Kürtaj

Kazımak anlamına gelen kürtajın yapılma amacı rahim içindeki oluşumların, dokuların alınması, tahliyesidir. Kürtaj için kullanılan bir terim de İngilizce Dilatation and Curretage kelimelerinin baş harflarinden oluşan D&C dir.

KÜRTAJ denildiği zaman istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması akla gelse de KÜRTAJ işlemi istenen ancak sağlıkla büyümeyen yada ölen bebeklerin rahimden alınması, yada polip, rahim duvarı kalınlaşması, ara kanamalar, ipi görülemeyen rahim içi araçların çıkarılması için de tıbbi nedenlerle yapılabilir.

Gebelik sonlandırılması için yapılan kürtajlarda genellikle kazıma değil, menstrüel regülasyon denilen plastik kanüllerle aspirasyon( vakumla kürtaj ) tekniği kullanılmaktadır. Bu teknikte rahim ağzını genişletmeye( dilatasyon ) genellikle ihtiyaç duyulmaz.

Ülkemizde istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması 10 haftaya kadar yasaldır ve yasal tahliye olarak adlandırılır. Resmi nikahlı eşlerin birlikte rızalarının olması, resmi nikahı olmayan 18 yaş üzerindeki kadınların kendi rızası ile gebelik sonlandırılır. Yasal tahliye ve kaydedilen bilgiler ( TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01/08/1998, 23420 ) tamamıyla gizli tutulur. Başka şahıslara bilgi verilmesi mümkün değildir.

İstenen gebeliğin tıbbi nedenlerle sonlandırılması ne kadar kadın için üzücü ise, istenmeyen gebeliğin sonlandırılması da bir o kadar sarsıcıdır.Annelik içgüdüsü, kadınsal duygu ve düşünceler bu kararın alınmasında zorlayıcıdır. Adet gecikmesi, bedende  hissedilen farklılıklardan etkilenen kadın bu işlem yapılmadan önce partnerinin ve doktorunun desteğine ihtiyaç duyar. İşlemle ilgili bilgi edinilmesi, sabırla duygu durumunun boşalmasına izin verilmesi ve çiftin rahatlatılması şarttır. İşlem sırasında oluşabilecek riskler, işlem sonrası dikkat edilmesi gerekenler ayrıntılı olarak anlatılıp onam formu alınır. İstenmeyen gebelikler en erken gebelik kesesi 5 hafta sonrası sonlandırılır. Gebelik sonlandırılması için ultrasonografide gebelik kesesi görülebilmelidir. En geç 10 hafta yasal sınır olmakla beraber unutmayınız ki 10 hafta oldukça ileri bir haftadır. 10 haftalık bebeğin kalp atımı görülmekle beraber, kolları, bacakları oluşmuştur ve hareket halindedir. 10 haftalık tahliyelerde işlemle ilgili komplikasyon görülme riski artar.

Kürtaj Anestezi

Kürtaj işlemi lokal anestezi yada sedasyon anestezisi ile yapılır.

Sonrası sorunların yaşanmaması için işlemden 1 hafta yada 10 gün sonra kontrol önemlidir.İstenmeyen gebelik sonlandırıldı ise, gebelikten korunma yöntemleri görüşülüp, çifte uygun olanı seçilir.İstenen gebelik tıbbi nedenle sonlandırıldı ise, sonraki gebelik için gerekli testler, muayeneler planlanır.

Ülkemizde düşük yaptıracak ilaç yoktur.Sadece ölü gebeliklerde, hastane ortamında kullanımına izin verilen tablet mevcuttur.

Jinekolojik nedenlerle yapılan KÜRTAJ işlemi, yukarda bahsi geçen vakum yöntemi veya küret denilen keskin aletlerle kazıma yöntemi ile gerçekleştirilir.

Unutmayınız ki KÜRTAJ bir korunma yöntemi(aile planlaması) yöntemi değildir.İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında yada tıbbi nedenlerle yapıldığında steril çalışma ortamı sizleri çoğu riskten kurtaracaktır.