Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus tedavisinde gerçek şudur ki başarı %100 dür. Ancak başarıdaki en önemli etmen doktorun bilgi, tecrübe, yaklaşımı yanında çiftlerin tedavi olmak istemeleri, verilen egzersizleri, ev ödevlerini zamanında ve yeterince yapmalarıdır.

Vajinismus tedavisine vajinismus sorunuyla yaşamak istemiyorum ve tedavi olacağım diyen kişiler alınmalıdır.

Vajinismus tıbbi bir nedenden kaynaklanıyorsa öncelikle bu durum tedavi edilmeli, anatomik bir engel varsa ortadan kaldırılmalıdır. Bu durumu anlamak için tekrar vurgulamakta fayda var jinekolojik muayene önemlidir. Tıbbi neden ortadan kaldırılsa da vajinismus semptomları hala devam ediyorsa psikoterapi gereklidir.

Eşlerin psikoseksüel eğitimi her zaman tedavi programının bir unsuru olmalıdır.

Vajinal penetrasyon düşüncesi veya beklentisiyle ilgili herhangi bir fobik anksiyetenin (korku, kaygı durumu) yada ona bağlı kaçınma davranışının koşullanmışlığı aşamalı olarak sonlandırılır. Cinsel terapide vajinismus, bilişsel ve davranışsal yöntemlerle tedavi edilir.

İlaç ve operasyonla tedavisi mümkün değildir. Hipnoz kanıtlanmış bir tedavi yöntemi değildir. Özellikle vajinal kas spazmı koşullanmasına son verilmesi tedavi sürecinin amacında yer alır. Tedavide zihnin ve bedenin birlikte alınması, zihnin cinselliğe yönelik olumsuz şartlanmadan arınması, bedenin de vajinal girişi kabul edecek ve bundan zevk alacak duruma getirilmesi gerekir. Kadının pelvik anatomik yapıları ve fizyolojisini öğrenmesi ve bu yapıları kontrol etme becerisi sağlanır.

Muayenehanemde, danışan çiftlerimizle cinselliğin sadece vajina penis birlikteliği olmadığı üzerinde yoğunlaşarak, cinsellikten haz almanın hedefine yönelik tedavi programı uyguluyorum. Tedavi yöntemim bilişsel davranışçı terapidir.Çiftler bu konuda kararlı ise ve uygulama programımıza uyarlarsa tedavide başarımız %100 dür. Ancak vajinismusun temelinde psikiyatrik bir hastalık varsa psikiyatri konsultasyonu gerekli olabiliyor. Yaklaşık 3 seans süren programlarımızda çifti birlikte konuk ediyoruz. Vajinismusta başvurmayı ertelemenin en çok bilinen klasik muayene olma korkusu, kaygısını ortadan kaldırarak, mahremiyete son derece özen göstererek, sabırla, anlayışla muayene yapıyorum. Çiftlerimiz, ilişki olduğunda gebelik istemiyorlarsa aile planlama yöntemlerinden en uygununu çiftle birlikte seçiyoruz. Gebelik istiyorlarda üreme sistemi ile ilgili bilgilendirme yapıp, gebelik öncesi testler ve folik asit desteğiyle gebelik planlıyoruz. Vajinismus tedavisini yaptığım kadınların gebeliğini takip etmek ve doğumlarını yaptırmak, doğumlara eşin de katılımını sağlamak, bebeklerini kucaklarına vermek, ayrı bir mutluluk veriyor.

Vajinismus Tedavisinde yeri olmayanlar

Kızlık zarının cerrahi olarak çıkarılması

Kızlık zarında anatomik bir problem yoksa çıkarılması vajinismus sorununu çözmez. Vajinismus pelvik kasların istemsiz kasılmasıdır. Tedavide prensip istemsiz kasılmaların çözümlenmesidir.

İlaç kullanımı

Kas gevşetici, ağrı kesici, lokal anesteziklerin kullanımı, alkol ve uyuşturucu kullanılması anlamsızdır. Antidepresanların cinsel ilişkiyi azaltıcı etkisi unutulmamalıdır.

