Normal Doğum, Ankara

Doğum yaşama olgunluğuna erişen bir bebeğin vajinal yoldan yada sezaryen ameliyatı ile rahim dışına çıkması olarak  tanımlanmaktadır. Vajinal yoldan olan doğumlar normal doğum olarak adlandırılır.

Annelik ve babalık yolculuğu sadece bir bebeği karşılamaya hazırlanmak, gebelik ve doğum coşkusunu yaşamakla sınırlı değil insan hayatında en önemli deneyimdir. Bu doğrultuda anne adayları doğum gerçeği ile ilgili bilgilendirilmekte ve doğuma çeşitli yöntemlerle hazırlanmaktadır.

Gebelikte bebeğin gelişimi haftalarla ifade edilir. Son adet tarihinin ilk gününden hesaplanarak tespit edilen gebelik haftasının genellikle 37 ile 41 hafta arasında doğum gerçekleşir.

Daha önce doğum yapmış olsalar da gebeler doğumun nasıl başlayacağı, doğum başladığını nasıl anlayacakları konusunda kaygı yaşarlar. Bu konularla ilgili doktorlarıyla ayrıntılı olarak konuşup bir plan belirlemeleri gerekir.

DOĞUM NASIL BAŞLAR?

Doğumu başlatan neden tam olarak bilinmemektedir. Ancak doğumun belirtilerini biliyoruz. Belli aralıklarla sancı başlamışsa, su gelmişse yada nişan bozulması dediğimiz sümüksü kanlı bir akıntı olmuşsa doğum başlamıştır

Sancı:İlk kasılmalar yani ilk sancılar genellikle şiddetli bir ağrı olarak algılanmaz. Doğumun başladığını gösteren gerçek kasılmalar belirli aralıklarla ritmik olur. Gittikçe sıklığı ve şiddeti artar. Yürümekle, yatmakla, pozisyonla değişmez. Gebelik haftası ilerlediğinde bazen gün içinde birkaç kasılma olabilir (yalancı sancılar). Bu kasılmalar bebeğin inişini destekleyen yalancı kasılmalardır. Genellikle istirahatle, duş almakla geçer. Hastaneye yatışı gerektirmez. Doktorunuzla irtibat kurarak ilk kasılmaları evde geçirebilirsiniz. Bu süreç ilk gebelikte biraz uzundur. Riskli bir gebelik değilse, gebe bu süreci kendi evinde daha rahat geçirir. Kasılmalar 4/5 dakikada bir olduğunda artık hastaneye yatmanız gereklidir.

Su gelmesi: Bebeğin içinde bulunduğu su, rahim ağzı açıldığında ya kendiliğinden yada doktorunuz tarafından açılır. Su gelmesi genellikle hastanede gerçekleşir. Ancak % 6-8 lik bir grup gebede amnion kesesi evde iken gelir. Suyun rengi idrar gibi berraktır. Bebek anne karnında kakasını yapmış ise yeşil renkli ( mekonyumlu olabilir ). Evde su gelmişse doktorunuza haber verip onayını alırsanız duş alabilirsiniz. Su kesesi açıldığında hastaneye yatmak gereklidir. Doğum kasılmaları birkaç saat içinde genellikle kendiliğinden başlar. Kasılmalar kendiliğinden olmazsa rahim ağzının açılması, bebeğin doğum kanalında ilerlemesi için suni sancı gerekli olabilir. Zira su kesesi açıldıktan sonra 24 saat içinde bebeğin doğması gereklidir.

Nişan gelmesi: Rahim ağzını kapatan, bebeği mikroplardan koruyan bir tıkaç vardır. Rahim ağzı yumuşayıp açıldığında bu tıkaç kanlı, sümüksü bir akıntı şeklinde atılır. Bu kahverengi akıntıya nişan bozulması diyoruz. Nişan gelmesi doğum belirtileri içinde sayılmakla beraber hemen hastaneye yatmayı gerektirmez. Nişan gelmesinden günler yada haftalar sonra kasılmalar başlayabilir. Daha yoğun bir kanama varsa acil bir durum olabilir. Nişan bozulması olduğunda, kanama olduğunda doktorunuza haber vermekte fayda vardır.

Doğum eylemi 3 ana faktöre bağlıdır:

 • Rahim kasılmaları – itici güç
 • Bebek – yolcu
 • Doğum kanalı, kemik pelvis– yol

Normal doğum eylemi sırasında bu faktörlerden herhangi birinde sorun olduğu zaman cerrahi doğum yöntemlerine geçilir.

Normal doğum 3 evreden oluşur.

DOĞUMUN EVRELERİ

Evre 1: düzenli kasılmaların başlamasından rahim ağzının tam olarak açılmasına ( 10cm) kadar geçen süredir. Tıp dilinde silinme ve açılma evresi olarak tanımlanır 2 faza ayrılır:

Latent faz: düzenli kasılmaların başlamasından, rahim ağzının 3 – 5 cm açılmasına kadarki bölüm. Bu süreci riskli bir gebe değilseniz, doktorunuzun onayıyla

 evde geçirebilirsiniz.

Aktif faz: rahim ağzının 3 – 5cm olmasından sonra tam açık olana kadar geçen dönemdir.

 Bu dönem ilk doğum yapan annelerde 8 ile 12 saat, ikinci ve daha fazla doğum yapmış annelerde ise 6 ile 8 saat arasında bir süre almaktadır.

