Sezeryan Doğum

Sezeryan (Sezaryen) Doğum, fiyatları

Sezaryen, anne ve bebeğin sağlığını tehdit eden bir durumun söz konusu olduğunda ve bu durumla ilgili net veriler tespit edildiğinde bebeğin anne karnından uterusun (anne karnının alt tarafının kesilerek döl yatağının ön zarının açılması) açılarak çıkartıldığı bir tıbbi doğum yöntemidir. Çoğu gelişmiş ülkede tüm doğumların %15 – 25 kadarı sezaryen ile yapılmaktadır. Ülkemizde bu oranın %50’lerde olduğu tahmin edilmektedir. Kadınların daha geç yaşta evlenmeleri ve gebe kalmaları, daha az sayıda çocuk isteği, infertilite sorunları sezaryen oranlarını arttıran faktörlerdir.

Her kadın gebeliği boyunda çevresinden duyduklarından etkilenir, kötü doğum öyküleri normal mi sezaryenle mı doğum yapmalıyım kaygısı uyandırır. Unutulmamalıdır ki her gebenin ağrı eşiği, pelvis yapısı, bebeğinin büyüklüğü ve gebeliğinin seyrindeki durumlar birbirinden farklıdır. Normal doğum planlanan gebelerde bebeğin doğum kanalında ilerleyişi ile ilgili sıkıntı görüldüğünde veya bebeğin sıkıntıda olduğu tespit edilirse sezaryen kararı verilebilir. Yada normal doğum istememe nedeni ile sezaryen isteyen gebelerde ağrısız kasılmalarla rahim ağzı kendiliğinden açılmış olup doktorunuz kolay bir normal doğum olabileceğini öngörüp size normal doğum önerebilir. Tüm gebeler kanıta-dayalı bilgiler ışığı altında, doğum ve kendi durumları hakkında bilgilendirilmedir. Gebenin doğum hakkında düşünceleri öğrenilmeli ve kendi tıbbi durumu ile birlikte aydınlatıcı bilgi verilmelidir.

Sezaryen Gerektiren Durumlar

 • Bebeğin doğum kanalına başla değil yan yada makatla gelmesi
 • iri bebek
 • Rahim ağzında açılma olmaması yada açılmanın istenilen sürede olmaması
 • Bebeğin eşinin önde gelmesi(plasenta previa) yada bebeğin eşinin erken ayrılması(plasenta dekolmanı)
 • Bebeğin doğum kanalında iken sıkıntıya girmesi, fetal kalp atımında düşüklük
 • Başın doğum kanalından ilerlememesi, baş-pelvis uyumsuzluğu(çatı darlığı)
 • Çoğul gebelikler
 • Vajinal yoldan bebeğe geçmesi olası enfeksiyonlar(Herpes, HIV gibi)
 • Bebekte doğum kanalından geçmeye izin vermeyecek durumdaki anormallikler
 • Geçirilmiş rahim ameliyatları (sezaryen, myom ameliyatı gibi)

Sezaryen planlı yada acil yapılabilir. Planlı sezaryende ameliyat öncesi en az 6 saat aç(oruç gibi) olmak anestezik ilaçlara bağlı bulantı ve kusmayı, kusma olursa buna bağlı riskleri azaltır. Hastaneye yattığınızda bebeğin kalp atımı dinlenir, damar yolu açılır. Ameliyathanede bazı hekimler ve hastaneler eşinizin eşlik etmesini desteklemektedir (Sezaryenda eşlerin doğuma katılmalarını destekleyen bir ekibiz). Ameliyat odası doktorunuz, ameliyat hemşiresi, anestezi doktoru ve yardımcı anestezi teknisyeni, çocuk doktoru ve hemşiresi, ameliyathanede yardımcı olan teknik eleman, siz ve eşiniz derken kalabalık bir ortamdır. Tıbbi bir engel yoksa genellikle kombine (epidural+spinal) anestezi tercih edilir. Ameliyat için hazırlıklar tamamlandıktan sonra (Karın bölgesinin dezenfektanla silinmesi, ameliyat sahasının steril örtülerle örtülmesi, idrar sondasının takılması gibi) eş yanınıza alınır. Önde siperlik olduğu için ameliyatı sizin ve eşinizin görme riski yoktur. Yaklaşık 5-10 dakika içinde bebek doğurtulur. Size gösterilir. Bebek doktoru ilk muayene ve bakımını yaptıktan sonra bebek anne baba ile buluşturulur. Uygun zamanlama ile flaşsız fotoğraf çekimi yapılabilir. Cilt kesisi estetik olarak kapatılır. Genellikle sezaryen doğum sonrası 2 gün hastanede yatmak gereklidir.

SEZARYEN DOĞUMUN AVANTAJLARI
-Planlı sezaryenda zamanını bilmek sizi rahatlatacaktır
-Bebeğe ait doğum travmaları daha az görülür(morluk, şişlik, omuz takılmasına bağlı kırık ve sinir hasarı)
-Planlı sezaryen 39 haftada yapıldığından gün aşımına bağlı risklerin daha az olması(su azalması, bebeğin kaka yapması gibi)
-Vajenden olan cinsel yolla bulaşan hastalıklardan etkilenmeme
-Planlı sezaryenda kanama ve enfeksiyon riski acil durum sezaryenlara ve zor normaldoğumlara göre daha azdır
-İdrar kaçırma ve dışkılama fonksiyonlarında bozulma daha azdır. Vajende genişleme ve skar olmadığından cinsel ilişki ile ilgili problemler görülmez.

SEZARYEN DOĞUMUN DEZAVANTAJLARI

 • Anesteziye ve ilaçlara bağlı riskler
 • Normal doğumda hastanede kalma süresi 1-2 günle sınırlı iken, sezaryende bu süre daha uzun olabilir.
 • İdrar torbası ve bağırsak yaralanması
 • Yeni doğanda yaş akciğer dediğimiz solunum sıkıntısı
 • Rahimde kesi açılırken bebek cildinde kesi olması
 • Kesi yerinden veya karın iç bölgesine kanama, enfeksiyon, toplardamarlardan pıhtı atma riski
 • Sezaryenla olan doğumlarda kanama miktarının daha fazla olması
 • Tekrarlayan sezaryenlarda eşin önde gelmesi, rahim duvarına yapışık olması gibi plasentaya ait problemler
 • Sezaryen sonrası bağırsak hareketlerinin azlığı, karında şişkinlik, gaz ve dışkılamada problemler
 • Daha önce sezaryen olanlarda eski kesi yerinde yırtılma(rüptür), iç kanama

Gebelere önerim ‘ benim ve bebeğim için en sağlıklı doğum hangisi olacaksa onu istiyorum’ düşüncesinde olmalarıdır. Sezaryan tıbbi bir gereklilik varsa hayat kurtaran bir ameliyattır.