Botoks kullanımı

Botoks yapılarak pelvik kasların felç edilmesi geçici bir gevşeme sağlar.Pelvik kasların kadın kontrolünde olması önemlidir. Botoks kullanımının faydalı olduğuna dair kesin kanıt gösterilmemiştir.

Genel anestezi altında cinsel ilişki

Cinsel ilişki her iki tarafa da haz veren bir eylemdir. Kadının uyutulması, bu şekilde ilişki kurulması tecavüzdür.

Tek seansta tedavi

Tek seansta çözüm ancak çiftte sadece cinsel bilgi eksikliği varsa mümkündür. Gerçek vajinismusta çiftleri tanımak, egzersiz programı vermek, uygulanması ve değerlendirilmesi tek seansta mümkün değildir.

Muayenehanede cinsel ilişki

Türk toplumunun örf ve adetlerine uygun olmadığı gibi hekimlikte etik kavramıyla da örtüşmez. Cinsel sağlıkla ilgilenen tüm sağlık profesyonellerinin hasta mahremiyetine, örf ve adetlerine, hasta haklarına özen göstermesi gereklidir.

Gebe kalmak için aşılama, tüp bebek yapmak: Vajinismus cinsel birleşmeye engel bir durumdur. Evliliğin ilk ayları yada yıllarında cinsel birleşme sorununu çözmek için başvuran çiftler, ilerleyen zamanda bebek sahip olmak istedikleri için başvururlar. Hatta aşılama ve tüp bebek gibi cinsel ilişki olmadan döllenmenin sağlanacağı yöntemleri talep ederler. Vajinismus tedavisi alan kadınlarda aşılama ve tüp bebek tıbbi bir gereklilik varsa yapılır (diğer bebeği olmayan çiftlerde olduğu gibi).

Tabii ki vajinismusun tedavi edilmesindeki amaç sağlıklı ve mutlu cinsellik sağlanmasıdır. Arkasından da bebek isteyenler için sağlıklı, mutlu, güvenli bir gebelik geçirilmesi ve doğumdur. Kadın sağlığını değerlendirmek için jinekolojik muayenede vajinal muayene esastır. Sadece karın bölgesinden ultrason ile üreme sisteminin görüntülenmesi yeterli değildir. Vajinal enfeksiyonlar, rahim ağzının değerlendirilmesi, rahim ağzından kanser tarama testi olarak smear alınması vajinal muayene ile mümkündür. Hatta vajinal yoldan ultrason yapmak, üreme sistemi ile ilgili daha sağlıklı bilgi verir. Tıbbi nedenler olmadıkça doğumda vajinal yol tercih edilir.

Vajinusmus tedavisi alan kadınlar gayet rahat vajinal muayene olabilirler, vajinal doğum yapabilirler.

Vajinismus Nedir?

Kadınların cinsel birleşme esnasında istemsiz vajinal kasılmalar sonucu yaşadıkları ağrılı duruma tıp literatüründe vajinismus denilmektedir. Bu istemsiz vajinal kas spazmlarının nedeni ise büyük oranla ağrıya ya da cinsel temasa karşı duyulan korku ve hassasiyetten meydana gelmektedir. Kadının cinsel birleşmeye isteğinin olması fakat korkudan bariyerlerin kadının isteğine ket vurması dolayısıyla vajinismus hastalarında korku spazma, spazm acıya ve nihayetinde ağrı da kısırdöngüsel olarak korkuya sebebiyet verir. Cinsel alanda vajinismus sorunu yaşayan kadınlar kendilerini çıkmazda ve özgüvensiz hissedebilir, dahası eşler arasında yaşanan bu cinsel birleşme sorunu vajinismus tedavisi ile çözümlenmezse vajinismus eşler için mutsuzluğa sebebiyet verebilir. Bundan dolayı vajinismus sorunuyla karşı karşıya olan bir kadının mutlaka uzman bir kişiden yardım alması ve bu cinsel birleşme bunalımından kurtulması gerekir.

