Doğum Nedir? Doğum Paketi Nedir?

Doğum bebeğin ve eşinin (plasentanın) dünyaya gelişi olarak tanımlanır.Kadın yaşamında doğal bir süreç olan gebelik, anne baba olmanın ilk aşaması olarak insan yaşamında önemli bir dönüm noktasını oluşturur.Gebelik süreci kadında bedensel, zihinsel ve duygusal değişimler oluşturur.Bu değişimlere uyum gerektiren bir süreçtir gebelik.Gebenin ruhsal ve bedensel sağlığı bebeği de etkiler.Bu keyifli, önemli ve uzun süreçte baba adayının desteği, ilgisi ve uyumu önemlidir.

Doğum paketi aslında gebelik takip paketi ücreti ve doğum ücretini içerir.Doğum paketi gebelik takibi boyunca rutin muayeneler, rutin testler ve doğum hizmetini de içine alan ücretlerin tamamını kapsar.37-40 hafta kadar geçen bu uzun süreçte aileler haklı olarak  masraflarının ne olacağını bilmek ve bütçelerini ayarlamak isteler.Sağlık hizmetlerine ait ücretler genellikle her yılın ocak ayında güncellenir.

Sevgili anne, baba adayları….Gebelik testinde çift çizgiyi gördüğünüzde yaşadığınız mutluluk , heyecan, tatlı telaş tarifsizdir. Gebelik takibi nasıl olacak? Hangi doktoru seçmeliyim? Gebelik takibi ve doğum maliyeti ne olur? gibi pek çok sorunuza da cevap almak istemeniz çok normal.Bu sorularınıza cevap olarak sizler için gebelik takibi ve doğum paketi hazırladım. 

Doğum Paketi Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Gebelik takibi ve doğum paketi almak muayene sayı kısıtlaması olmadığı için kaygı duyduğunuz her zaman muayene olabilmenizi sağlar.Gebelik takibi boyunca gününde doğum yapan bir gebe en az 10 kez muayene olur.Muayeneler, ayrıntılı ultrason, yapılan testler tek tek hesaplandığında ödemeniz paket anlaşması yapmadıysanız daha fazla olacaktır.Ne kadar ödeme yapacağınızı bilmek sizi rahat hissettirir. 

Doğum Paketinde Neler Var?

Doğum paketi gebelik takip paketi ve doğum paketi şeklinde iki başlık altındadır.Doktorların paket uygulamaları farklı olabilir.Ben kendi pratiğimde olan uygulamayı sizlerle paylaşmak istedim.Her hastane ve doktor farklı paketler yapabilir.

dogum paketleri

Gebelik takip paketi

Gebelik takip paketine dahil olan hizmetler şunlardır:

 • Tüm muayeneler ve ultrasonografik değerlendirmeler: Gebelik paketi,  ilk muayeneden doğuma kadar olan, muayenehane muayeneleri ve rutin testleri kapsar.Bebeğinizin uygun olan 4 boyutlu görüntüleri ve fotoğrafı pakete dahildir.
 •  Takipde uygun aralıklar tarafımca belirlenir.Acil durumlarda mesai saati içinde muayenehaneme gelebilirsiniz.Mesai saati dışında acil durumlarda benimle irtibata geçtiğinizde uygun yönlendirmeleri yapıyorum.Hastanede yapılan işlemler, hastaneye yatış ücretleri gebelik takip  paketinin dışındadır.7/24 telefonum gebelerim için açıktır.Şehir dışında yada tatilde olduğumda tüm gebelerime ben yokken onlarla ilgilenecek meslektaşımın telefon numarasını iletirim.
 • Rutin tetkikler
 • İlk 3 ayda yapılan rutin kan ve idrar testleri
 • 11-14 hafta arası down sendromu tarama testi olan ikili tarama testi
 • 16-20 hafta arası  down sendromu tarama testi olan dörtlü tarama testi
 • 24-28 hafta arası 50 gr glikoz tarama testi ve ek kan testleri
 • 32.  haftada enfeksiyon taraması için kültürler.(Çalışan gebeler 32 haftada yasal izin raporunuzu almayı unutmayınız)
 • Doğum öncesi yapılan rutin kan testleri
 • 19-22 hafta arası yapılan anomali taraması (ayrıntılı ultrason, konusunda uzman radyolog tarafından muayenehanemde yapılır)
 • NSTler(Non stres test  

Paket tercihi olan gebelerimiz, yapılan muayeneler ve testlerin ücretini 12 haftaya kadar öderler.12 haftadan sonra paket programına alınır, ödenmesi gereken toplam ücret 20 haftaya kadar tamamlanır.Doğum ücreti doğumdan sonra alınır.Ne yazık ki gebeliklerin bir kısmı ilk 12 haftada düşükle sonuçlanabilmektedir.Paket ödemesini tamamlayan gebeler, takip için vazgeçerlerse veya başka bir şehre taşınmak durumunda olurlarsa o haftaya kadar yapılan tüm muayene ve tetkiklerin ücreti hesaplanır, fazla alınmış olan ücret varsa iadesi yapılır.

