Vajinal Akıntı

Vajinal Akıntılar Nedir? – Neden Olur? – Tedavisi

Vajinal akıntı, her yaş grubundaki kadının jinekoloğa başvurmasına en sık neden olan şikayettir.

Öncelikle bilinmesi gerekir ki vajina steril bir organ değildir.Ayrıca hormonların etkisi ile fizyolojik(normal) olarak akıntı olabilir.Steril değil demek, vajinada doğal olarak bazı mikroorganizmaların bulunması demektir(tıpkı cildimiz gibi).

Fizyolojik akıntılar: Vajina kuru bir organ değildir.Nasıl ki ağız mukozası tükrük salgısı ile ıslaklığını koruyorsa, vajina da rahim ağzında bulunan bezlerin salgıları, vajina epitelinden geçen sıvının etkisi, cinsel uyarı ile salgı yapan skene ve bartholin bezlerinin etkisi ile ıslaklığını idame ettirir.Yine hormonların etkisi ile yumurtlama döneminde de salgılar, sperm geçişini kolaylaştırmak için artar. Fizyolojik akıntıların rengi berraktır, sümüksü kıvamda olabilir ve kokusuzdur.

Fizyolojik olmayan akıntılar: Akıntının şekli değişmişse, kanlı, yeşilimtırak akıntı varsa, kaşıntı, koku oluyorsa, cinsel ilişkide ağrı, yanma yapıyorsa fizyolojik bir akıntı değildir. Akıntının nedeni vajinal enfeksiyonlar (vajinitler) olabileceği gibi, rahim ağzı (servikal) enfeksiyonları, rahim (endometrial) enfeksiyonları, rahim ağzı ve rahim polipleri, nadiren kanserler olabilir.

Tedavi: Nedene yöneliktir.

Bir önceki yazımız olan İKİLİ TARAMA TESTİ YÜKSEK RİSK başlıklı makalemizde ikili tarama testi ücretleri ve ikili tarama testi yüksek hakkında bilgiler verilmektedir.

Önerilen Yazımız:  Adet Geciktirici Hap ve İlaçlar