vajinismus 3

VAJİNİSMUSTA SUÇLU VAJİNA MI? BEYİN Mİ?

Cinsel ilişkinin olamamasının nedeni, vajinanın girişindeki pelvik kasların istemsiz kasılmasıdır. Vajinismus kısaca vajinanın kasılması anlamına gelir.

Kadın vajinasının bir penisi içine alamayacak kadar küçük olduğunu, kapalı olduğunu, eşinin penisinin büyük olduğunu düşünür. Oysa ki vajina doğumda bir bebeğin doğuma izin verecek kadar genişleyen, esneyen bir organdır. Yine kadın ilk ilişkide kızlık zarının patlayacağı, kanayacağı, acıyacağını düşünür. Oysa ki uyarılan bir kadında vajina genişlerken, ıslaklık olurken kızlık zarı da esneyecektir. Cinsel ilişkiye hazır, bakire kadınların yarısında kanama olmaz. Yani patlama, aşırı kanama, delinme söz konusu değildir. İşte bu düşünceler duyguları ve davranışları etkiler. Kadının beynini saran korkunç ve gerçek olmayan düşünceler, kaygı, korku, utanma ve suçluluk hissetmesine neden olur. Kadında panik atak benzeri, kasılma, hızlı nefes alıp verme, donup kalma gibi belitiler görülür. Bu belirtiler kendini kontrol edemediği bacaklarını kapama, ağlama, eşini itme gibi davranışlara dönüşür. Bu davranışlarından dolayı kendini suçlu hisseder.

Cinsel ilişki sadece vajina penis penetrasyonu değildir. Cinsellikten alınan haz duygu ve düşüncelerin bütünüdür. Eğer kişinin cinsellikle ilgili duygu ve düşünceleri olumsuz ise cinsel ilişkiden haz alması zordur.

Vajinismusta vajina masumdur, müdahele gerektirmez. Sorun kadının korku ve kaygılarıdır.

Vajinismus düşüncelerde başlar, vajinada biter. Korku ve kaygıların keşfi, kadının vajinasının kasılma ve gevşemesini istemsiz değil, istemli hale getirir.

Vajinismus tedavisinde temel prensip kişinin bu kasları BİLİNÇLİ olarak kasıp gevşetmesini sağlamak, koşullu refleksi ortadan kaldırarak istemsiz kasılmaları engellemektir.