İçerik Haritamız:

Kan testim BHCG 1200 çıktı. Sizce kaç haftalık gebeyim?

Genellikle yapılan kan testlerinin yanında normal değerler için referans aralıkları olur. BHCG testinin yanında da haftaları gösteren bir sıralama mevcuttur. Ne yazık ki bu sıralama gerçek haftayı göstermez. 1200 BHCG test sonucu, bu sıralamada 5 yada 6 hafta olarak görülmektedir. Oysaki 1200 değerinde bir BHCG sonucu olan gebede, henüz ultrasonla gebelik kesesini görmek mümkün değildir. Sizin gebeliğinizin kaç hafta olduğunu son adet tarihiniz ve ultrason muayenenize göre değerlendirmek sağlıklı olacaktır.

Son adetime ve ultrasona göre gebelik haftam 6 hafta olarak söylendi. 6 haftalık nasıl gebe olurum? 6 hafta önce eşimle beraber olmadım, şehir dışındaydı.

Kadınlar genellikle adet gördükleri günü bilirler. Ne zaman yumurtladıklarını bilme şansları yoktur. Bu nedenle hesaplamalar son adet tarihi ve ultrason ölçümüne göre yapılır. Ultrason ölçümlerinde de gebelik haftası aynı şekildedir. Bizim hesaplamalar 6 haftayı gösteriyorsa gerçek ilişki tarihinize göre 4 hafta gebesiniz aslında.

İdrarde gebelik testleri güvenli midir? BHCG değeri 10’u geçtikten sonra idrar testleri pozitif sonuç verir.

Genellikle sonuçlar doğrudur. Ancak BHCG değerini titre olarak takip etmemiz gerekli ise kan testi daha değerlidir.

Bekarım. Gebe olduğumdan şüpheleniyorum. Kan testi yaptırsam ailem bilir mi?

Sağlık Bakanlğının oluşturduğu sistemle, kanda gebelik testi gebe olduğunuzu gösteriyorsa bu sistemde sonucunuz aile hekiminize bildiriliyor. Bazen aile hekimleri kişiyi yada evi arayarak sizi gebelik takibine çağırıyor. Böyle durumlarda sizin mahremiyetinize özen gösterecek bir doktor seçmeniz ve muayene olmanız sizi rahatlatacaktır.

Bekarım, istenmeyen bir gebeliğim oluştu. BHCG değerim 10.000 üzerinde. Acaba kürtaj olabilir miyim? Gebeliğim büyümüş müdür?

Ülkemizde 18 yaşını doldurmuş bekar kadınlar kendi rızaları ile, evliler kendileri ve eşlerinin rızalarıyla 10 haftaya kadar olan istenmeyen gebeliklerini sonlandırabilirler. Gebelik haftasına, BHCG değerine göre değil, ultrason ölçümüne göre karar veriyoruz. Ancak unutmayınız ki 10 hafta oldukça ileri bir haftadır. İstenmeyen gebeliklerde karar vermekte oyalanmak haftanın ilerlemesine neden olur.

Muayenehaneye başvuru nedeni ve hastaya ait kaydedilen tüm bilgiler yasal haklar kapsamında (TC sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1988, 23420) tamamen gizli tutulur. Başka kişilere hastalık, şikayet, tedavi hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

İstenmeyen bir gebelik var. Kürtaj olmak istemiyorum. Eczaneden söktürücü aldım. Düşük yapar mıyım?

Ülkemizde düşük yaptırıcı ilaç yoktur. Söktürücüler gebelik dışındaki adet gecikmelerinde adet görmenizi sağlar. Gebelikte söktürücü kullanmak düşüğe neden olmaz. Beklemek gebelik haftanızın büyümesine neden olacaktır. İstenmeyen gebelikte, hafta uygun ise kürtaj yapılmalıdır.

Kürtaj olmamın bundan sonraki gebeliklerime bir etkisi var mı?

Uygun haftalarda ve güvenilir ortamda, vakum tekniği ile yapılan kürtajlarda ciddi bir risk oluşmaz. Gebelik haftası büyüdükçe rahim ağzını açmak için kullanılan aletler, rahim ağzını genişletebileceğinden dolayı rahim ağzı yetmezliği olabilir. Yada küret gibi keskin aletlerin kullanılması rahimde delinme, rahim duvarında yapışıklık gibi riskler oluşturarak daha sonra gebe kalma şansınızı azaltabilir. Yine enfeksiyon olması da riskleri artırır. Ancak günümüzde steril ve tek kullanımlık aletlerin kullanılması ve antibiotikler enfeksiyon riskini yok denecek kadar azaltmıştır.

