Gebelik Takibi Ankara

GEBELİK TAKİBİNİ NASIL YAPIYORUZ?

Planlayarak gebelik olan çiftlerde, yapılan idrar testinde çift çizgiyi görmek tarif edilemez bir mutluluk sağlar.Bu mutlulukla beraber gebelik takibi nasıl olacak? doğum ne zaman olur? hangi doktora takip olmalıyım? Normal mi, sezaryenle mi doğum yapacağım?doğumum hangi hastenede olsun? gibi pek çok soru işaretleri sıralanır.Ebeveynlerin, arkadaşların önerileri, internet araştırmaları derken, güvende hissettiğiniz bir doktorun yanında bulursunuz kendinizi.

Kadın ve erkek biyolojik ve ruhsal anlamda birbirinden çok farklıdır.Kadınlarda ergenlikle salgılanan hormonlar, adet ve yumurtlama döneminde inişler, çıkışlar gösterir.Gebelikte değişen hormonlar, emzirme döneminde yerini başka hormonlara bırakır.Menopozda ise azalan estrojen ve progesteron farklı duygu durumları yaratır.Oysa ki erkeklerde ergenlikte salgılanmaya başlayan testesteron, hafif iniş, çıkışlar yapsa da tek düze salgılanmaya devam eder.İşte bu hormonların etkisinde olan kadınlar, erkelerden  farklı duygusal durumlar yaşarlar.Hayatlarının en önemli süreci olan gebelik ve doğumda, eşlerin, doktorunun ve sağlık personelinin tıbbi desteği dışında duygusal desteği de çok önemlidir.Sağlık, bedensel ve ruhsal iyi olma hali olarak tanımlanır.

GEBELİĞE HAZIRLANMA

İdeal olan gebelik öncesi muayene olma, gebelik öncesi rutin testlerin yapılması, hepatit ve rubella(kızamıkçık) enfeksiyonuna karşı bağışıklık yoksa aşıların tamamlanması, gebelikten en az 3 ay öncesinden başlanarak 400 mikrogram folik asit içeren vitamin kullanarak gebelik olmasıdır. Gebelik planlayan çiftlerle muayenehanemde ön görüşme yaptıktan sonra, anne adayımızı muayeneye alıyorum.Cinsel ilişki 1 yılı doldurmuşsa rahim ağzı kanseri tarama testi olan pap smear alıyorum.Gebelik öncesi rutin kan testlerimizle anne adayında bebeği taşımasında sorun yaratacak bir problem olabilir mi? değerlendiriyorum. Rahim ve yumurtalıkları değerlendiriyorum.Yumurtlama gününü hesaplayarak ilişki öneriyorum.

 

Gebelik öncesi yapılan rutin testler

(bilinen başka bir hastalık yoksa)

 • Tam kan sayımı
 • Biyokimya
 • TSH (troid bezinin normal çalıştığını gösteren TSH testinin değeri, anne adaylarımızda 0.3 mIU/L üzerinde  2.5 mlU/L nin altında olmalıdır.) Normalin dışındaki değerler mevcutsa endokrin doktoru tarafından anne adayımızın değerlendirilmesi uygundur
 • Hbsag (hepatit B hastalığının taşıyıcılığını gösterir.Taşıyıcı olan gebelerin bebeklerine hepatit B aşısı yanında, özel bir immun globulin yapılır ki, bebeğin doğumda hepatit B enfeksiyonundan korunması için)
 • AntiHbs (hepatit B hastalığına karşı bağışıklığı gösterir.Bağışık olmayan anne adaylarının aşı yaptırmalarını tavsiye ediyorum)
 • Rubella IgM
 • Rubella IgG(kızamıkçık enfeksiyonunun geçirildiğini yada aşılı olup olmadığını gösterir. Bağışık olmayan anne adaylarına aşı öneriyorum.Aşıdan sonra 2 ay gebe kalmamalarını tavsiye ediyorum)
 • Vit B12değerine, vejeteryan anne adaylarında bakılmasında fayda var.

