İkili Tarama Testi

İKİLİ TARAMA TESTİ YÜKSEK RİSK

İkili tarama testi, anne karnındaki bebeğin trizomi 21 (down sendromu) ve trizomi 18 adı verilen kromozom bozuklukları ile ilgili riski ortaya koyan bir testtir.11-14 hafta arası ultrasonda bebeğin baş-popo mesafesi, ense kalınlığı ölçülür, gebenin bilgileri ve ölçüm değerleri forma yazılır.Gebeden alınan kanda bakılan iki hormon ve bu bilgiler birlikte kayıt edilerek bebeğin kromozom bozukluğu olma riski hesaplanır.Bu değer, riskin yüksek yada düşük olduğunu gösterir.Kesin olarak down sendromu tanısı ancak korion villus biopsisi yada amniosentez ile bebeğin plasentası yada suyundan alınan örneklerde yapılan genetik inceleme ile konur.

İkili tarama testinde risk düşük ise, %80 olasılıkla bebeğinizde down sendromu yoktur.Ancak down sendromunun ultrasonografik belirteçlerinden ense kalınlığında artış, burun kemiğinin olmaması yada kısa olması söz konusu ise, tarama testi düşük risk olarak çıksa da ileri düzey genetik inceleme gerekli olacaktır.

İkili tarama testinde risk yüksek ise(1/300 den fazla), ultrasonografik olarak bebek normal görülse de kesin tanı koymak genetik inceleme ile mümkündür.İkili tarama testi yüksek çıkan gebelerde, güvenirliliği daha yüksek anne kanında fetal DNA testi yapılabilir, ancak bu testin de tarama testi olduğu unutulmamalıdır.

Down sendromu tanısı konulduğunda tedavi etme imkanı yoktur.Tanı konulduğunda anne baba gebeliğin devamını istemezler ise yasal olarak düşük yaptırılır.Gebeliğin devamına karar veren çiflerde gebelik takip edilir.

Bebeğinin down sendromu olma durumunda, gebeliğin devamına kararlı gebeler tarama testlerini yaptırmayabilirler.

Tarama testleri sadece kromozomal bazı hastalıklar hakkında bilgi verir. Yapısal hastalıkların değerlendirilmesi, 20-22 hafta arasında ayrıntılı ultrasonla mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Genital Siğil Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizde genital siğil tedavisi ankara hakkında bilgiler verilmektedir.

Önerilen Yazımız:  BALAYI SİSTİTİ