Sık kürtaj olmak riskli midir?

Kürtaj bir aile planlaması yöntemi değildir. Ancak etkili bir aile planlaması yöntemi kullanan çiftlerde de gebelik olabilir. Steril şartlarda ve vakum tekniği ile uygulanan kürtajlar ciddi bir risk oluşturmaz. Ancak kürtaj olmak kadını sadece biyolojik yönden ele alınmamalıdır. Kürtaj, kadınlarda psikolojik açıdan travma yaratabilir. Bu nedenle kürtaj sonrası korunma yöntemi hakkında doktrunuz mutlaka sizi bilgilendirmiş olmalıdır.

5 haftalık gebeyim ve evliyim. Eşim kürtaja rıza vermiyor. Ben kürtaj olabilir miyim?

Eşinizin rıza olmadığı bir gebelik sonlandırmasını yasal olarak yaptırmanız mümkün değildir.

Bakireler gebe kalabilir mi? bakirelerde kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapılabilir mi?

Bakire genç kızlar erkek vajina ağzına boşaldığında gebe kalabilirler. Ancak kürtaj yaparken vajinaya yerleştirilen spekulum adı verilen alet kızlık zarının esnemesine ve açılmasına neden olabilir. Önceden anlamak pek mümkün değildir.

Kimler kürtaj olabilir?

Ülkemizde 10 hafta gebeliğe kadar olan gebeliklerde kürtajla gebeliğin sonlandırılması yasaldır. Evli olanların eşinin rızası gereklidir. Bekar kadınlar kendi rızalarıyla kürtaj olabilirler. 18 yaş altında evli yada bekar olsun ebeveyn rızası gereklidir. Tanımladığımız hafta hesabı gebe kalınan gün değil, son adet tarihine göre hesaplanır.

Kürtaj olduğum anlaşılır mı?

Kürtaj işlemi öncesi alınan onam formları ve size ait bilgiler kesinlikle gizli tutulur. İşlemden 4 – 5 hafta sonra bedensel olarak eski halinize döneceğinizden dolayı, kürtaj olduğunuz muayene ve testlerle anlaşılmaz.

Kürtaj sonrası ne zaman adet olurum?

Kürtaj olduğunuz gün adet gibi sayılır. Kaç günde bir adet görüyorsanız adet döngüsü ona göre olacaktır. İşlemden sonra 25 – 40 gün arası adet kanamanız olacaktır.

Çalışıyorum. Kürtaj sonrası istirahat raporu almalı mıyım?

Kürtaj sonrası adet kanamasından daha fazla kanama ve adet sancısından daha fazla ağrı olmaz. Genellikle istirahat gerektirmez.

Adetim 1 gün geçti. Gebelik testi +, hemen kürtaj olabilir miyim?

Son adet tarihinize göre 5 haftalık olduğunda ultrasonda gebelik kesesi görülebilir ve rahim ağzı yumuşar. Kese görülmeden aletlerin yerleşimi zor olmakla beraber gebeliğin sonlandırılması da zor olur. Gebelik devam edebilir. Ayrıca dış gebeliğin atlanmaması için kürtaj yapılması için rahim içinde gebelik kesesinin görülmesi esastır.

Kürtaj sonrası spiral hemen takılabilir mi?

Mümkündür. Bu nedenle bir çok çift işlemi Cuma ya da cumartesi günü yaptırmayı tercih etmektedir.

Neden bazen kürtaj öncesinde gebeliğin büyümesi bekleniyor?

Son adet tarihinin ilk gününe göre 5 haftadan önce gebelik sonlandırılması için başvurulduğunda gebeliğin biraz daha büyümesi için beklemek gerekebilir. Bunun en temel nedeni rahim ağzının gebe olunmayan dönemlerde oldukça sert bir yapıda olması ve ilerleyen gebelik günleriyle birlikte yumuşamaya başlamasıdır. Sert bir rahimağzı işlemin uygulanması için metal aletlerin kullanılmasını gerektirecek, bu da riskinizi artıracaktır. Dahası çok erken uygulanan müdahalelerde gebeliğin devam etme riski ve böylece yeniden kürtaj olma riski gündeme gelecektir. Çünkü kürtaj öncesi gebelik kesesinin ultrasonografide net görülmesi gerekmektedir.

Kürtaj sonrası spiral ne zaman takılır?