 

GEBELİKTE İLK 3 AY

(İlk trimestir)Beklenen adet gününüz 1 hafta(yedi gün) geçtiğinde gebelik kesesini ultrasonla görebiliyoruz.Bazen yumurtlama günü adet tarihi ile hesaplanamaz.Böyle durumlarda kanda bakılan beta HCG değeri bize yol gösterir.Beta HCG 1800 İU/L olduğunda transvajinal ultrasonla, beta HCG değeri 4500 İU/L olduğunda pelvik ultrasonla gebelik kesesini görebiliriz.Transvajinal ultrasonla 5 haftadan sonra, pelvik ultrasonla 7 haftadan sonra fetal kalp atımını görebiliyoruz.Transvajinal ultrason bebeğinize zarar vermez, düşüğe neden olmaz endişelenmeyin.

Sizlerle tanışmamız, genellikle gebeliğin başında oluyor.Aile olma öykünüz, çalışma durumunuz, daha önce yapılmış olan testlerinizi konuşuyor, muayenenizi gerçekleştiriyorum.Siz nasıl ki bize rahat ulaşmak istiyorsanız, ben de size rahat ulaşmak için, adresiniz, siz ve eşinizin telefonlarını, bilgilerinizi kayıt altına alıyorum.Muayene sonrası gebelikte beslenme, gebelikte cinsellik, gebelik lekeleri, çatlak önleme kremleri, folik asit neden kullanıyoruz, bulantı ile baş etme yöntemleri vs pek çok konuda konuşuyoruz.Tüm testler için muayenehanemde kan alıyorum, kan ve idrar testlerinizi anlaşmalı olduğum laboratuvara ben gönderiyorum.Sonuçlar mail yolu ile bana ulaşıyor, size tlf , isterseniz mail yoluyla sonuçlarınızı iletiyorum.

İlk 3 ay içinde yapılan testler
 • Gebelik öncesi testleri yakın zamanda yapmış isek bu testlere toxoplazma Ig M ve toxoplazma Ig G’ i ekliyorum.Toxoplazma kedi dışkısından etlere bulaşan ve pişmemiş enfekte etin yenilmesi, dokunulması, enfekte kedi dışkısına dokunulması ile gebelere bulaşabilir ve bebeği etkileyebilir.Ellerin yıkanması, evde kedi besleniyorsa dışkısına dokunulmaması, çiğ et tüketilmemesi, çiğ ete dokunulmuşsa ellerin yıkanması çok önemlidir.
 • Gebelik öncesi testler yapılmamış ise gebelik öncesi testler ve toxoplazma IgM, IgG  değerlerine bakılmalıdır
 • 11-14 hafta arası down sendromu tarama testi olan ikili tarama testi için kan alıyorum.Ultrasonda bebeğinizin ölçümleri, ense kalınlığı sizin yaşınız, kanda bakılan beta HCG ve PAP A(pregnancy associated plasma protein A-gebeliğe özgü plazma protein A) homonlarının sonucu ile bilgisayar, bize riske ait bir oran veriyor.Bu orana göre down sendromu olma riskini belirliyoruz.İkil tarama testinin güvenirliliği %80 dir.
 • 9 hafta sonrası anne kanında fetal DNA testi adı verilen down sendromu tarama testi, güvenirliliği %99.5 olan bir tarama testidir.Sizden aldığımız 1 yada 2 tüp kan içinde genetik uzmanları, bebeğe ait hücreleri bulup DNA çalışıyorlar.Ne yazık ki pahalı bir test, ülkemizde çalışılmaya başlandı, ücretlerin düşmesini umut ediyoruz.

 

GEBELİKTE İKİNCİ 3 AY

2. trimestir olarak adlandırdığımız ikinci 3 aylık(12-28 hafta) dönem sizin genel olarak kendinizi iyi hissettiğiniz bir dönemdir.12 haftadan sonra bulantılarınız azalacak, 16-20 haftadan sonra bebeğinizin hareketlerini hissedeceksiniz.12 hafta sonrası plasenta oluştuğu için beslenmenize özen göstermelisiniz.12 haftadan sonra bebeğimizin 4 boyutlu güzel görüntülerini yakalar isem CD’e kaydederek size veriyorum.

