Kızlık Zarı Onarımı (Hymenoplasty)

Kızlık Zarı Onarımı (Hymenoplasty)

Cerrahi teknikler kullanarak yırtılmış olan kızlık zarını dikmek mümkündür. İki tür yaklaşımla kızlık zarı dikimi yapılır. Özellikle belirtmekte fayda var ki, kızlık zarı onarımlarında tamamen yırtılmamış ilk halini yapmak mümkün değildir.

GEÇİCİ YÖNTEM İLE KIZLIK ZARI ONARIMI

Olası ilişkiden 2 – 6 gün önce yapılan onarımdır. Lokal anesteziyle ağrısız bir şekilde yırtılmış kızlık zarları uç uca, ya da vajene halka şeklinde dikiş atılarak yapılan onarımdır.10 – 15 dakika sürer. Deneyimli bir jinekolog tarafından yapıldığında kanama garantisi %100 olan bu yöntem, ilişkiye yakın olan bir zamanlama ile yapılmalıdır. 2 – 6 gün içinde ilişki olmazsa atılan dikişler esner ve kızlık zarı eski haline gelir. Onarım sonrası fiziksel aktivitede bir kısıtlamaya gerek yoktur. Duş alınabilir

KALICI YÖNTEM İLE KIZLIK ZARI ONARIMI

Flep yöntemiyle yapılan kalıcı yöntem, psikolojik açıdan kadınları rahatlatan bir yöntemdir. Kalıcı yöntemle Kızlık Zarı dikildiğinde 2 ay ilişki olmaması tercih edilir. Lokal yada genel anestezi ile yapılabilir. Vajinadan oluşturulan doku parçasıyla yeniden Kızlık Zarı oluşturulur. Vücut tarafından emilen, ince dikiş materyali kullanılır. Her iki yöntemde de dikişlerin alınması gerekmez. Pansuman yada özel bakım gerekmez. Kalıcı yöntem yapıldığında 2 ay sonra kontrol etmek önemlidir. Kanama aynen doğal Kızlık Zarı kanaması gibi olur.  Yaklaşık 20-30 dakika sürer. Onarım sonrası 1 hafta bacakları açmamak önemlidir. En az 1 hafta 10 gün, havuz, deniz, küvette banyo önerilmez. Ayakta duş alınabilir. Ikınma olmamalı, kabız kalmamaya dikkat edilmelidir.1 hafta 10 gün bazen leke tarzında kanamalar olabilir.Reçete edilen antibiotikler kullanılmalıdır.Vajina çok esnek bir organ olduğundan, vajinadan flep yöntemi ile yapılan yeni kızlık zarının esneme olasılığı vardır.Mutlaka 2 ay sonra kontrol edilmelidir.Olası ilişkiden uzun süre önce yapıldığından, kanama garantisi için planlanan ilişkiden 3-4 gün önce tekrar kontrol etmek gereklidir.

Bekaretin isteyerek veya istenmeyerek bozulmuş olması ne yazık ki kadınlar üzerinde ahlaki ve toplumsal baskı oluşturmaktadır.Kızlık zarı onarımı hem toplumsal bakış açısı nedeni ile hem de kadının psikolojik anlamda rahatlaması için yapılan bir işlemdir.Unutulmamalı ki toplumumuzda hala intiharlar ve namus cinayetleri olmaktadır.

Muayenehanemde tüm hastalarımda olduğu gibi kızlık zarı muayenesi, kızlık zarı onarımı yapılan hastalarıma ait bilgiler, hasta hakları kapsamında (Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmenliği RG 01/08/1998 tarihinde 23420 no ile resmi gazetede yayınlanmıştır.23420) tümüyle gizli tutulur, 2. şahıslarla paylaşılmaz.

Bir önceki yazımız olan Kızlık Zarı Yapısı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.