Vajinismus, psikolojik yahut fiziksel yapıda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Araştırmalara göre kadınların çoğunun rahatsızlığı fizyolojik olmaktan çok psikolojik sebeplerden kaynaklanmaktadır. Beyin, korku ve hassasiyet durumlarında komut geliştirme yahut kendini kitleme odaklı çalışır, eğer içinizde bir korku varsa bu her neye karşı olursa olsun beyniniz siz farkında olmasanız dahi tepki geliştirir, işte cinselliğe karşı birtakım nedenlerden ötürü(İlk gece korkusu, kızlık zarı, namus kavramı) geliştirilen korku hissi beyine ilgili organı kilitleme görevi verir. Mesela aşık insanların sevdikleri karşısında heyecandan konuşamamaları bu psikolojik duruma güzel bir örnektir, aşık insan sevdiği insana onu çok sevdiğini söylemek istese de bunu baskın olan heyecanından ya da utancından dile getiremez çünkü aşık insanın beyni duygu bombardımanına yenik düşmüş durumdadır. Aşk ve korku her ne kadar farklı hal ve durumlar olsa da insanı istemsiz bir hale soktuğundan benzer tepkiler oluştururlar; birtakım şok ve kilitlenme hali. İşte vajinismus gerginliği de beynin korku geliştirdiği cinsellik alanında vuku bulur. Ve bu duygu durum hali kontrol edilemez değildir, vajinismus eğer doğru uzmanlardan yardım alınırsa tedavi edilebilirliği olan bir rahatsızlıktır.

Vajinismus Belirtileri ve Tanısı

Cinsel ağrı bozuklukları olarak bilinen vajinismusun belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Partner ile cinsel birleşmede yaşanan çekingenlik, ağrı, kasılma,cinsellikten korkma durumu ve buna bağlı olarak cinsel birleştirmeyi gerçekleştirememe
  • Cinsel birleşme olsa dahi bunun ağrılı ve meşakkatli bir şekilde olması
  • Penisin vajinaya tam girememesi
  • Cinsel birleşme esnasında bacakların kapatılması, eşin itilmesi
  • Bütün bunlarla birlikte jinekolojik korku…
  • Cinsel organına bakma ve dokumadan çekinme
  • Cinsellikle ilgili konuşmaktan çekinme
  • Kendine güvensizlik, cinsel organını küçük olduğu, eşinin penisinin büyük olduğuna dair düşünceler
  • Cinsel istek olmasına rağmen ilişki kuramama
  • Ön sevişmeye izin verme ama cinsel ilişkiye izin vermeme yada ön sevişmenin dahi reddedilmesi

Bu belirtileri gösteren kadınlarda tanı koymak için muayene esastır. Muayene kadın doğum uzmanı tarafından yapılır. Muayene ağrısızdır ve dış genital bölgenin gözlemlenmesi şeklindedir. Jinekologun ağrısız muayene sürecinden sonra tedavi için özel bir yol haritası çizilir. Vajinismusun nedeninin psikolojik mi yoksa yapısal mı olduğu saptanır. Bu sürecin sonunda çoğu hasta, vajinismus rahatsızlığının nedeninin psikolojik olduğunu fark eder, çok nadir de olsa yapısal bozukluklar vajinismusa sebep olabilir. Bunun öğrenilmesi için mutlaka bir uzmana başvurulması ve cinsel terapi uygulanması gerekir.

Vajinismus belirtileri ile ilgili detaylı bir yazımız daha mevcut bu sayfadan bu konuda da bilgi alabilirsiniz:
https://www.guzinbasci.com/vajinismus-belirtileri/

Vajinismus istemsiz vajinal kasılmalara sebep olduğundan uzman doktor hastanın şikayetini istemli kas pelvik gevşemeye dönüştürmede önemli rol oynar. Tedavinin amacı salt cinsel temasa yönelik değil, aynı zamanda çiftlerin hazzına da yöneliktir. Bilişsel tedavide kullanılan tekniklerin bazıları şunlardır: Nefes egzersizleri, Kegel egzersizleri, cinsel terapi uygulamaları… Kadın, zihnini ve bedenini senkronize çalışır hale getirene dek herhangi bir cinsel birleşme denemesi olmamalı, buzun sıcaklıkta erimesi misali bu senkronize işlemi yani zihni ve bedeni eş güdümlü olarak çalışır hale getirme işlemi yavaş yavaş ve cinsel endişe eşiklerini atlatılarak oluşturulmalıdır. Bu aşamalarda eşin kadına destek olması, kadının kendine güvenini kazanması için kadın ile birlikte hareket etmesi önem arz eder.

