Kızlık Zarı Yapısı

Kızlık Zarı Yapısı

HİMEN (YUVARLAK HALKA) :
Kızlık zarı şekli “yuvarlak halka” olup ortasında yine halka şeklinde bir delik bulunur. En sıklıkla görülen hymen şeklidir(%60 – 95 oranında)
KRESENTRİK HİMEN (YARIMAY) :
Kızlık zarı şekli “yarımay” dır. Üst kısımda zar daha incedir veya hiç yokken arka kısımda belirgindir. Görülme sıklığı %3. 5 ile %20 arasında değişmektedir.
SEPTALI HİMEN (ARA BÖLMELİ) :
Kızlık zarının orta kısmında boşluğu bölen, “zara ait ara bir doku parçası” vardır. Görülme sıklığı %1. 5 -5 arasındadır.
KRİBRİFORM HİMEN (ÇOK DELİKLİ, KALBURUMSU):
Hymenin ortasında tek değil birden fazla delik vardır. Bu görüntüsü ile kızlık zarı şekli adeta bir “kalbura” benzer. Görülme sıklığı %1’den daha azdır.

Bu gözle görülür çeşitlere ilave olarak 3 özel durum daha vardır.

  • Kızlık zarı vardır ama ortasında, olması gereken delik yoktur. Nadir olarak rastlanır. Buna aynı zamanda imperfore kızlık zarı da denir. ( adet kanamasının atılması için doktor tarafından kesi yapılarak onarılır ). Adet kanaması dışa akmadığından, hasta ciddi ağrılar ve adet olmama şikayeti ile başvurur.
  • Seksüel birleşme esnasında rahatsızlık veren sikleröz ( kalın ve dirençli ) kızlık zarı. Ağrılı ve zor ilişki yaşayan kızlarda muayene sonrasında saptanan bir çeşittir. Zorlamanın derecesine bağlı olarak yırtılabilir ya da yırtılmayabilir.
  • Kanama olmadan ve yırtılmadan sorunsuz bir şekilde genişleyen elastik ya da esnek kızlık zarı. Cinsel ilişki ile yırtılmayan, esnek kızlık zarı olarak isimlendirilen durum. Kızlık zarının ortasındaki normalde de var olan delik – açıklık, normal kızlık zarına göre daha geniştir. İlişki sırasında yırtılmayıp penisin girmesine kanama olmadan izin verebilen bir oluşum şeklidir. Ancak doktor muayenesi ile değerlendirilebilen bu çeşit kızlık zarında, ilişkide kanama olmadığı için çiftler genellikle muayene için jinekoloğa başvurmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Kızlık Zarı Muayenesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.