yaz aylarında gebelik

Yaz Aylarında, Yaz Mevsiminde Gebelik

Yaz mevsimine girdiğimiz şu günlerde havalar ısınmaya başladı. Yaz demek, çoğu insan için tatil, deniz, kum plaj, dinlenme ile tüm senenin yorgunluğunu atma anlamında olmakla beraber gebeler için yaz mevsiminde bazı hatırlatmalar yapmakta fayda var.

  • Yaz aylarında yiyecekler çabuk bozulur ve zararlı bakteriler ürer. Çabuk bozulabilen yumurta, tavuk eti gibi gıdalar tüketirken dikkatli olunuz. Etler iyi pişmeli, çiğ ete dokunduysanız eller bol su ile sabunlanmalıdır. Yiyecekler mümkün olduğunda buzdolabında saklanmalıdır.
  • Gebelik seyahate engel değildir. Doktorunuzun onayını alıp seyahat etmenizde fayda var.Uzun araba yolculuklarında 3 saatte bir inip yürüyün, idrarınızı tutmayın. Uçak seyahatlerinde 28 haftanın üzerinde gebeliğiniz varda doktorunuzdan seyahat edebilir yazısı alın.
  • Giysileriniz açık renkli, ince, bol, terletmeyen ve %100 pamuktan yapılmış olmalı. Genital bölgenin terli olması vajinal enfeksiyon riskinizi artırır. Bulunduğunuz ortam sıcaksa serin yere geçmeyi tercih edin.
  • Sıcak baş dönmesi, halsizlik, baygınlık hissi yaratabilir. Hemen gölge ve serin bir yere oturun, su ve bol sıvı içerek serinlemeye çalışın. Günde en az 8 bardak su için.
  • Doktorunuz aksini belirtmediği sürece yüzebilirsiniz. Yüzme kıyafetiniz gebeler için uygun tasarlanmış olmalı. Suya girerken yavaş yavaş vücudunuzu alıştırın. Yüzerken kıyıdan yada tekneden uzaklaşmayın. Gebelere kramp girme riski daha fazladır. Nefesinizi tutup dalmayın. Güneşin yoğun olmadığı saatleri tercih edin. Yüzme sonrası ıslak bikini yada mayonuzu değiştirin. Gebelerde güneşin leke yapıcı etkisi daha fazladır. Şapka takın, güneş gözlüğü kullanın, 50 koruyucu faktörlü krem sürün. Bronzlaşmak için güneş altında yatmayı önermiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Adet Gecikmesinin Nedenleri başlıklı makalemizde adet gecikmesi ve adet gecikmesinin çözümleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Önerilen Yazımız:  Bayan Kadın Doğum Doktoru Ankara