Kürtaj sırasında bazı merkezler aynı anda spiral takmaktadırlar. Ancak kürtaj sırasında rahim büyük olduğu ve kanal açık olduğu için işlem sırası spiral takılması önerilmemektedir. En doğrusu kürtaj sonrası görülen ilk adette takılmasıdır. Yine de karar hasta ve doktora aittir.

Kürtaj sonrası ne zaman doğum kontrol hapı başlanmalıdır?

Kürtaj sonrası görülen ilk adet kanamasında kişiye uygun doğum kontrol hapı doktorunun önerisiyle başlanmalıdır.

Kürtaj fiyatları neden bu kadar değişken?

Kürtaj fiyatlarını belirleyen en temel etken müdahalenin yapıldığı merkezin kendi ücretlendirme politikasıdır. İşlem esnasında bir kez kullanılıp atılan özel kanüller kullanılmaktadır. Diğer etkenler ise tercih edilen anestezi şekli (lokal veya genel) ve müdahaleyi uygulayan doktorun ücretlendirme politikasıdır.

Gebelik tanısı nasıl konulur?

Doğurgan çağdaki kadınlarda adet gecikmesi olan her durumda gebelikten şüphelenilmelidir. Gebelik tanısı gebeliğe bağlı bulantı, aşerme, göğüslerde hassasiyet gibi özel yakınmalarla veya daha iyisi gebelik testi yaptırılarak konulabilir. Gebelik testleri idrarda gebeliğe özgü hormonlara bakılarak yapılır. Günümüzde bu tip testler oldukça hassastır, çoğu zaman adet gecikmesinin ilk günlerinde sonuç verirler. Bu testlerin bir hastanede veya yetkili bir laboratuarda yaptırılması doğrudur.  İdrarda yapılan testlerin güvenilirliği tam değildir. Gebelik testi sonucunun “negatif” olması gebeliğin olmadığı anlamına gelir. Bu durumda adet gecikmesinin nedeni araştırılması için doktorunuza danışmanız gereklidir. Test sonucu “pozitif” ise gebelik var demektir. Bu durumda eşinizle görüşüp gebeliğin geleceği konusunda kesin bir karara varmalısınız. Gebeliğin devamına karar verirseniz gebelik takibi için doktorunuza başvurmalısınız. Bu gebeliği istenmeyen gebelik olarak kabul edip sonlandırılmasını isterseniz tek yol vakum aspirasyon ile küretaj olmaktır.

Lokal anesteziyle yapılan kürtaj uygulamalarında işlem esnasında en sık rastlanan sorunlar nelerdir?

Lokal anestezi ile yapılan kürtajlarda  uygulanan anestezik maddeye aşırı duyarlılık ve vazovagal senkop (rahimin sabitlenmesi amacıyla takılan alet nedeniyle refleks olarak bayılma oluşması) görülebilir. Bu, geçici  bir durumdur. Yaklaşık %1 oranında görülür. Hastanın ayakları yukarı kaldırılır, çoğu kere kendiliğinden düzelir.

İşlemden hemen sonra en sık görülen sorun bulantı ve kusmadır. Bazen bayılma hissi de oluşabilir. Bu durum da yaklaşık %1 oranında gözlenir ve hayati tehlike yaratmayan geçici bir durumdur.

Kürtaj sonrası “parça kalması” ne demektir?

Yasal gebelik tahliyesi sınırları içerisinde (< 10. gebelik haftası) ve usulüne uygun olarak yapılan kürtaj uygulamalarında yaklaşık olarak %2 – 3 oranında gebeliğin bazı parçalarının tam alınanaması sorunu ortaya çıkabilir. Özellikle de rahim içersinde myomu olan ve rahim iç boşluğunun bu myom yüzünden normal yapısının bozulduğu durumlarda bu sorun ortaya çıkabilir.

Bu durum kendini bir iki hafta geçmesine karşın devam eden kanama şeklinde belli eder. Bazı durumlarda özellikle de büyük gebelik haftalarında uygulanan kürtaj işleminde parça kalırsa vajinadan kanamayla birlikte parça düştüğü de gözlenebilir. Kesin tanı ultrason incelemesiyle konabilir.

Parça kaldığına tam olarak karar verilemiyorsa rahim kasılmasını artırıcı bazı ilaçlar ve antibiyotikler verilir. Parça kaldığından muayene sonrası emin olunan durumlarda ise genellikle yapılan işlem bu parçaları temizlemek için daha kısa da olsa ikinci bir kürtaj işlemi uygulanmasıdır.