Kürtaj Riskleri Nelerdir?

Yapılan her işlemde olduğu gibi kürtajın da riskleri vardır. Kürtaj uygun haftalarda, uygun koşullarda ve deneyimli ellerde yapıdığı sürece riskler oldukça azalır. Doktorunuz riskler hakkında sizi bilgilendirmeli, riskli durum gerçekleştiğinde buna müdahele edecek deneyimde olmalıdır. Yasal olarak istenmeyen gebelik sonlandırmasında da tüm girişimlerde olduğu gibi onam formu imzalatılır. (Bu tür onamlar doğum, sezaryen, tüp bebek vs tüm girişimlerde alınmaktadır.)

  • Rahim ağzının plastik kanüllerin geçişine izin vermemesi: Metal aletlerle açılır yada rahim ağzını yumuşatıcı ilaç verilerk kürtaj sonraki güne ertelenir.
  • Rahim ağzının yırtılası, rahim delinmesi, çevre organların zarar görmesi: Rahim ağzından aletlerin geçişi mümkün değilse zorlamadan ilaçla yumuşatma tekniği bu riskleri azaltır.
  • Rahim ağzını genişletmeye bağlı sonraki gebeliklerde düşük riski: Gebelik haftasının ilerletilmeden sonlandırılması bu riski azaltacaktır. Ayrıca kürtaj bir korunma yöntemi değildir. Kürtaj sayısı arttıkça bu risk artar.
  • Kanama ve rahim delinmesi nedeni ile rahim alınması: Erken haftalarda yapılan kürtajlarda yok denecek kadar az bir risktir. Rahim delinmesinde kendiliğinden iyileşme olabileceği gibi ameliyatla da onarım gerekebilir.
  • Gebeliğin sonlandırılmamış olması, gebeliğin devamı: Gebelik kesesi görülmeden çok erken yapılan kürtajlarda olabilir. Bu nedenle en ideal hafta 5 – 6 hafta arasıdır. Adeti 1 – 2 gün geçen kadın sabırla kesenin görülmesini beklemelidir. Yine kese görülmeden yapılan girişimlerde eğer dış gebelik varsa atlanmış olabilir. Hangi hafta olursa olsun kürtaj sonrası ultrasonla kontrol etmek esastır.
  • Enfeksiyon.Böyle bir riske karşı doktorunuz antibiyotik önerebilir. Tam doz ve doğru zamanda reçete edilen ilaçlar kullanılmalıdır.
  • Yapışıklık( Asherman sendromu): Kürtaj sonrası adet olmuyorsa yapışıklıktan şüphelenilir. Adet olmadığınında önce ilaç denenir. Hala adet olmadı ise rahim filmi yada histeroskopi ile tanı konularak tedavi planlanır. Genellikle keskin küretle yapılan kürtajlar yada enfeksiyon geçiren kadınlarda olur. Sık görülen bir durum değildir.
  • Rahim içinde kan birikmesi: Hematometra olarak adlandırılır. İlaçlarla yada tekrar müdahele ile içerdeki kanın akması sağlanır.
  • Anestezide kullanılan ilaçlara bağlı riskler.

Daha fazla bilgi için 0312 287 70 79’u arayabilirsiniz