 • Gebelikte özellikle önerdiğim, yoga, pilates, yüzme, yürüyüş gibi egzersizlere başlayabilirsiniz.Spor merkezleri, spor yapabileceğinize dair rapor istiyor, buna ait raporunuzu düzenliyorum.Çoğu özel hastane hafta sonrası ücretsiz yoga eğitimi veriyor.Özellikle yogada öğretilen nefes egzersizleri ve meditasyon, zihin-beden kontrolünü sağlamakla beraber, gebelikte sık gördüğümüz sırt, bel ağrılarını azaltacak ve doğum eyleminde bize çok yardımcı olacak.nefes çalışmalarını gün aşırı evde de güzel bir müzik eşliğinde yapmanızı öneririm.
 • Doğumla ilgili konuşmalar, bilgilendirmeler yapmamızda fayda var.Daha erken diyerek sormak istediğiniz soruları lütfen ertelemeyin.
 • 20 hafta dolduğunda aile hekiminize tetanos aşısı için başvurunuz.
 • Bu haftalarda bebeğinizin çok değerli kök hücresini saklamak isterseniz ona ait planlamalarımızı yapıyoruz.
 • 24 hafta ve üzeri gebeler, nöbet tutulan bir meslek yapıyorsanız nöbetten çıkmak için ’24 haftalık gebel olduğunuza’ dair yazı almayı unutmayınız.
 • 28 hafta ve üzeri gebeler uçak seyahatine çıkmadan önce ‘uçakla seyahat edebilir’yazısı almayı unutmayınız.

 

2. 3 ayda yapılan testler

 • Dörtlü tarama testi:16-20 hafta arası down senromu tarama testi olan dörtlü tarama testi için kanınızı alıyoruz, aynı ikili tarama testinde olduğu gibi bebeğin ölçümü, sizin yaşınız ve kanda bakılan 4 hormon(beta HCG, estriol, alfa fetoprotein, inhibin A) bize bebeğin down sendromu olma riskini veriyor.İkili ve dörtlü tarama testi yapılan gebelerde testlerin güvenirliliği %90 a çıkıyor.Anne kanında fetal DNA testi çalışıldı ise dörtlü tarama testine gerek yoktur.
 • Ayrıntılı ultrason(fetal anomali taraması):20-22 hafta arasında ayrıntılı ultrason yaparak, bebeğimizi, radyolog meslektaşımla değerlendiriyorum.
 • 24-28 hafta arası testler:50 gr glukoz tarama testini 24-28 hafta arası yapmak gerekiyor.Test için aç olmanız şart olmayıp, o gün şekerli gıdalar tüketmemeniz gerekli.Özel hazırlanmış, elma aromalı glukozlu sıvıyı içiyorsunuz.1 saat muayenehanede bekledikten sonra kan alıp kan şekerinize bakıyoruz.Tabii bu bekleme sırasında muayenemizi  de gerçekleştiriyoruz.Kan sayımı, troid hastalığı olanlarda TSH değeri ve idrar kültürünü de bu haftalarda kontrol etmek gerekiyor.

