pap smear testi

Pap Smear

Papanikolaou testi, Papanicolaou testi, Pap smear, Pap test, servikal smear veya smear testi, jinekolojide kullanılan bir tarama testidir. 1928 yılında George Papanicolaoou tarafından tanımlandığı için onun adına ithafen pap smear şeklinde adlandırılır.

Rahim ağzı (serviks) kanserinin tarama testi olarak kullanılan Pap smear testi, erken tanı olanağı sağlamaktadır. Buna ek olarak kandida albicans, trikomonas vajinalis, bakteriyel vajinozis gibi birçok enfeksiyon süreci de tanımlanabilmektedir.

Genellikle cinsel açıdan aktif kadınların pap smear testini yıllık olarak yaptırmaları önerilir. İlk cinsel ilişkiden 1 yıl sonra ve 21 yaş üzerinde tarama programı başlar. Yılda 1 kez yapılır. 3 yıl normal sonuç alındıktan sonra 3 yılda bir tarama yapılması yeterlidir. 65 yaşında, son 2 test normal çıkan kadınlarda tarama sonlandırılır.

Pap smear tarama testi, rahim ağzının dış tarafından hücrelerin toplanarak sitolojik incelenmesi esasına dayanır. Son derece kolay ve ağrısız bir işlemdir. Hastanın vajinasına bir spekulum yerleştirilerek serviksten hücre örneği, özel bir spatül veya fırça ile dokunun yüzeyine sürtülürek, yüzey hafifçe kazınarak alınır. Toplanan hücreler bir mikroskop lamı üzerine yayılır, yada özel bir kaba konulur ve laboratuvarda anormal özellikli hücrelerin varlığı için incelenir. Eğer sonuçlar anormal ise, anormalliğin tipine bağlı olarak test üç ile on iki ay arası bir sürede tekrarlanır. Eğer anormalik daha yakın bir inceleme gerektiriyorsa, hasta serviksin daha detaylı bir incelemesi için kolposkopi’ye alınabilir.

Smear almak için en uygun zaman adet kanamasının tamamen bittiği dönemdir. Bakirelerde spekulum takılamadığı için smear alınamaz.

SMEAR TESTİ

Smear almak için gerekli şartlar:

  • En az 48 saat cinsel perhiz olmalıdır.
  • En az 24 saat süreyle vajinal duş yapılmamalıdır.
  • En az 48 saat süreyla vajinal krem yada fitil kullanılmamış olmalıdır.
  • Kanama olmamalıdır.

Smear 2 yöntemle incelenir.

1) Konvansiyonel Pap Test: Alınan hücreler cam lama yayılır ve fiske edilir.

2) Sıvı Bazlı Pap Test: Alınan hücreler özel kimyasal sıvı içeren bir kaba konulur. Avantajı istenirse aynı zamanda HPV testinin de çalışılabilmesidir.

Kadınlarda en sık görülen kanser meme kanseridir. Geçmiş yıllarda serviks kanseri 2. sırada yer alırken, artık sıralamada gerilemiştir. Gelişmiş ülkelerde serviks kanseri, kadınlarda görülen kanserlerde 10. sıraya gerilemiştir. Ülkemizde 2003 verilerine göre 9. sıradadır.

***Serviks kanseri için en büyük risk hiç pap smear testi yaptırmamış olmaktır.