Polikistik Over Nedenleri

Nedenleri tam olarak bilinmemekle beraber genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi ile ortaya çıkan sık görülen karmaşık bir hastalıktır. Beyindeki hipofiz bezinden salgılanan hormon yapısındaki değişiklikler, hormon yapımı defektleri, insülin salınımı ve etki bozuklukları ile genetik faktörler ön plana çıkar. Hipofiz bezinden salgılanan hormon defekti, PKOS’de hipofiz bezi-yumurtalık aks fonksiyonunda bozukluklar olarak tanımlanmaktadır. LH hormonunun fazla salgılanması, hipotalamus ve hipofiz bezine etki ile yüksek estrojen salınımı yumurtlama döngüsünü bozmaktadır. Bazen bu etkileşme ile FSH düşük olabilir. Bu sistem, böbrek üstü bezleri de etkiler.

İnsülin direnci ve buna bağlı insülin yüksekliği obez polikistik overli kadınlarda daha sık görülmekle bereber zayıf polikistik overli kadınlarda da olabilir. Polikistik over sendromunda insülin etki anormalliklerinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. İnsülin yüksekliği hem zayıf hem de obez olgularda sık görülen bir durumdur. İnsülin direnci polikistik over sendromu tanı kriterleri içinde yer almaz. İnsülin direncini gösteren en değerli test glukoz tolerans testleridir.

Polikistik over sendromlu kadınların anne ve kızkardeşlerinde tüylenme, akne, adet düzensizliği, adet gecikmesi, sık adet gibi bulgular sık görüldüğünden genetik bir etkilenme olduğuna dair kanıtlar vardır.