Evre 2:Rahim ağzı tam açılmış olan annenin, bebeği doğurması evresidir. Bu evre ilk defa doğum yapan annelerde 1 ile 2 saat, ikinci ve daha çok doğum yapmış annelerde, 2 dakika ile 30 dakika arasında sürmektedir. Anne kasılmalarla beraber derin nefes alıp bebeğini iter. Kasılma aralarında normal nefes alarak dinlenir.

Evre 3:Bebeğin çıkışından plasenta ve eklerinin ayrılması ve atılmasına kadar geçen süredir. 30 dakikadan uzun sürmesi anormal kabul edilir.

Bu evrelerden sonra normal doğum gerçekleşmektedir.

Anormal eylem genellikle sezaryen doğum gerekliliğini oluşturur. Rahim kasılmaları itici güç, bebek(yolcu) ve anne kemik pelvis (yol) arasındaki uyum ancak doğum eylemi başladıktan sonra anlaşılabilir. Bu sürecin ilerleyişi, yani rahim ağzı açıklığı, bebeğin başının inişi ve başın yapması gereken rotasyonları ancak belirli aralıklarla yapılan vajinal muayene anlaşılır. Rahim ağzı açılması, bebeğin inişi normal olsa da, eğer kalp atımlarında sıkıntı varsa, sezaryen doğum kararı alınır.

NORMAL DOĞUM AVANTAJLARI

 • Doğa zaten vajina ile biten doğum yolunu gebelik süresince bu doğum eylemine kendini hazırlar ve tüm olaylar bu yoldan gerçekleşmesi için yönlendirilir.
 • Bebek doğum kanalından ilerlerken akciğerlerindeki sıvıyı atması kolaylaşır
 • Annenin vajenindeki salgılarını yutan bebeğin bağırsak florası oluşur. Vajinal doğan bebeklerde gaz sancısı daha az olur
 • Vajinal doğumda iç organların zarar görme riski yoktur
 • Uzun da sürse ayağa kalkıp normal hayata dönme olasılığı daha çabuk olur.
 • Bebeğinizin ilk ağlamasını duyma size kendinizi daha iyi hissettirir. Artık sezaryenlerde da genel anestezi pek yapılmadığından bebeğinizin sesini duymanız mümkündür.
 • Diğer doğumların da normal vajinal yoldan olma olasılığı daha yüksektir.
 • Kanama daha az olur

NORMAL DOĞUMUN DEZAVANTAJLARI

 • Uzun ve yıpratıcı bir süreçtir ve doğum ağrılarına katlanmanız gerekmektedir.(Epidural analjtezi bu süreci konforlu geçirmenizi sağlar)
 • Vajinanın genişlemesi, idrar kesesi ve kalın barsağının vajina içine doğru fıtıklaşması sıkça rastlanan olaylardır ve ileride bunların düzeltilebilmesi için ek operasyonlar gerekebilir.
 • Doğum yolundaki bebeğin iyilik hali çok yakından takip edilmesi gerekir ve en küçük ihmaller ilerde ciddi sekellere sebep olabilir .
 • İri bebeklerin doğumlarında veya geliş anormalliklerinde olan vajina yırtıkları , buna bağlı idrar kaçırma, dışkılama problemleri
 • Doğum kanalında bebek ilerlerken fiziksel etkilenmelere bağlı şişlikler morluklar, başta ciltaltı kanamalar, omuz takılmasına bağlı kemik kırıkları, sinir hasarları
 • Vajinanın genişlemesi, idrar kesesi ve kalın bağırsağının vajina içine doğru fıtıklaşması sıkça rastlanan olaylardır ve ileride bunların düzeltilebilmesi için ek operasyonlar gerekebilir. İdrar kaçırması, gaz ve dışkı tutamama olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü 1999 yılında yaptığı bir çalışma sonrasında, Lamaze Felsefesinin Doğuma götüren altı uygulaması kabul edilmiştir.

 1. Doğum kendi başlamalıdır.
 2. Annelere doğum boyunca hareket özgürlüğü verilmelidir.
 3. Doğum yapan kadınlara duygusal ve fiziksel destek verilmelidir.
 4. Doğum eylemi boyunca rutin müdahalelerden kaçınılmalıdır.
 5. Doğumda doğal ve aktif ıkınma teknikleri tercih edilmelidir.
 6. Doğumdan sonra anne ve bebeği bir arada tutulmalıdır ve emzirme için limitsiz imkan tanınmalıdır. ( 2. ve 4. maddeler Lamaze tarafından eklenmiştir. )

Doğum doğal ve fizyolojik bir süreçtir. Bu süreçte tıbbi bir engel yoksa:

 • Doğumun kendiliğinden başlamasını bekliyoruz.
 • Anne adaylarına hareket özgürlüğü veriyoruz.
 • Anne adaylarına yakınları ve doğum koçu ebemizle birlikte duygusal ve fiziksel destek veriyoruz.
 • Doğum eylemi yolunda ilerliyor, tıbbi bir gereklilik yoksa müdaheleden kaçınıyoruz.
 • Doğumda doğal ve aktif ıkınma tekniklerini tercih ediyoruz.
 • Doğumdan sonra anne ve bebeği bir arada tutuyor ve emzirmeyi limitsiz destekliyoruz.

Anne ve bebek sağlığı için “normal doğum”un en ideal yöntem olduğunu unutmayınız. Doğum, aylardır birlikte olan anne ve bebeğin ayrılışıdır. Bir ayrılış yaşanırken güzel bir buluşma gerçekleşecektir. Her ayrılışta olan sancılar doğumda da vardır. Ancak en güzel kavuşma olan doğum, anne bebek baba buluşmasının verdiği coşku ve heyecan, sancının ağrılı olmasını kesinlikle azaltacaktır.