4 BOYUTLU ULTRASON ( 4D ULTRASON )

Ultrason cihazları yüksek frekanstaki ( kulağımızla işitemediğimiz) ses dalgalarını prob yardımı ile dokulara iletir.Ses, belli bir ortamda yayılan ve insan kulağı tarafından algılanan frekans aralığındaki titreşimlerdir.İşitilebilen frekans düzeyinin üzerindeki her türlü ses, ultrasonik ses dalgası olarak tanımlanır.

Ultrason, ilk olarak 1.Dünya savaşı sonlarında denizaltıların yerini tespit olarak kullanılmış olup, tıpta tanısal amaçlı 1943‘de beyin incelemelerinde kullanılmıştır.1970 li yıllardan günümüze kadın hastalıkları ve doğum alanında kullanılmaktadır.

Ultrason,  cihazdan ses dalgalarının bir prop aracı ile dokulara iletilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalgalarının ekranda görüntülenmesi esasıyla çalışır.

Bebeğin gelişiminin ultrasonda değerlendirilmesi bazı faktörlere bağlıdır.

Şöyleki:

  • İncelemeyi yapan kişinin anatomik ve biyometrik incelemedeki bilgisi ve deneyimi
  • Bebeğin büyüklüğü
  • Bebeğin pozisyonu
  • Amnion sıvı miktarı
  • Gebenin yağ dokusu
  • Cihazın kalitesi

** 2 Boyutlu ultrason görüntülenmesinde, en ve uzunluk mevcut olup derinlik yoktur.Yıllarca kullandığımız geleneksel ultrasonlar 2 boyutludur.

*** 3 Boyutlu ultrasonda en ve uzunluğa derinlik boyutu katılmış ancak 10-15 dakika gibi geç görüntüleme söz konusudur.

*****4 Boyutlu ultrason tamamen eş zamanlı olarak uzaysal görünümün ekrana yansımasını sağlayan en son teknolojik üründür.3 boyutlu görüntünün aynı zamanda kaydedilebilir özelliği nedeniyle 4 boyutlu ultrason olarak adlandırılır.4 boyut özelliği olan tüm cihazlarda bebeğin iki boyutlu görüntüleri ve ölçümleri yapılabilmektedir.

Özellikle gebelik takibinde kullandığımız ultrason cihazlarının 2 boyutlu bebeği görüntülemesi ve ölçümler, gebeliğin tüm haftalarında olmazsa olmaz muayenemizdir.4 D özelliği olan cihazların 2 boyutlu görüntüleme kalitesi, geleneksel 2 boyutlu cihazlara göre çok üstündür.Ayrıca 4 boyutlu ultrasonların renkli doppler özelliği de mevcuttur.İlk haftalarda bebeğin oluşumu, kalp atımı, bebeğin ölçümü, ileri haftalarda organ taramaları, fetal büyümenin ve tahmini ağırlığın tespiti 2 boyutlu ölçümlerle yapılır.

Ancak fetal organ taramalarında 4 D inceleme önemli bir yer tutar.Yarık damak, yarık dudak, yüz anomalileri, bebeğin sırtında ve karın duvarında olabilecek anomalilerin tespitinde yardımcıdır..4 D ultrasonda bebeğin hareketlerini izlemek, esnediğini, parmak emdiğini, ellerini, bacaklarını görmek, ileri haftalarda kime benzediğine dair gözlemleme, heyecanla bebeğini bekleyen çiftleri çok mutlu eder.Ayrıca görüntülerin kayıt altına alınması, evde yakınlarla izlemek oldukça keyiflidir.

Merak edilenler

4 D ultrason renkli ultrason mu?

4 D ultrason bebeğin hareketlerinin de görüntülenebildiği  ultrasondur.Standart sarı renk görünümü vardır ama bu renk bebeğin gerçek rengi değildir.Siyah beyaz skalanın dışında bir görünüm olduğu için halk arasında böyle bir söylem gelişmiştir.Tıbbi anlamda 4 boyutlu görüntüleme olarak adlandırılır.

4D ultrason zararlı mıdır?

Röntgen ışını değil ses dalgaları görüntülemeyi sağladığından bilimsel olarak zararlı bir etkisi gösterilmemiştir.Ancak erken dönemde, özellikle ilk 8 haftada doppler yapılmasının embriolara ısı verdiği tespit edildiğinden, ilk 8 hafta doppler(bebeğin kalp atımını dinleme) yapmamak tercih edilir.Bebeğin kalp atımı zaten doktor tarafından 2 boyutlu görüntüleme ile kolaylıkla tespit edilir.

İlk kaç haftada 4D ultrason yapılır?

Bebek anne karnında 8-9 haftada itibaren hareket etmeye başlar ve 4 d görüntüleme yapılabilir.Ancak 4 d görüntülemede amnion mayisinin artmış olduğu 12 hafta ve sonrası görüntüler daha anlaşılır olacaktır.

Her muayenede 4D ultrason mu yapılmalı?

Her muayenede 4D ultrasonun beyaz-siyah görüntüleme yapan 2 boyutlu görüntülemesi ile bebeğin durumu takip edilir.Ancak anomali taramasının yapıldığı 18-22 haftalar arası 4 boyutlu inceleme de yapılmalıdır.Bunun dışındaki haftalarda bebeğiniz güzel görüntüler veriyorsa 4 boyutlu görüntü kayıtları alınabilir, ancak şart değildir.

4 D ultrason görüntülerini kaydedebilir miyiz?

Görüntüler CD yada flash belleğe kayıt edilebilir.

4 D görüntüleme için aç yada tok olmalı mıyım?

Aç yada tok olmanız fark etmez.Unutmayınız ki gebeler 4 saatten fazla aç olmamalıdır.

4 D ultrasonda bebeğimi en iyi görebilmek için ne yapmalıyım?

Aileler en çok bebeğiniz yüzünü görmek, kime benzediği konusunda fikir yürütmek isterler.Bebeğin pozisyonu, yüzünün anne karnına dönük olması, yüzünün önünde göbek kordonu, elleri ayakları, plasentasının olmaması, yüzün rahime yakın tutulmamış olması ve amnion mayinin yeterli olması ile güzel görüntü elde edilir.Bebeğin bu pozisyonları ayarlaması ne yazık ki sizin elinizde değildir.Ama yüzün önünde ellerini, ayaklarını görmek, hareketlerini izlemek de oldukça keyiflidir.4 D ultrasonların 2 D ve doppler özelliklerinin standart ultrasonlara göre daha iyi olması biz hekimleri de oldukça rahatlatmıştır.

Gebelik, anne baba adayı için biraz stresli, bir o kadar da keyifli bir süreçtir.Bu süreçte yanınızda olmak, tıbbi anlamda takibinizi yapmak, bebekte bir anomali, farklılık varsa bunu anne karnında iken tespit etmek ve psikolojik anlamda destek vermek görevimizdir.Bu görevi yerine getirmemizde en büyük yardımcımız olan ultrason cihazımızın iyi özellikler içermesi, bilimsel takip ve tedavi için vazgeçilmezimizdir.