Kürtaj Nasıl Yapılır? Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj öncesi ayrıntılı bir görüşme yapılır. Hastanın geçirdiği ameliyatlar, hastalıklar kullandığı ilaçlar ve kan grubu sorgulanır. Anne kan grubu negatif (-), baba kan grubu pozitif (+) ise ve fetal kalp atımı izleniyorsa kan uyuşmazlığı nedeni ile işlem sonrası 72 saat içinde uyuşmazlık iğnesi yapılması gereklidir. Uyuşmazlık iğnesinin yapılması sonraki gebelikler için çok önemlidir. Çift kan grubunu bilmiyorsa test yapılır.

Gebelik haftası ultrasonla belirlendikten sonra dikkatli bir jinekolojik muayene yapılır. Vajina ve rahim ağzı bakterilerden arındırılmak amacıyla dezenfekte edildikten sonra, ve lokal anestetik madde uygun olarak rahim ağzına enjekte edilir veya sedasyon anestezisi için anestezi uzmanı tarafından gerekli işlemler başlatılır. Dünyanın pek çok ülkesinde ve de bizde gebelik sonlandırılması halen vakum tekniği ile yani enjektör içerisine negatif basınçla çekme şeklinde uygulanmaktadır. Vakum tekniği mesnsrüel regülasyon (MR) olarak adlandırılmaktadır. Gebelik haftasına uygun çapta plastik kanüller (karmen kanül) rahim içine yerleştirilir ve negatif basınç oluşturulur. İleri gebelik haftalarında rahim ağzını metal buji denilen aletlerle genişletmek gerekli olabilir.

Küret adı verilen keskin metal aletler gebelik sonlandırmasında artık kullanılmamaktadır. Tanı amaçlı yapılan biopsi (kürtaj) lerde bazen küret kullanılır. Küretler ipi görülmeyen rahim içi araçların çıkarılmasında da kullanılan aletlerdendir.

İşlemden sonra ultrasonografi ile kontrol edilir ve hastanın 10 dakika istirahati sağlanır. Bu arada bulantı ve kusma olabilir.

Tüm bu işlemler 6. gebelik haftasına kadar olan gebeliklerde 5 dakika, 6 ila 10 arası olan gebeliklerde 5 – 15 dakika sürer. Bu süre Kadın Doğum Uzmanının çalışma süresidir. Sedasyon uygulandığında hastanın uyuması, işlemin yapılması ve hastanın kendine gelmesine 20 – 40 dakika eklenmelidir.

  • Sedasyonla yapılacak kürtajlarda hastanın işlemden önce 4 – 6 saat oruç gibi aç olması gereklidir. Su da içmemesi gerekir.
  • Kürtajın tecrübeli ellerde, steril şartlarda yapılması, hastanın herhangi bir sorun olduğunda doktoruna kolaylıkla ulaşması çok önemlidir.

Daha fazla bilgi için 0312 287 70 79’u arayabilirsiniz