bartholin kisti ameliyatı

Bartholin Kisti Ve Apsesi Ameliyatı – Word Kateter

Bartholin bezi hastalıklarını genç kadınlarda oldukça sık görüyoruz. Gözle göremediğimiz bartholin bezleri, ince bir kanalla vajina girişine, kızlık zarının hemen önüne açılır ve cinsel ilişkide vajinanın kayganlaşmasını sağlar. İşte bu kanal bazen salgılarla, bazen enfeksiyonla tıkanır ve şişer. Vajina girişinde olan bu şişlik, bartholin bezi değil, tıkanan kanaldır. Ağrısız şişlikler bartholin kistidir. Ağrı, kızarıklık, şişlik üzerindeki ciltte ısı artışı varsa bartholin apsesidir.

Vajina girişinde olan bu problemi nasıl tedavi ediyoruz?Küçük kistler eğer hastada sorun yaratmıyorsa kalabilir. Büyük kistler ve apsenin tedavi edilmesi gerekir. Özellikle genç kadınlarda bez korunarak cerrahi tedavi yapılır. Kist ve apsenin enjektörle boşaltılması, o an için rahatlama sağlar ancak etkili bir tedavi yöntemi değildir, nükseder.

 Lokal yada genel anestezi ile önce bölge, dezenfektanla silinir. Lezyonun bulunduğu taraf itibariyle saat 5 yada 7 hizasına kesi yapılır. Kist yada apse içeriği boşaltılır. Bu içeriğin drenajını sağlamak için gümüş nitrat, marsupializasyon yada word katater uygulaması yapılır. Drenaj sağlanmaz ise nüks etme riski artar.

 

  • Gümüş nitrat tedavisi:Kist yada apse boşaltıldıktan sonra yarım santim gümüş nitrat keseye konulur, dikiş atılır. 24-48 saat sonra gümüş nitrat büzüşmüş kese ile birlikte alınır. Gümüş nitrat yakıcıdır, akarsa genital bölgede yanık yapabilir. Benim tercih ettiğim bir yöntem değildir.
  • Marsupializasyon:Muayenehanede lokal anestezi ile kolaylıkla yapılabilir. Kist yada apse içeriği boşaltıldıktan sonra kist duvarını cilde ağızlaştıracak şekilde dikiş atılır. Dikişler kendiliğinden erir, almaya gerek yoktur. Nüks riski %10-15 dir. 10 gün sonra kontrol edilir. 15 gün cinsel ilişki yasaklanır. İşlemden sonra ayakta duş yapılabilir.
  • Word katater: Muayenehanede, lokal anestezi ile uygulanır. Uygulanması kolay bir yöntemdir. Ancak katater Amerikan üretimi olup pahalıdır. Kist yada apse içeriği boşaltıldıktan sonra kese içine kateterin balonu yerleştirilerek şişirilir. Balon 3- 4 hafta kadar kese içinde kalır, diğer uç vajinaya yada dışarıya bırakılır. 3-4 hafta sonra katater alınır. Uygulandıktan 1 hafta sonra cinsel ilişkiye izin verilse de, günlük pratiğimde katateri çekene dek ilişki önermiyorum. Nüks riski %5-10 dur. Dezavantajı kataterin 3-4 hafta kadar kalması olup, hastayı rahatsız edebilir. Bazen kendiliğinden düşebilir. 2-3 hafta geçmeden düşerse tekrar katater konulamaz, marsupializasyon yapılabilir.
Önerilen Yazımız:  BEBEKTE BAĞIRSAK PARLAKLIĞI ( EKOJENİK BAĞIRSAK )

*** Cinsel olarak aktif olan kadınlarda sık görülmekle birlikte bakirelerde de bartholin bezi kisti yada apsesi olabilir. Cerrahi işlem kızlık zarına zarar vermez. Ancak kitle çok büyürse kızlık zarı esneyebilir.

*** Genç nüks eden vakalarda aynı cerrahi tedaviler tekrar uygulanır. 40 yaş üzeri hastalarda bezin tamamen cerrahi olarak çıkarılması önerilir.

***** Bartholin apselerinde ameliyat olmak istemiyorsanız, sıcak oturma banyosu yapabilir, antibiyotik ve ağrı kesici kullanabilirsiniz. Apse kendiliğinden drene olabilir(akabilir). Ancak bu yöntem, kesin çözüm değildir. Cerrahi tedavi gereklidir. Apse akmadan cerrahi tedavi yapmak daha uygundur.

  • Özellikle büyük apselerde kesi ile kist yada cerahat boşaltıldıktan sonra keseye konulur. Kataterin başındaki balon kese boşluğu içinde şişirilerek bırakılır. Böylelikle drenajın devamı sağlanır. Genellikle dikiş atılması gereksizdir. 4 hafta sonra katater alınır. Katater durduğu sürece cinsel ilişki, havuz, denize girme kısıtlanır. Ayakta duş şeklinde banyo yapılabilir.

BARTHOLİN BEZİNİN TAMAMEN ÇIKARILMASI

  • Çeşitli tedavilerden sonra kist tekrarlıyorsa, ileri yaş kadınlarda kanser riski düşünülüyorsa cerrahi olarak genel anestezi altınde, ameliyathanede bez çıkarılır ve patolojiye gönderilir. Ameliyattan sonra vajinal kuruluk şikayeti olan kadınlara vajinal kayganlaştırıcılar önerilir.

LASER TEDAVİSİ

Laserle kist yada apse duvarı açılır ve kist duvarı laserle tahrip edilir.

Doktora ulaşamayan ve ağrısı çok olan kadınlar ağrı kesici alarak ve 10 – 15 dakika sıcak oturma banyosu yaptıklarında, apse kendiliğinden drene olabilir. Ancak cerrahi teknik uygulanmayan drenajlarda nüks etme riski yüksektir.

Unutulmamalıdır ki tüm bezin tamamen çıkarılmadığı cerrahi girişimlerde %8 – 20 arasında nüks olabilir, veya diğer bartholin bezinde kist yada apse olabilir.

Bir önceki yazımız olan Nasıl Hamile Kalınır? başlıklı makalemizde nasıl çabuk hamile kalınır, nasıl gebe kalınır ve nasıl hamile kalınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Önerilen Yazımız:  Hamilelikte TSH Yüksekliği ve Düşüklüğü