Vajinismus Nedir?

Vajinismus vajina girişindeki kasların istemdışı kasılması (spazm), penisin vajinaya girişinin olmaması olarak bilinen bir cinsel işlev bozukluğudur. İstem dışı olan bu kasılmaya bacakların kapanması, bedenin kasılması, kalp çarpıntısı, bedenin titremesi, korku eşlik edebilir. Bazen kadın eşini itebilir. Vajinismus cinsel ağrı bozukluğu olarak da tanımlanmaktadır.

Kasılma özellikle vajinaya girme işlemi öncesi yada sırasında meydana gelir. Bu istemsiz kasılma, genellikle cinsel ilişki sırasında olmakla beraber, doktor muayenesinde, vajinaya dokunma esnasında, vajinaya fitil yada tampon uygulama sırasında meydana gelebilir. Kasılmanın derecesi o kadar artar ki, vajina bir duvar gibi girişe izin vermez. Bazen de kasılmanın derecesi az olduğunda ağrılı bir cinsel ilişki gerçekleşir.

Vajinismus ağrıdan kaçınmaya hizmet eden koşullanmış bir davranış biçimidir.

Bazı kadınlar jinekoljik muayene izin verirken penis girişine izin vermezler. Kasılma cinsel ilişkiye özgüdür. Her iki gruptaki kadının özenli bir jinekolog tarafından muayene edilmesi gereklidir. Kadının jinekolojik muayenede azarlanması, canının yakılması, örselenmesi sekonder vajinismusa neden olduğu gibi, doktor fobisine de neden olabilir.

Genellikle cinsel ilşkiye izin vermeyen kadının sorunu gibi görünsede tüm cinsel işlev bozukluklarında olduğu gibi vajinismus da çiftin ortak sorunudur. Tedavi aşamasında çiftin ortak sorumluluk alması gereklidir. Cinsel ilişkiye ağrısız girebilmek çoğu kadın için çok kolaydır. Bu durum dışındaki kadınların sorunu olarak görülen vajinismus ilk günden itibaren ilşkiyi yıpratmakta, ailesel ve toplumsal yapıda sorunlara neden olmaktadır.

Cinsel ilişkinin olmaması her zaman vajinismus anlamına gelmez. Cinsellikle ilgili bilgi eksikliği, erkekte erken boşalma, sertleşme problemleri yada kızlık zarındaki anatomik farklılıklar cinsel ilşkiyi olumsuz kılar.

vajinismus

İSTEM DIŞI KASILMA NASIL OLMAKTADIR?

KIZLIK ZARI (HYMEN):

Kızlık zarı vajinanın girişini kısmi bir şekilde kapatan ince, esnek bir zardır. Yapı bakımından bir mukoza kıvrımıdır. Biri vajina duvarına yapışık diğeri serbest olan iki kenarı vardır. Girişten 1-1.5 cm içerdedir ve fizyolojik hiçbir rolü yoktur. Kızlık zarını dışarıdan bakınca görmek mümkün değildir. Küçük dudaklar hafifçe kaldırılarak görülebilir. Genellikle oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Vajinanın içine girilen ilk ilişkide açılan ve bazen kanayabilen bir yapıdır. Bazen hiç kanama olmadan da esnek bir şekilde genişleyebilir. Cinsel ilişkiye hazır, uyarılmış bir kadında vajina esnerken kızlık zarı da esner. Uyarılmış ve doğru zamanlama ile olan cinsel ilişkilerde kızlık zarı %50 olasılıkla kanamayacaktır.

Bazen doğuştan olan anatomik farklılıklar (perdeli kızlık zarı, sert ve kalın kenarlı kızlık zarı, elek şeklinde olan kızlık zarı) cinsel ilişkiyi engelleyebilir. Bu nedenle cinsel ilişkiye giremeyen bir kadının jinekolojik olarak değerlendirilmesi kızlık zarı açısından çok önemlidir. Kızlık zarında anatomik bir farklılık var ise operasyon gerekli olabilir. Vajinismus olup kızlık zarı normal yapıda olan kadınlarda kızlık zarı operasyonları gereksizdir ve vajinismus sorununu çözmez.