Gebelik- Doğum Paketine Dahil Olmayan Testler

*Down sendromu tarama testi olarak yapılan anne kanında fetal DNA testi(non invaziv prenatal test-NIPTY), koryon villüs biopsisi, amniosentez pakete dahil değildir.

* 25 0H D vitamini, HBa1c, vit B12, kan uyuşmazlığında 28 haftada yapılan indirekt coombs ve gebe şikayetine göre yapılan ek testler pakete dahil değildir.Bu testler sağlıklı bir gebelikte yapılan rutin testleri kapsamaz.

*Gebelikte hastaneye yatış gerektiren durumlarda oluşan maliyet gebelik takip paketine dahil değildir. 

Doğum paketi

Doğum için en çok tercih ettiğimiz hastaneler özel Memorial Hastanesi, özel TOBB ETÜ Hastanesi, özel Bayındır, özel HRS, özel Lösante,  özel Güven hastaneleridir.Adı geçen hastaneler hemşire bakımı ve yenidoğan üniteleri yönünden donanımlıdır. Ankara’da bulunan tüm özel hastanelerle anlaşmamız vardır.

Doğum paketine dahil olan hizmetler 

 • Vajinal doğum için kadın doğum doktoru, epidural tercih edilirse anestezi doktoru(kendi ekibimde olan özel anestezi doktoru), özel ebe, bebeğin muayeneleri, ilk aşısı, K vitamini uygulanması ve topuk kanı, hastanede 1 gece standart odada yatış, 1 refakatçi
 • Sezaryen doğum için,  kadın doğum doktoru, özel anestezi doktoru, özel ebe, bebeğin muayeneleri, ilk aşısı, K vitamini uygulanması ve topuk kanı, hastanede 1 yada 2 gece standart odada yatış, 1 refakatçi
 • Yenidoğan bebeğin hastanede olan muayeneleri, taburcu olduktan  5 gün sonra kontrol muayenesi, topuk kanı alınması
 • Hastaneler yenidoğan işitme testi için ek ücret talep edebilirler, bazı hastanelerde işitme testi pakete dahil olup bu bilgiler  hastaneler tarafından bazen değiştirilebilmektedir.Doğum yaklaştığında tekrar sorabilirsiniz.
 • Doğumdan 7-10 gün sonra annenin muayenehanede kontrol muayenesi

Doğum paketine dahil olmayan hizmetler 

 • Yenidoğan bebek sarılığında bebeğe fototerapi uygulanması
 • Yenidoğan bebekte rutin dışında yapılan bazı tetkikler (fetal eko,  ultrasonografi, bazı kan idrar testleri gibi)
 • Bazı hastanelerde yenidoğan bebeğin işitme tarama testi
 • Bazı hastanelerde bebeğin yeni doğan servisine yatması
 • Doğum öncesi, doğum sırası, doğum sonrası kanama yada kansızlık nedeni ile anneye damardan kan ilacı takılması,  kan takılması.Kanama olan gebelerde uygulanan bakri balon
 • Vajinal doğumda kiwi el vakum aleti kullanılması
 • Hastanede suit oda tercih edilmesi
 • Doğum fotoğrafçısı
 • Kordon kanı ve/veya kordon saklanması:Kordon kanından kök hücre ve/veya kordon dokusu saklanmasını tercih eden çiftler, doğum öncesi kordon kanı bankası ile sözleşme yapmış olmalıdırlar.Sözleşme yapıldı ise, çifte verilen kit içindeki kan alma torbasına, vajinal doğum yada sezaryen sonrası göbek kordonunu klemplendikten ve kestikten sonra kan almaktayız.Kordon kanı kitini doğum çantanızın yanına koyun ki hastaneye gelirken unutulmasın

Doğum Paketi Fiyatları

Doğum paketi fiyatları doktorun deneyimi, doğumda uygulanan anestezi, verilen hizmetin içeriği, doğumun planlandığı hastaneye göre değişir.Ayrıntılı bilgi için  0312 2877079 numaradan bize ulaşabilirsiniz. 

Hangi Doğum Paketini Seçmeliyim?

Bazı özel hastaneler muayene sayısına ve verilen hizmet içeriğine göre farklı doğum paketleri sunabilirler.Muayenehanemizde son teknoloji ile gerekli tüm hizmetler, muayene sayısı kısıtlaması olmadan verilmektedir.Bu nedenle hizmetin içeriğine göre farklı seçenek sunmak tarafımca etik bulunmadığından tek paket sunuyorum.Tüm anne adaylarımız en iyisine layıktır.