Vajinismus Tedavisi Ankara Fiyat

Vajinismus rahatsızlığından muzdarip olup çare arayan çiftlerin aklındaki “Vajinismus tedavi maliyeti nedir? maliyet, fiyatlandırma, ne kadar bir bütçe ayırmam gerekir? vajinismus tedavi ücretleri nedir?” gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Maliyet elbette ki tedavi aşamasında düşünülen bir konudur. Alınacak kaliteli hizmet ve tedavinin başarı oranı da göze alınarak bir tedavi ücreti bütçesi ayırmak gereklidir.

Vajinismus tedavi ücretleri tedavi seansına göre belirlenir. Hastanın yıllar boyu süren vajinismus rahatsızlığını birkaç seans tedavi ile atlatması mümkündür.

Vajinismus tedavisini reddedip tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmak isteyen çiftler bilmeli ki, vajinismus tedavi masrafı tüp bebek tedavi masrafına göre oldukça daha az bütçe gerektirir. Ayrıca vajinismus tedavisi tüp bebek tedavisine göre daha az risk barındırır. Çünkü vajinismus rahatsızlığında kişi hormon ilaçlarına tabii tutulmadığı için sağlıksal anlamda risk taşımaz. Bazen yanlış yönlendirmelerle vajinismus rahatsızlığı olan bir kadın kısırlık teşhisi ile tüp bebek tedavisine yönlendirilmektedir. Bu da zaman, nakit ve enerji kaybıdır Cinsel ilişki, sadece bebek sahibi olmak için değil, kadın ve erkeğe haz veren bir eylem olarak yaşanır. Vajinismus bir üreme sorunu değildir, vajinismus bir psikoseksüel cinsellik problemidir. Bu problemi vajinismus alanına hakim bir hekim eşliğinde atlatmak oldukça kolaydır. Yeter ki tedavi süreci için ilk adım atılsın, kişinin problemi çözmek için çaba ve yol araması dahi problemin çözümüne götüren ilk adım sayılır.

Vajinismus tedavi ücretleri için ayrıntılı bilgi almak için iletişim bilgilerimizden bize ulaşarak yada ücretsiz görüşme randevusu alarak tedavi süreci ve fiyatı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Vajinismus Tedavisi Ankara Doktor

Ankara metropol bir şehir olmakla beraber insan nüfusunun da oldukça kabarık olduğu bir şehirdir. Bu kısımda büyütecimizi Ankara’daki insan nüfusunu oluşturan kadın ve erkek nüfusundan ‘kadın’ bölümüne yaklaştıracağız. Ve kadınlardan da 10 kadından birini tıbbi büyütecimizin çemberine alacağız.

Çünkü Türkiye’de 10 kadından biri vajinismus rahatsızlığından muzdarip. Hal böyle olunca bu konuda bilgi ve bilinç sahibi olmak önem arz ediyor. Ankara’daki kliniğinde Op.Dr.Güzin Başcı vajinismus rahatsızlığı yaşayan hastalara tedavisel destek sunmaktadır. Peki vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir, Ankara’da vajinismus tedavi merkezi var mıdır; gelin bunları konuşalım. Vajinismus, kadınların cinsel hayatlarında karşılaşabilecekleri psikoseksüel bir problemdir. Bu problem vajina girişindeki vajinal kasların istemsiz gerginliği ile cinsel birleşmenin acılı ya da imkansız hale gelmesiyle ortaya çıkar. Pelvik kasların istemsizce kasılması durumunda ortaya çıkan bu vakada birçok kadın kendi bedenindeki bu kasılmalardan bihaberdir.

