Yumurta Dondurma

Yumurta Dondurma Nedir?

Yumurta Dondurma Ankara

Yumurta dondurma işlemi, şu an doğum yapmak istemeyen yada doğum yapmak için şartları uygun olmayan kadınların, yumurtalıklarından ultrasonografi yardımı ile yumurtalarının(üreme hücrelerinin) toplanması, dondurularak saklanması işlemidir.Dondurulan yumurtalar istenildiği zaman çözülerek kullanılır.Üreme tıbbı yönetmeliğine göre kanser tedavisi, çikolata kisti (endometrioma) ve kanser cerrahisi gibi operasyonlar öncesinde yada yumurta rezervinin azaldığı kadınlarda, 3 uzman doktor tarafından sağlık kurulu raporu ile onaylanarak yumurta dondurma işlemi yapılabilir.

Yumurta Dondurma hangi yaşlar ve kimler için uygundur?

Muayene bulguları ve tetkikler yumurta dondurulmasını uygun gösteriyorsa, her yaş aralığında yapılabilir.Kişide erken menopoz, kanser, kist gibi riskler yoksa da 35 yaş sonrası, yumurtalık fonksiyonları azalabildiğinden, 35 yaş sonrası kadınlar yaşları daha ilerlemeden, yumurtalıklarında yumurtalar tükenmeden, çocuk sahibi olma şanslarını kaybetmemek için bu yöntemi seçebilirler. Kaliteli ve yeterli sayıda yumurta toplayabilmek adına yumurta dondurma işlemi yaptıracak kadınların 38 yaşın altında olması önem taşımaktadır.

Yumurta dondurma işlemi kaç yıldır uygulanmakta?

1980 den bu yana uygulanmakla beraber, ülkemizde 2014e kadar sadece kanser tedavisi gören kadınlarda uygulanmaktaydı.2014 den sonra kapsam genişletildi. 

Yumurta toplama işlemi nasıl uygulanır?

Öncelikle kadınlar, adetlerinin2 yada 3. gününden itibaren birden fazla yumurta büyümesi için karın ciltlerinden, doktoru tarafından planlanan iğneleri yaparlar.Bu süreç 10-12 gün sürer.Yumurtalar belli büyüklüğe geldiğinde, çatlatma iğnesi yapılarak, bakirelerde karın bölgesinden, bakire olmayanlarda vajinal yoldan yumurta toplama işlemi, genel anestezi ile yapılır.Sağlıklı görülen yumurtalar dondurularak saklanır.Kullanılmaya karar verildiğinde, kadının döl yatağı bazı ilaçlarla hazır hale getirilir, dondurulmuş yumurtalar çözülür ve erkeğin spermi ile döllendirilerek, oluşan embriyolar transfer edilir.Yani tüp bebek aşaması bu şekilde tamamlanır. Tekniğin en büyük avantajı kadına, yaşı ilerlese de anne olma şansını vermektir.

Önerilen Yazımız:  Emzirirken Hamile Kalmak

Bir önceki yazımız olan YERLEŞME KANAMASI (İMPLANTASYON KANAMASI, ÜSTÜNE GÖRME) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.