedir. HPV e maruz kaldıktan sonra lezyon oluşma süresi genellikle haftalar, aylar hatta yıllar içindedir. Yeni lezyonlar, kronik lezyonlardan daha bulaştırıcıdır. Genital siğilleri olan kişilerin partnerlerinde aynı lezyonların olma olasılığı %66 dır, kalan %34 kişide hiç lezyon oluşmaz yada tespit edilemeyecek düzeyde olur ve geçer.

Genital siğil ve aşılama ile ilgili bir diğer sayfamızdan detaylı bilgi de alabilirsiniz. Sayfamız:

https://www.guzinbasci.com/hpv-genital-sigil-tanisi-ve-asilama/

HPV çocuklarda tükrük ve diğer nesnelerle bulaşabilir. Enfekte ellerle çocuk taşımak, banyo ve havlularla çocuklara bulaştığına dair kanıtlar vardır. Çocuklarda genital bölge HPV leri cinsel istismarı şüphesi uyandırsa da çoğu kez kanıt yoktur. Ağız mukozasında HPV gösterildiği için tükrük yolu ile erişkinden  çocuklara geçiş olabilir.

Gebelikte anneden bebeğe geçiş, HPV li gebe kadınlarda doğum şekli ile ilişkilendirilir. Vajinal doğumda risk %18 olup, sezaryen doğumda %8 dir. Gebe kadının, amnion zarında, plasentasında HPV DNA saptanabildiğinden, bebeklerin doğum öncesi HPV e maruz kalma riski mevcuttur. Bu bulaşma genellikle geçici olup, kalıcı enfeksiyon oranı vajinal doğumda %10, sezaryen doğumda %2’dir. Anneden bebeğe geçen HPV’nin en ciddi sonucu çocukluk  yada erişkin yaşlarda başlayan solunum yolu papillamatozisidir.

  • Tıbbi muayene masası ve tıbbi aletlerle bulaşma henüz gösterilmemiştir.
  • Genital olmayan HPV tiplerinin genital bölgelerde görülmesinden solaryum yatakları ve diğer nesneler sorumlu tutulur.

Erken yaşta cinsel ilişki, yaşam boyu fazla sayıda seksüel partner, cinsel yolla bulaşan hastalık hikayesi HPV enfeksiyonları için risk oluşturur.

Unutmayınız ki, 4 HPV(6, 11, 16, 18 ) tipine karşı koruyan, koldan kas içine yapılan aşı mevcuttur.

Önerilen Yazımız:  Yumurtlama Tembelliği - Yumurta Tembelliği

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte HPV ve Bebeğe zarar Verir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.