Vajinismustan muzdarip kadınlar için yaşadıkları bu süreç oldukça kafa karıştırıcı olabilir ve bu durumda vajinismuslu kadınlar kendilerini çaresiz hissedebilir. Bu tarz şikayetlerle tedavi için bize başvuran hastalar Ankara kliniğinde Op. Dr. Güzin Başcı tarafından yılların tecrübesel birikimiyle muayene edilmektedir. Tüm muayene sürecinde gizlilik ve anlayış esastır. Vajinismus tedavisi sürecinde hastaların çoğu tedavi esnasında olabilecek herhangi bir vajinal ağrıdan inanılmaz derecede çekinir. Bütün bu kaygılar sadece boş yere endişeye sebep olacak kuruntulardır, vajinismusun tedavi sürecinin nasıl olacağı Op.Dr.Güzin Başcı tarafından ağrısız bir jinekolojik değerlendirmeyle saptanır.

Vajinismus derecesi, vajinismusun kaynağı, anatomik ya da organik detaylar, tedavi süreci vs. bunların hepsi uzman doktor tarafından tespit edilir. Vajinismus rahatsızlığına sahip olan kadına has bir yol haritası çizilir ve tedavi süreci böylece başlatılmış olur.

Eğer kendinizde ya da eşinizde vajinismus belirtileri görüyorsanız gecikmeden uzman bir hekime görünmelisiniz.

Vajinismusu Kendi Kendine Yenenler Var Mı?

Vajinismus rahatsızlığınız olduğunun farkına vardınız ve vajinismustan kurtulmak istiyorsunuz. Tabii ki öncelikle insan kendi kendine halledebileceği bir şeyle mücadele etmekten yana olur. Başkalarının yardımı olmadan kendine yetip çözüm yoluna ulaşmak mümkün olabilirken, bazen bir rehberin çözüm yolu göstermesi de problemin kişinin kendisinin çözmesine fırsat sunar.

Öncelikle vajinismus belirtileri gösteriyor ve vajinismus olduğunuzu düşünüyorsanız bu konuda ilk adımı atmaya hazırsınız demektir. Birçok kadın kendinin ve rahatsızlığının farkında olmadığından sorunlarına çözüm yolu da geliştiremiyor. Ne yazık ki ergenlik hatta çocuklukta var olan vajinismus rahatsızlığı evlenince yada cinsel birliktelik yaşanacakken kendini gösteriyor.

Vajinismus rahatsızlığını öğrenilmiş bir çaresizliğe dönüştürmeden önce bunun aşılabilen bir rahatsızlık olduğunun bilincine varmak önemli bir konudur. Eğer yaşamınızı vajinismusu kabullenerek ve çare aramaksızın sürdürürseniz bu sizde özgüvensizliğin açığa çıkmasına sebebiyet verecektir. 35 yaşını geçmekteyseniz ve hala vajinismus rahatsızlığına çare bulamadıysanız bebek sahibi olma düşüncenizden de mahrum kalabilirsiniz, demek oluyor. Bundan dolayı ne kadar erken fark edilir ne kadar erken çözüme gidilirse o kadar iyi olacaktır.

Vajinismus eşiğinden atlamak ve vajinismusu geri bırakmak için planlı bir şekilde zamanlama yapıp stratejilerinizi ona göre belirlemelisiniz. Vajina ve kızlık zarında yapısal bir bozukluğun olup olmadığının anlaşılması açısından muayene olmanız önemlidir.

Cinsel birliktelik yaşamadan, evlenmeden kafanızı karıştıran, vajinismusa ait düşünceler varsa, cinsel deneyim öncesi, kendiniz ve/veya partnerinizle birlikte konusunda uzman bir jinekologla görüşmeniz ve bilgi almanız size çok faydalı olur.

