Vajinismusta Gebelik

Vajinismus cinsel birleşmeye engel bir durumdur. Evliliğin ilk ayları yada yıllarında cinsel birleşme sorununu çözmek için başvuran çiftler, ilerleyen zamanda bebek sahip olmak istedikleri için başvururlar. Hatta aşılama ve tüp bebek gibi cinsel ilişki olmadan döllenmenin sağlanacağı yöntemleri talep ederler. Vajinusmus tedavisi alan kadınlarda aşılama ve tüp bebek tıbbi bir gereklilik varsa yapılır (diğer bebeği olmayan çiftlerde olduğu gibi). Hatta gebelik olduğunda da sezaryen yoluyla doğum isterler. Vajinal yolla doğumun konuşulmasına bile tahammülleri yoktur.

Bazen de tam bir birleşme olmadan vajen girişindeki spermler kızlık zarının ortasındaki açıklıktan vajinaya kendi hareketleri ile girer ve gebelik oluşmasına neden olur. Bazı vajinusmuslu kadınlar kızlık zarı bozulmadan gebe kalmıştır. Gebe kalmış olmak vajinusmus sorununu çözmez, ayrıca doğum kaygısı da eklenerek sorunun çözümünün ertelenmesine neden olabilir.

Tabi ki vajinismusun tedavi edilmesindeki amaç sağlıklı ve mutlu cinsellik sağlanması, arkasından da sağlıklı, mutlu, güvenli bir gebelik geçirilmesi ve doğumdur. Kadın sağlığını değerlendirmek için jinekolojik muayenede vajinal muayene esastır. Sadece karın bölgesinden ultrason ile üreme sisteminin görüntülenmesi yeterli değildir. Vajinal enfeksiyonlar, rahim ağzının değerlendirilmesi, rahim ağzından kanser tarama testi olarak smear alınması vajinal muayene ile mümkündür. Hatta vajinal yoldan ultrason yapmak üreme sistemi ile ilgili daha sağlıklı bilgi verir. Tıbbi nedenler olmadıkça doğumda vajinal yol tercih edilir.

Vajinismus tedavisi alan kadınlar gayet rahat vajinal muayene olabilirler, vajinal doğum yapabilirler. Bazen de vajinismus tedavisi alan kadınlar doğumu vajinal yaparsam tedavim tamamlanır düşüncesine kapılırlar.

Vajinismus tedavisi alan gebelerde doğum, tıbbi bir neden varsa sezaryenla gerçekleştirilir.