KLİTORİS:

Klitoris görevi sadece cinsel haz olan yegane organdır. Erkekteki penisin kadında karşılığıdır. Erektil bir organ olan klitoris uyarılma olduğunda sertleşir ve büyür.

Klitoris küçük dudakların birleştiği üst bölgede, dışarıdan bakınca görülen başı olan, ancak görülmeyen vajeni çevreleyen kollara sahip bir organdır. Kadınlarda cinsel hazzı, uyarılmayı sağlar. Vajinismuslu kadınlar klitorisi uyararak, mastürbasyonla yada eşleri klitorisi uyararak orgazm olabilirler.

Kadınlar klitoral orgazm yada vajinal orgazm olabilirler. Klitoris, kadının dokunması, sürtünme, eşin dokunması yada oral yoldan uyarılabilir. Vajinal orgazm denilen durum, aslında klitoral orgazmdır. Penis vajina birlikteliğinde klitorise baskı yapan pozisyonlar, klitorisin vajinayı saran kollarının uyarılması orgazmı sağlamaktadır. Yani vajinal orgazm dolaylı klitoral orgazmdır. Kadınların %70 i klitoral orgazm yaşarlar. Kendi bedenlerini tanıdıkça, kegel egzersizi yaptıkça vajinal orgazm zaman içinde öğrenilir. Cinsellik bir dürtü olarak düşünülmekle beraber, öğrenilmesi gereken bir eylemdir. Orgazm olamadığını ifade eden kadınların çoğu ne yazık ki kendi bedenini henüz tanımamıştır. Vajinismus tedavi edildiğinde, ilk vajina penis birlikteliği bazı kadınlarda vajinadan haz almadığı için hayal kırıklığı yaratabilir. Ancak vajinal orgazm zamanla öğrenilecektir. Amaç cinsel ilişkinin iki taraf için duygusal ve bedensel boşalmayı sağlamasıdır. Bu boşalmanın aynı anda olması amaç değildir.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlara kendi bedenini tanımaları, ayna ile bakmaları, kendi bedeni ile barışık olmaları önerilir. Mastürbasyonla klitoris ve haz aldıkları noktaları keşfetmeleri önemlidir.

Cinsel bilgilendirme vajinismus hastalarının tedavisinde ilk basamaktır.

VAJİNA:

Dış genital organdan rahim ağzına kadar uzanan, kaslarla çevrelenmiş, tüp şeklinde, doğumda bir bebeğin doğumuna izin verecek kadar genişleyebilen 8-10 cm uzunluğunda elastik bir organdır. Cinsel ilişki ve doğum olmak üzere iki temel fonksiyonu vardır. Vajinusmus vajina ile ilgili bir problem değildir.

Vajinismusun, kadının kendi kontrolü dışında kasılarak bilinçdışından kaynaklanan vajinal bir refleks olmasıyla beraber, ilkel ve bedensel bir korku refleksi olduğunu görüyoruz. Kadınlar, acırsa korkusuyla vajen kaslarını istemsiz olarak kasmakta ama sadece vajinayı kasmakla kalmayıp, bedensel tepkiler de göstermektedirler. Bu refleks penis, tampon, doktor parmağı, kadının kendi parmağı hatta eşin cinsel ilişki için pozisyon alması sonucu tetiklenebilir.

PELVİK KASLAR:

Vajinayı çevreleyen, istemsiz kasılarak vajinal girişe izin vermeyen en önemli kas pubokoksigeal (pc) kasıdır (aşk kasları). Pelvik kaslar, idrar tutmaya, dışkılamaya, cinsel birleşmeye, orgazma, barsak hareketlerine ve doğum sırasında bebeğin ilerlemesine yardımcı olurlar. Vajina ve anusu, 8 şeklinde sarar ve hiçbir zaman gevşek olmazlar. Ne zaman ihtiyaç olsa kasılmaya hazır halde bekler. Pelvik kaslar, kişi ne kadar cinsel birleşme istiyor olsa da ağrı beklentisi, bilinçdışı duygular ve çevresel uyarılarla harekete geçip kasılabilir. Vajinismus tedavisinde temel prensip kişinin bu kasları BİLİNÇLİ olarak kasıp gevşetmesini sağlamak, koşullu refleksi ortadan kaldırarak istemsiz kasılmaları engellemektir.