Son olarak dikkat edilmesi gereken konu anne olmak isteyen vajinismuslu kadınların “vajinismus” rahatsızlıklarını göz ardı edip kısırlık tedavisi, tüp bebek tedavisi gibi alanlara yönelmeleridir. Vajinismus tedavisi olmadan gebelik olması vajinismus probleminin daha da büyümesine ve doğum korkusu oluşmasına yol açar. Vajinismuslu bir anne olmak, anne olmadan önceki zamana kıyasla daha zorlu geçebilir. Ayrıca vajinismus tedavi maliyeti, kısırlık tedavi maliyetinden daha azdır. Ve bir çiftin doğal yolla bebek sahibi olma şansı, kısırlık tedavisi ile gebelik şansından daha yüksektir.

Vajinismus Tedavi Egzersizleri

Vajinismus rahatsızlığını odak alan “vajinismus egzersizleri”, pelvik kas çalıştırmaya yönelik hareketleri içeren egzersiz hareketleridir. Vajinismus egzersizleri için kadının kendi genital bölgesini tanıması önemlidir. Bu bakımdan pelvik kas kontrolünü sağlamak cinsel ilişki esnasında kasılmayı önler, kadının cinsel birleşim kaygısını azaltır.

Evde kendi başlarına da yapabilecekleri bu egzersizleri vajinismus rahatsızlığı yaşayan kadınlar uzman bir hekimden öğrenerek uygulayabilirler. Hekimin önerebileceği bazı vajinismus egzersizleri şunlardır:
• Ayna ile genital organ incelemesi
• Masaj ve dokunma ile genital tanıma
• Nefes çalışmaları
• Kegel egzersizleri
• Vajina içine yabancı cisim sokabilme çalışmaları
Öncelikle ayna ile yapılan egzersizlerde yapısal olarak tüm ayrıntılar ile aşina olunması amaçlanır. Kadın kendi genital organını tanır. Aynaya bakarak yapılan bu alıştırmalar kadının yabancılaştığı genital organına aşinalık hissetmesini sağladığı için kaygı düzeyine azaltıcı bir etki yapar.

Masaj tekniğinde ise kadın, haz bölgelerini keşif yolculuğuna çıkarak kendini tanımış olur. Her insanın haz noktaları farklı ayrıntılar içerebilir. Bu açıdan kendini kendinde dokunarak arayan kadın dokunsal bir keşfetme sürecine girer. Bu da cinsel kaygıyı hedef alır ve azalmasına yardımcı olabilir. Masaj tekniğini vajinismus rahatsızlığı olan kadının yapabileceği gibi eşler de yapabilir. Bu sayede kadın dokunsal olarak kendini keşfederken eşinden de haz alabilir.

Vajinal dilatör tekniğinde ise vajinanın içine yerleştirilen çubuklar aracılığı ile genişletilen vajina üzerinde egzersizler yapılır.Parmak egzersizleri tedavide şart olmayıp bazı vakalarda uygulamayı gerektirebilir. Dilatör ve parmak egzersizlerini ilk olarak evde uygulamak sakıncalı olabilir, ilk uygulama hekim eşliğinde olmalıdır.

Vajinismus rahatsızlığını hedef alan “vajinismus egzersizleri” vajinismus eşiğini atlamak için önemli adımlar içerir. Hekim uygun gördüğü egzersizleri uygulayarak veya önererek vajinismus egzersizi yaptırabilir. Egzersiz ve tedavi planı tamamen hastaya özeldir.Tedavi planını yapmak için muayene şarttır. Muayene ile kızlık zarında anatomik bir problem olmadığından emin olunmalıdır. Vajinismus tedavisinde ana unsur olan egzersizleri öğrenme ve uygulamada kadının istekli olması ve eşinin desteği tedavide başarıyı etkileyen en önemli unsurdur.

