Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisinde gerçek şudur ki başarı %100 dür. Ancak başarıdaki en önemli etmen doktorun bilgi, tecrübe, yaklaşımı yanında çiftlerin tedavi olmak istemeleri, verilen egzersizleri, ev ödevlerini zamanında ve yeterince yapmalarıdır.

Vajinismus tedavisine vajinismus sorunuyla yaşamak istemiyorum ve tedavi olacağım diyen kişiler alınmalıdır.

Vajinismus tıbbi bir nedenden kaynaklanıyorsa öncelikle bu durum tedavi edilmeli, anatomik bir engel varsa ortadan kaldırılmalıdır. Bu durumu anlamak için tekrar vurgulamakta fayda var jinekolojik muayene önemlidir. Tıbbi neden ortadan kaldırılsa da vajinismus semptomları hala devam ediyorsa psikoterapi gereklidir.

Eşlerin psikoseksüel eğitimi her zaman tedavi programının bir unsuru olmalıdır.

Vajinal penetrasyon düşüncesi veya beklentisiyle ilgili herhangi bir fobik anksiyetenin (korku, kaygı durumu) yada ona bağlı kaçınma davranışının koşullanmışlığı aşamalı olarak sonlandırılır. Cinsel terapide vajinismus, bilişsel ve davranışsal yöntemlerle tedavi edilir.

İlaç ve operasyonla tedavisi mümkün değildir. Hipnoz kanıtlanmış bir tedavi yöntemi değildir. Özellikle vajinal kas spazmı koşullanmasına son verilmesi tedavi sürecinin amacında yer alır. Tedavide zihnin ve bedenin birlikte alınması, zihnin cinselliğe yönelik olumsuz şartlanmadan arınması, bedenin de vajinal girişi kabul edecek ve bundan zevk alacak duruma getirilmesi gerekir. Kadının pelvik anatomik yapıları ve fizyolojisini öğrenmesi ve bu yapıları kontrol etme becerisi sağlanır.

Muayenehanemde, danışan çiftlerimizle cinselliğin sadece vajina penis birlikteliği olmadığı üzerinde yoğunlaşarak, cinsellikten haz almanın hedefine yönelik tedavi programı uyguluyorum. Tedavi yöntemim bilişsel davranışçı terapidir.Çiftler bu konuda kararlı ise ve uygulama programımıza uyarlarsa tedavide başarımız %100 dür. Ancak vajinismusun temelinde psikiyatrik bir hastalık varsa psikiyatri konsultasyonu gerekli olabiliyor. Yaklaşık 3 seans süren programlarımızda çifti birlikte konuk ediyoruz. Vajinismusta başvurmayı ertelemenin en çok bilinen klasik muayene olma korkusu, kaygısını ortadan kaldırarak, mahremiyete son derece özen göstererek, sabırla, anlayışla muayene yapıyorum. Çiftlerimiz, ilişki olduğunda gebelik istemiyorlarsa aile planlama yöntemlerinden en uygununu çiftle birlikte seçiyoruz. Gebelik istiyorlarda üreme sistemi ile ilgili bilgilendirme yapıp, gebelik öncesi testler ve folik asit desteğiyle gebelik planlıyoruz. Vajinismus tedavisini yaptığım kadınların gebeliğini takip etmek ve doğumlarını yaptırmak, doğumlara eşin de katılımını sağlamak, bebeklerini kucaklarına vermek, ayrı bir mutluluk veriyor.

Tedavide yeri olmayanlar:

Kızlık zarının cerrahi olarak çıkarılması: Kızlık zarında anatomik bir problem yoksa çıkarılması vajinismus sorununu çözmez. Vajinismus pelvik kasların istemsiz kasılmasıdır. Tedavide prensip istemsiz kasılmaların çözümlenmesidir.

İlaç kullanımı: Kas gevşetici, ağrı kesici, lokal anesteziklerin kullanımı, alkol ve uyuşturucu kullanılması anlamsızdır. Antidepresanların cinsel ilişkiyi azaltıcı etkisi unutulmamalıdır.

Botoks kullanımı: Botoks yapılarak pelvik kasların felç edilmesi geçici bir gevşeme sağlar.Pelvik kasların kadın kontrolünde olması önemlidir. Botoks kullanımının faydalı olduğuna dair kesin kanıt gösterilmemiştir.

Genel anestezi altında cinsel ilişki: Cinsel ilişki her iki tarafa da haz veren bir eylemdir. Kadının uyutulması, bu şekilde ilişki kurulması tecavüzdür.

Tek seansta tedavi: Tek seansta çözüm ancak çiftte sadece cinsel bilgi eksikliği varsa mümkündür. Gerçek vajinismusta çiftleri tanımak, egzersiz programı vermek, uygulanması ve değerlendirilmesi tek seansta mümkün değildir.

Muayenehanede cinsel ilişki: Türk toplumunun örf ve adetlerine uygun olmadığı gibi hekimlikte etik kavramıyla da örtüşmez. Cinsel sağlıkla ilgilenen tüm sağlık profesyonellerinin hasta mahremiyetine, örf ve adetlerine, hasta haklarına özen göstermesi gereklidir.

Gebe kalmak için aşılama, tüp bebek yapmak: Vajinismus cinsel birleşmeye engel bir durumdur. Evliliğin ilk ayları yada yıllarında cinsel birleşme sorununu çözmek için başvuran çiftler, ilerleyen zamanda bebek sahip olmak istedikleri için başvururlar. Hatta aşılama ve tüp bebek gibi cinsel ilişki olmadan döllenmenin sağlanacağı yöntemleri talep ederler. Vajinismus tedavisi alan kadınlarda aşılama ve tüp bebek tıbbi bir gereklilik varsa yapılır (diğer bebeği olmayan çiftlerde olduğu gibi).

Tabii ki vajinismusun tedavi edilmesindeki amaç sağlıklı ve mutlu cinsellik sağlanmasıdır. Arkasından da bebek isteyenler için sağlıklı, mutlu, güvenli bir gebelik geçirilmesi ve doğumdur. Kadın sağlığını değerlendirmek için jinekolojik muayenede vajinal muayene esastır. Sadece karın bölgesinden ultrason ile üreme sisteminin görüntülenmesi yeterli değildir. Vajinal enfeksiyonlar, rahim ağzının değerlendirilmesi, rahim ağzından kanser tarama testi olarak smear alınması vajinal muayene ile mümkündür. Hatta vajinal yoldan ultrason yapmak, üreme sistemi ile ilgili daha sağlıklı bilgi verir. Tıbbi nedenler olmadıkça doğumda vajinal yol tercih edilir.

Vajinusmus tedavisi alan kadınlar gayet rahat vajinal muayene olabilirler, vajinal doğum yapabilirler.