GEBELİKTE SON 3 AY

3. trimestir bu keyifli yolculuğumuzun sonunu gösteriyor.32 haftayı dolduran, çalışan gebelerimiz yasal izin yazısını SGK anlaşmalı özel merkezler yada devlet kurumlarından alabilirler.Son 3 ay içinde özellikle vajinal akıntı, kaşıntı şikayetiniz varsa vajinal muayene, gerekirse vajen kültürü almamızda fayda var.Artık doğumla ilgili ayrıntılı konuşma, doğum nası bir süreçtir, animasyon videoda doğum eyleminde bebek nasıl ilerliyor?Çalışmamızın zamanı geldi.Doğum genellikle 37 ile 40 hafta arasında gerçekleşir.36 haftada bebeğimiz gelmek isterse erken değildir.bazen de 40 hafta geçtiği halde doğum başlamaz, yakın takiple 41 haftaya kadar bekliyoruz.Doğum için bütün özel hastanelerle anlaşmam olmakla beraber en çok Memorial ve Bayındır Hastanelerini tercih ediyorum.Memoria Hastanesi, cumartesi günlere gebelere ücretsiz yoga eğitimi veriyor, katılabilirsiniz.Ekibimiz, özel ebe, 2 anestezi doktoru ve 2 kadın doğum doktorundan oluşmakta.Doğumda bize eşlik edecek ebemize ve diğer doktor arkadaşıma rahat ulaşabilmeniz için telefon numaraları size verilecektir.Meme başı kontrollerimizi, emzirme ile ilgili eğitimlerimizi doğum yaklaştığında yapıyorum.37 haftadan sonra meme başınızı yumuşatan lanolin içeren kremleri sürmenizde fayda var.Kreminiz doğum çantanızda olsun.

 • 32 haftayı dolduran, çalışan gebelerimiz 32 hafta çalışabilir yada çalışamaz raporlarını SGK anlaşmalı kurum yada kuruluşlardan almalılar
 • 35 haftada doğum çantanızı hazırlayınız.
 • Doğum öncesi yapacağımız tam kan sayımı ve pıhtılaşma problemlerine yönelik yapacağımız testler :
  • Tam kan sayımı
  • ptt
  • ptz
  • Riskli bir gebe değilseniz 36 haftadan sonra NST(nonstres test) haftada 1 yapacağız.Karın bölgenize 2 bağcıkla tutturduğumuz problardan birisi ile meleğimizin kalp atımlarını, diğeri ile rahim kasılmalarınızı takip ediyoruz.Elinize verdiğimiz butona bebeğiniz hareket ettiğinde basmalısınız.NST, doğum eylemi sırasındada hastanede zaman zaman fetal iyiliği değerlendirmek için yapılacaktır.
  • 32 hafta çalışabilir yazısı aldıysanız, 37 haftada çalışamaz yazısı almalısınız.40 haftanız doldu, doğum olmadı ise raporunuz 1 hafta uzatılmalı.

DOĞUM

Doğum belirtileri başladı, beni aradınız ve hastaneye gittiğinizde, birlikte çalıştığımız ebemiz size eşlik edecek.Size en büyük destek olacak kişi, eşinizin yanınızda olmasını istiyoruz.Doğum kasılmalarını yaşarken yatağa bağlı olmayacaksınız, hafif gıdalar ve sıvılar tüketebilirsiniz.Hafif bir müzik, loş ortam sizi rahatladır.Ebemizle nefes çalışmaları, kasılmalarla baş etme yöntemleri, sırta masaj, duş alma, pilates topu egzersizleri gibi ağrı algısını azaltıcı aktiviteleriniz olacak.Doğum aktif faza girdiğinde, rahim ağzı açıklığınız 3-4 cm olduğunda, siz arzu ederseniz, ekibimdeki anestezi doktoru size epidural katater takar ve ağrı hissiniz geçer.Epidural analjezi yapılan gebeler yürüyebilir, ıkınabilir.Zamanlama doğru yapıldığında epidural analjezi doğumu geciktirmez, hatta rahim ağzının açılmasını hızlandırır.Tabii anestezi doktorunun deneyimi ve bilgisi çok önemlidir.Yürüme, öne eğilme, çömelerek ıkınma bebeğinizin pelvis kemiğinden inişini kolaylaştırır.Doğum eylemi ilerlediğinde ben  de yanınızda olacağım ve meleğimizi karşılayacağız.Doğum eyleminde ve doğumda baba adayının katkısını önemsiyoruz.Riskli bir doğum değilse baba adayımız da bize eşlik edecek, bebeğini anne ile karşılayacak ve hatta göbek bağını babamız kesecektir.

*** Bu bilgiler, riskli olmayan gebeler için geçerlidir.Her gebenin takibi ve yapılan testler farklılık gösterebilir.Tüm gebelerimizin sağlıkla meleklerini kucaklamalarını gönülden dilerim.