Vajinismus ve Çiftler

Vajinismus ve Çiftler

Erkekler:

Cinsel ilişkide ağrı duyan kadınların eşlerinde 3 farklı tepki görülmüştür.

1. Kolaylaştıran(ağrıya karşı tepkilerinde kadının çözüme yönelik davranışlarını cesaretlendiren)

2. Olumsuz(ağrıya eleştiri, öfke, onaylamama, şeklinde tepkiler veren, yardım isteklerini reddeden, kadının bekaretinden şüphe duyan)

3. Sempatik (teselli etmeye odaklanan ve ağrı deneyimi ile ilgili tartışmalardan kaçınan)

Yapılan çalışmalarda vajinusmus tedavisinin ertelenmesinde en çok etkili olan durumun sempatik eş yaklaşımı olduğu gösterilmiştir.

Yine yapılan bir çalışmada vajinismuslu kadınların %72.5 i eşlerini anlayışlı,%17 si çok anlayışlı, %10.5 i anlayışsız ve çok baskıcı olarak tanımlamışlardır.

Cinsellikle ilgili tecrübesi olmayan erkekler kendilerini başarısız, yetersiz hissedebilir. Eşi tarafından reddedildiği düşüncesi ile içine kapanabilir, ilişki kurmak istemez.

Eşlerin yaklaşımı sabır gerektirmekle beraber tedaviye ve sorunun çözümüne motive edici olmalıdır. Aşırı derecede anlayış ve tedavinin ertelenmesi başka cinsel işlev bozukluklarına neden olabilir.

Erkekte en sık görülen cinsel işlev bozuklukları erken boşalma ve erektil disfonksiyon (sertleşme sorunu)dur. Bazen tiksinti bozukluğu olabilir. Bunlar vajinismusa bağlı olduğundan genellikle vajinismus tedavi edildiğinde ortadan kalkacaktır.

Eşin tepkisi vajinismusu pekiştiren bir durum olabileceği için tedavide çiftlerin birlikte değerlendirmenin önemini bir kez daha vurgulamak isterim.

KADINLAR:

Öncelikle suçluluk duygusu ağır basar. Çok istemesine rağmen sadece kendisinin ilişki kuramayacağını düşünür. Diğer kadınlardan kendini farklı hisseder.Cinsel organının farklı olduğunu düşünür.Bakmak ve dokunmak istemez, vücudu ile barışık değildir.Vajinismus bazen de kadınlığın reddidir, kadın olmak, gebe kalmak, doğum yapmak istemez.Güvensizlik, yetersizlik, terk edilme kaygısı yoğundur.Tedavide duyacağı anksiyete ile kıyasladığında, bu duruma dayanmak kadına daha kolay gelir.Bu nedenle de vajinismus bir erteleme hastalığıdır.Her kesimden kadında vajinismus görülebilir. Yapı olarak titiz, mükemmeliyetçi insanlardır. Cinsel istek duyarlar, ön sevişmeye izin verirler. Klitorisin uyarılması ile orgazm olurlar.

ÇİFTLER:

Çiftler severek evlenmişlerdir. Zamanla umutsuz, hayata küskün ve karşılıklı suçlayıcı olurlar. Bazen de bu durumu kabullenirler. Sadece anne baba olma isteği ile ilişki olmadan aşılama, tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerinden faydalanmayı talep ederler. Vajinismuslu çiftler bazen 5 – 10 yıldır evli olduğunu ifade ederler. Vajinismus bir erteleme hastalığıdır. Evliliklerin boşanma ile sonuçlandığı görülmüştür.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Yüksek Tansiyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.