Polikistik Over Belirtileri Ve Tanısı

Genellikle ergenlikte başlayan adet olamama, adet gecikmesi, bazen de sık adet gibi adet düzensizlikleri, tüylenme, sivilce, ciltte yağlanma, saç dökülmesi, gebe kalamama, kilolu olma gibi şikayetlerle başvururlar.

Tanıda 3 kriter önemlidir. 2003 de tanımlanmıştır.

  • Ultrasonografide yumurtalıkların polikistik görünümü. Normalde bir kadının yumurtalıklarında 5 – 6 adet yumurta izlenirken polikistik overli kadınlarda yumurtalar inci kolye gibi yumurtalığın çevresine dizilmiştir, 12 veya daha fazla sayıda yumurta (follikül) izlenir. Yumurtalıklar biraz daha büyüktür. Bu bulguların tek yumurtalıkta olması yeterlidir.
  • Adet gecikmeleri, adet düzensizliği, yumurtlamanın az olması yada olmaması
  • Tüylenme, sivilce, saç dökülmesi gibi bulgular ve/veya hormon testlerinde anormallikler
  • Bu 3 kriterlerden 2 si varsa polikistik over sendromudur.
  • Ultrasonda tek başına yumurtalıkların polikistik görünmesi tek başına anlamlı değildir.
  • Polikistik over sendromlu kadınları %20’sinde adetler düzenlidir.
  • Androjen fazlalığına bağlı tüylenme, saç dökülmesi, sivilce olabilir. Bu bulgular olan kadınlarda hormon testleri normal çıkabilir. Her polikistik overli kadında tüylenme, sivilce olması şart değildir. Her tüylenme, akne, saç dökülmesi de polikistik over nedeniyle değildir. Bazen boyun koltuk altı bölgelerde kadifemsi, kahverengi cilt değişiklikleri (akantozis nigricans) olabilir.
  • Obezite %40 – 50 oranında görülür. Obezitenin nedeni insülin direncidir. Obezite bel/kalça oranının arttığı santral obezitedir ve Polikistik overli kadınlarda ek riskler getirir. Obez polikistik overli kadınlarda kilo verme çoğu semptomları azaltır. (adet gecikmelerinin düzene girmesi, gebelik olması gibi) Normal kilodaki polikistik overli kadınlarda da bel/kalça oranının artması görülebilir.

Tanı klinik bulgular, ultrasonografi ve tetkiklerle konur. Polikistik over sendromlu kadınlar en çok adet gecikmeleri ve tüylenme, akne şikayetleri ile başvururlar. Evli olup gebe kalamayan kadınların bir kısmında da polikistik over görülebilir. Tüylenme, akne gibi şikayeti ve bulgusu olmayanlarda testesteron gibi androjenleri test etmek anlamsızdır. Obez olan olgular insülin direnci ve kan lipitlerinin yüksekliği açısından değerlendirilmelidir. Hormon sonuçları normal çıkabildiği gibi, LH (luteinizan hormon) hormonu yüksek de çıkabilir. Genellikle FSH (follikül stimülan hormon) normal yada düşük, E2 (estradiol) normal yada yüksektir. Adet düzensizliği yapabileceği için, PRL (prolaktin) hormonu ve TSH (troid stimülan hormon) bakılmalıdır. PKOS da PRL hormonu hafif derecede yüksek olabilir. Obez hastalarda biokimya ve 75 gr glukoz tolerans testi, insülin direnci açısından önemlidir.

Polikistik Over
Polikistik_Over_Nedir-2
poliskistik-over-belirtileri-ve-tanisi-1
poliskistik-over-belirtileri-ve-tanisi-3