kızlık zarı hymen

KIZLIK ZARI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Kızlık Zarı sadece insanlarda mı var?

Doğada Kızlık Zarı kadınlarda ve atlarda vardır

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Olur?

Vajinanın girişindeki Kızlık Zarı, küçük ve/veya dudaklar yana açılarak görsel olarak muayenede değerlendirilir. Ağrılı ve zor bir muayene değildir

Kızlık Zarı Bozulması Ne Demektir?

Kızlık Zarı yırtılması, patlaması, delinmesi, bozulması gibi terimler gerçeği yansıtmaz. Kızlık Zarı genellikle yumuşak, elastik bir yüzük halkası şeklindedir. Bazılarında anatomik farklılıklar olabilir.

-Normal yapıdaki kızlık zarları için delinme, yırtılma, patlama gibi kelimeler yaygın olarak kullanılan ancak doğru olmayan kelimelerdir. Yani Kızlık Zarı doğuştan deliktir. Delik olan bir şeyin tekrar delinme şansı yoktur. Vajen girişinde incecik bir halka şeklinde tabakadır.

-Patlama terimi gerçeği yansıtmaz. Bir şeyin patlaması için balon gibi gergin olması ve sivri cisimle zorlanması gerekir. Yumuşak lastik gibi bir halka penisle patlamaz.

-Yırtılma kelimesi de gerçeği yansıtmaz. Kızlık zar ince esnek bir kadın çorabı gibidir. Düzgün giyilen bir çorap gibi uygun bir şekilde cinsel ilişki olduğunda esneyebildiği ölçüde penisin girişine izin verir, esneyemediği noktada çorap kaçması gibi açılma olur ve bu bölgede hafif bir kanama meydana gelir. Yeterince esneyen kızlık zarlarında ilişki sırasında kanama olmaz. Bu çorap kaçması gibi açılma şiddetli bir acı yada ağrı yapmaz.

Kızlık Zarının yapısını kişi kendi değerlendirebilir mi?(Ayna ile yada bir başkası bakarak)

Hayır, bir kadının kendi veya kadın doğum uzmanı olmayan bir kişinin Kızlık Zarını değerlendirmesi hem tıbbi olarak hem de teknik anlamda mümkün değildir. Kızlık Zarı muayenesi jinekolog tarafından ağrısız ve kolay bir şekilde yapılır

Kızlık Zarının esnek olması ne demektir?

Kızlık Zarı zaten esnek bir yapıdır. Ortadaki delik büyük olduğunda cinsel ilişkide kanama olmaz, esnek Kızlık Zarı olarak ifade edilir. Doktor kontrolü ile anlaşılır. Ancak ilk ilişkide kanamayan Kızlık Zarı devam eden ilşikilerde iyice esner. İlerleyen zamanlarda Kızlık Zarı muayenesi yapılırsa ilk ilişkide esnek olduğuna dair karar vermek mümkün olmaz.

Mastürbasyonla Kızlık Zarı bozulur mu?

Vajinaya Kızlık Zarının ortasındaki delikten daha büyük bir obje sokulursa bozulur. Klitoris uyarılmasıyla olan mastürbasyonda bozulmaz.

Sürtünme ile Kızlık Zarı bozulur mu?

Vajinaya Kızlık Zarının ortasındaki delikten büyük bir obje sokulmadığı sürece Kızlık Zarı bozulmaz. Sürtünme Kızlık Zarını bozmaz.

Kızlık Zarının ne zaman bozulduğu anlaşılır mı?

Kızlık Zarı yırtılan yeri iyileştikten sonra ne zaman bozulduğu anlaşılmaz. Bu iyileşme 1 hafta içinde gerçekleşir. İlişki olduktan sonra yırtılan yerdeki ekimoza göre yeni yırtık(1 hafta içinde) olarak tanımlanır.

Kızlık Zarı yırtılırken ağrı olur mu?

Ön sevişme ile vajinal kayganlık olduktan sonra, uygun zamanlama ile olan ilişkilerde ağrı olmaz, yada rahatlıkla tolere edilen hafif bir ağrı olur. Cinsel istek duyulduğunda, kadın yeterince uyarılmış ise vajina nasıl gevşeyip penisi içine alabiliyorsa, Kızlık Zarı da vajinanın bir uzantısı olarak esner ve açılır. İlk ilişkide erkeğin tavrı ve anlayışı çok önemlidir. Ağrı hissediliyorsa ilişkiyi zorlamadan muayene olmakta fayda vardır.