 

[sc_fs_multi_faq headline-0=”p” question-0=”Vajinismus nedir?” answer-0=”Vajinismus kadının istemeden kasılarak cinsel birleşmeye izin vermemesi şeklinde olan bir cinsel işlev bozukluğudur.” image-0=”” headline-1=”p” question-1=”Vajinismus neden olur?” answer-1=”Yıllar içinde kadının zihnine yerleşen cinselliğe ve kızlık zarına ait olumsuz duygu, düşünceler ve olaylar sonucu kadın, cinsel ilişkiyi istediği, eşini arzuladığı halde ilişki kuramaz.Çünkü pelvik kaslar zihnin etkisi ile kasılır ve penis girişine izin vermez.Vajinismus sorunu vajina ile değil, zihinle ilgilidir.” image-1=”” headline-2=”p” question-2=”Vajinismus belirtileri nelerdir?” answer-2=”Net olarak cinsel ilişkiye girememe vajinismus belirtisidir.Cinsel ilişki sırasında yada cinsel ilişki düşüncesinde bile çarpıntı, kasılma, titreme sadece pelvik bölgenin değil tüm vücudun titremesi ve kasılması vajinismus belirtilerindendir.” image-2=”” headline-3=”p” question-3=”Kadın cinsel ilişkiye giremez ise bu vajinismus demek midir?” answer-3=”Hayır. Bazen kızlık zarı ve vajina yapısındaki anatomik problemler yada vulvar vestibülit sendromu denilen dış genital bölgede yoğun hassasiyet ve acı nedeniyle cinsel ilişki olmayabilir. Sık görülmeyen bu durumların tedavisi vajinismus tedavisinden tamamen farklıdır.” image-3=”” headline-4=”p” question-4=”Vajinismus tanısı nasıl konulur?” answer-4=”Vajinismus tanısı bu konuda deneyimli bir kadın doğum uzmanı tarafından, muayene ile konulur.” image-4=”” headline-5=”p” question-5=”Muayene ağrılı mıdır?” answer-5=”Muayene kesinlikle ağrılı değildir.Kadının dış genital bölgesinin gözlemlenmesi şeklindedir.Bu muayenede doktor, genital bölgedeki büyük ve küçük dudakları yana doğru açar ve kızlık zarı, vajina girişini anatomik olarak değerlendirir.Sadece dış genital bögeye dokunma olur, kesinlikle vajinaya bir alet sokulmaz.” image-5=”” headline-6=”p” question-6=”Vajinismus tedavisine eşler katılmalı mıdır?” answer-6=”Cinsel ilişki eşle yaşandığından dolayı, ne yazık ki toplumumuzda cinsellikle ilgili eksik ve yanlış bilgiler çok olduğundan tedaviye eşli katılım önerilir, tercih edilir.Eşli katılımlarda tedavi süresi kısa olur.Ancak tedavide eş şart değildir.” image-6=”” headline-7=”p” question-7=”Vajinismus tedavisi nasıl olur?” answer-7=”Vajinismus tedavisinde temel amaç istemsiz kasılan pelvik kasları istemli gevşemeye dönüştürmektir.İlk aşamada cinsel organların anatomik yapılarını da içeren psikoseksüel eğitim çiftlere verilir.Sonrasında nefes ve gevşeme egzersizleri çalışılır.Tedavi seanslar olarak planlanır.Seans sayısı 3 ila 5 olabilir.” image-7=”” headline-8=”p” question-8=”Vajinismus tedavisinde parmak egzersizleri şart mıdır?” answer-8=”Vajinismus tedavisinde evet parmak egzersizleri yapılabilir ama şart değildir.Tedavi programı tamamen çifte özel planlanır.” image-8=”” headline-9=”p” question-9=”Vajinismus tedavisi 1 seansda biter mi?” answer-9=”Yıllarca zihinde biriken ve kadının pelvik kaslarını istemsiz kasmasına neden olan vajinismusu tek seansla tedavi etmek pek mümkün değildir.Ancak cinsel bilgi eksikliğine bağlı ilişki kuramama durumu varsa tek çalışma ile çözülebilir.Vajinismus tedavisi yüz güldürücüdür.Çift istekli ve verilen egzersizleri yaparsa %100 tedavi edilir.Tedavi kalıcıdır, nüks etmez.Yeterki bir kaçınma ve erteleme hastalığı olan vajinismus sorunu yaşayan çiftler bir uzmana başvurmakta gecikmesinler.” image-9=”” count=”10″ html=”false” css_class=””]

Bir önceki yazımız olan Vajinismus Tanısı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.