vajinismus 4

Vajinismus Tanısı

Vajinismus belirtileri olan kadın eşiyle birlikte görülmelidir. Önce çift birlikte değerlendirilir. Sonra tek tek görüşme yapılır. Tek yapılan görüşmelerde konuşulanlar izin verilmediği sürece diğer eşle paylaşılmaz.

Tanı alınan öyküye, jinekolojik muayeneye ve kadının muayenede verdiği tepkiye göre tanı konulur. Vajinismusun derecesine göre tedavi bireyselleştirilir. Vajinismus % 90 psikolojik nedenlerden kaynaklanmakla beraber %10 fiziksel nedenlidir. Fiziksel neden olup olmadığını anlamanın tek yolu jinekolojik muayenedir. Tanı koymak için ve tedavi planında jinekolog mutlaka olmalıdır.

Vajinusmus primer yada sekonder olabilir. Kadın ilk cinsel deneyiminden itibaren ilişki kuramıyor yada ağrılı ilişkisi oluyorsa primer vajinismustur. Cinsel ilişkide yada muayenede hiç sorun yaşamayan bir kadında hayatının herhangi bir döneminde bulgu ortaya çıkıyorsa sekonder vajinismustur. Sekonder vajinİsmus zor doğum öyküsü olanlarda, vajinada geçirilmiş operasyonlara bağlı olarak, enfeksiyon durumlarında, menapozda, dış genital organdaki cilt hastalıklarında meydana gelebilir. Vajinismus, vajinal orgazm olan kadınlarda orgazm olmaya engel olabilir. Vajinasında anatomik farklılık olan bir kadın jinekolojik muayene olmadıysa, bu durum bilinmiyorsa sadece psikoterapi ile başarı söz konusu değildir. Penisin vajinaya girmesini engelleyen yapı cerrahi olarak çıkarılmalıdır.

Tam zıt olarak gereksiz yere kızlık zarı açılma operasyonu geçiren vajinismuslu bir kadına, psikoterapi yapılmadı ise istemsiz kasılma devam edecek, cinsel birleşme gerçekleşmeyecektir.

Her iki durumda da tedavi mümkündür. Primer vajinismusta terapi ile, sekonder vajinismusta altta yatan nedenin tıbbi tedavisiyle, bazen de psikoterapi eklenerek tedavi yapılır. 3 ila 5 seansta sorun çözülür. Seans aralıkları kişiye göre ayarlanır.

Tedavide başarı, öğretilen egzersizler uygulanmışsa %100 dür.

Unutmayınız ki jinekolojik muayene, muayene masasında, sadece dış genital organlara dokunarak, küçük dudaklar ışık kaynağı altında yana açılarak gözlemle yapılmaktadır. Vajinaya bir alet sokulmayacaktır. Muayenede doktorun tavrı, sabırlı ve anlayışlı olması çok önemlidir.

Bazen ilk görüşmede jinekolojik muayeneyi reddeden kadınlar olabilir. Bu durumda hiç acele etmeden ilk seans psikoterapide kişi rahatlatılıp ikinci seansta muayeneye hazır hale getirilir.

Vajinismusun tanısı, tedavide en önemli adımdır. Tanıyı eşler kendi kendilerine koymamalıdır. Tanı, mutlaka vajinismus tedavisi yapan bir jinekolog (kadın hastalıkları ve doğum uzmanı) tarafından konmalı ve tedavisi planlanmalıdır.