Kızlık Zarı bozulma kanaması ne kadardır?

Genellikle birkaç damla, yoğun olmayan, bazen silince bulaşan bir kanama olacaktır.

Yırtılan Kızlık Zarı kendiliğinden iyileşir, eski haline gelir mi?

Bu tıbbi olarak mümkün değildir.

İlk ilişkide mutlaka kanama olur mu?

Kızlık Zarının ortasındaki delik penisin girmesine izin verecek açıklıkta ise kanama olmayabilir. Kızlık zarlarının hepsi genellikle esnektir ancak kanamanın olmadığı durumlar esnek olarak adlandırılır.

Yırtılan Kızlık Zarı kendiliğinden iyileşir, eski haline gelir mi?

Bu tıbbi olarak mümkün değildir.

Kızlık Zarı yırtılmadan gebelik olabilir mi?

Mümkündür. Bakire olanlarda vajina ağzına boşalan spermler Kızlık Zarının ortasındaki delikten hareket ederek önce vajina, sonra rahim ve tüplere ulaşarak yumurtayı döller ve gebeliğe neden olabilir. Spermler çok hareketlidir. Tam bir ilişki olmadan gebelik olabileceği için korunma yöntemi olarak kondom önerilir.

Kızlık Zarı yırtılmadan kürtaj olabilir mi?

Kızlık Zarının ortasındaki delik vajinaya yerleştirilecek alete izin verecek şekilde esnek ve büyük ise kürtaj yapılabilir.

Kızlık Zarı muayenesi ultrasonla olur mu?

Kızlık Zarı muayenesi ultraon, MR, Tomografi ile yapılamaz. Bacaklar açılmış pozisyonda jinekolog tarafından yapılır. Çok kolay ve ağrısız bir yöntemdir.

Bakireler jinekolojik muayene olabilir mi?

Bakire olanlar da vajinal akıntı, bartholin bezi hastalıkları, genital siğil gibi nedenlerle jinekolojik masada muayene olabilir. Kızlık Zarına zarar vermeden kültür alınabilir. Bakirelerde vajinaya muayene aleti takılamadığından smear yapmak mümkün değildir. Rahim ve yumurtalıkların muayenesi idrar sıkışık iken karından bakılan ultrasonla gerçekleştirilir.

Herkes bekaret raporu alabilir mi?

18 yaşını dolduran herkes, kendi rızasıyla bekaret muayenesi olabilir. Raporlar genellikle adli olaylarda gerekli olduğundan kişinin yazılı rızasıyla, 18 yaş altındakiler için kendi ve ebeveynlerinin yazılı rızasıyla adli tıp kurumu yada devlet hastanelerinde düzenlenir.

Hymenektomi nedir?

Anatomik olarak Kızlık Zarı cinsel ilişkiye izin vermeyecek yapıda ise, Kızlık Zarının cerrahi olarak çıkarılması, açılması demektir.

Hymenoplasty ne demektir?

Bozulan Kızlık Zarının (Hymen) ilişkide kanamasının sağlanması için dikilerek onarılmasıdır.

Kızlık Zarı dikilmesi yasal mıdır?

Kızlık Zarı dikilmesinin önünde yasal bir engel yoktur.

Kızlık Zarının dikilmesini kim yapar?

Kızlık Zarı onarımları, bu konuda deneyimli jinekologlar tarafından yapılır.

Kızlık Zarı dikildiği anlaşılır mı?

Kızlık Zarı onarımı adli tıp uzmanı, plastik cerrahlar, yada jinekologlar anlayabilir. Kendisi, eşi ve uzman olmayan kişiler anlayamaz

Kızlık Zarı dikildiğinde mutlaka kanama olur mu?

Mutlaka kanamanın olması sağlanmaya çalışılır.

Kızlık Zarı dikildiğinde dikişler alınıyor mu?

Dikişler kendiliğinden eridiği için alınması gerekli değildir.

Kızlık Zarı dikimi fiyatı ne kadardır?

Yapılan işleme, kullanılan malzemeye, tercih edilen anestezi çeşidine göre değişmektedir.

 Kızlık Zarı dikişi ne kadar dayanır?

Geçici yöntem yapıldığında 4-5 gün, kalıcı yöntem yapıldığında ilk ilişki olana dek dayanır. Kanama garantisi için kalıcı yöntemle onarımda, planlanan ilişkiden 2-3 gün önce kontrol etmekte fayda vardır.