Çoğul Gebeliklerde Doğum Paketi Fiyatı Farklı Mı?

İkiz ve üçüz yani çoğul gebelikler riskli gebelik grubuna girer.Takip sıklığı daha fazla olduğu gibi doktorun değerlendirmesi gereken bebek sayısı birden fazladır.Gebelik takibinde doktorunuz daha yüksek ücret talep edebilir.Özel hastaneler çoğul gebeliklerde bebek sayısına göre doğum ücreti vermektedir.

Riskli Gebelikte Doğum Paketi Fiyatı Farklı mı?

Riskli gebelik çoğul gebelik değilse doğum paketi fiyatı farklı değildir.Ancak riskli gebeliklerde bazen ek testler, doppler incelemeler ve hastaneye yatış olasılığı yüksektir.Bu uygulamalar yapılırsa maliyet artar. 

Doğum Paketi Hangi Hastaneleri Kapsar?

Doğum paketi doktorunuzun çalıştığı özel hastaneleri kapsar.Her doktorun tercih ettiği hastane farklı olabilir.Ankara’da tüm özel hastanelerle anlaşmamız mevcuttur.Ancak yeni doğan ve erişkin yoğun bakım ünitesi olan hastanelerle çalışmayı tercih ederim.Hemşirelik hizmeti,  acil testlerin yapılabilmesi, tüm tıbbi malzemelerin en iyi kalitede olması da seçimimde etkili faktörler.Özel hastanenin otelcilik hizmetinden de ailelerin memnun olması önemli.Tercih ettiğimiz hastanelerle ilgili bilgi almak için 0312 2877079 dan bize ulaşabilirsiniz. 

Doğum Paketinin Bebek İçin Önemi Nedir?

Gebelik takip paketi alan gebeler muayene sayı kısıtlaması olmadan gerekli zamanlarda muayene olurlar.Muayene ücreti ödeme sıkıntısı bazen muayene zamanını ertelemeye neden olabilir.Gerekli haftalarda muayene yapılmaması anne karnında bebekte tespit edilecek bazı anomalilerin atlanmasına neden olduğu gibi annede, bebeğin sağlığını etkileyen yüksek tansiyon, troid hastalıkları, enfeksiyonlar, diabet gibi durumların tanısında gecikmelere neden olabilir.Doğuma yakın bebeğin iyilik halini takip ettiğimiz nonstres test yani NST ler de pakete dahildir.

Doğum sonrası hastanede bebeğin muayeneleri, aşısı, K vitamini uygulanması, topuk kanı, işitme testi ve doğum sonrası kontrol muayenesinin pakete dahil olması sağlıkla bebeğinizi evinize götürmenizi sağlar.

Doğum Paketlerinin Anne Adayı İçin Önemi Nedir?

Gebelik  anne adaylarına son derece mutluluk ve tatlı bir heyecan duygusu yanında, kaygı ve endişe de hissettirir.Çoğu anne gebelik öncesi hazırlanmak ve sürece kusursuz hazır olmak ister.Bazen de sürpriz bir şekilde gebelik olabilir.İki durumda da anne adayları bebekleri için elinden geleni yapmak ister.

Gebelik süreci hem duygusal hem de bedensel değişiklere neden olan, uzun bir süreçtir.Bu uzun yolculukta ve mutlu sona ulaşmak için iyi iletişim kurmanın yanında iyi hizmet alacağı, güveneceği bir doktor, hastane ve ekip arayışına girer.Gebelik takip paketi alan anne adayları doktoruyla bu süreçte  uzun bir birliktelik yaşar.Hem gebe hem doktor birbirini tanıdığından doğum güvenli bir ortamda gerçekleşir.

Doğum sürecinin nasıl ilerleyeceği, doğumda ona eşlik edecek özel ebenin varlığı, epidural anestezi tercih ederse hangi doktorun uygulayacağını bilmek doğum akışında güvenli, rahat hissettirir.

Normal Doğum Paketi Ne Kadar?

Bazı doğum paketlerinde normal doğum, epidural anestezi ve sezaryen farklı değildir.

Ancak bizim  doğum paketimizde doğum şekli ve anesteziye göre ücretler değişir .Gebemiz epidural anestezi isterse anestezi doktoru ücreti eklenir.Hastaneler sezaryen ücretini daha fazla aldığından , sezaryende anestezi uygulandığından ve çoğu kez 2 gün hastanede yatırmak gereğinden dolayı sezaryen doğumlarda ücret daha fazladır.Normal doğum yapıp 1 gece hastanede kalan gebenin  sezaryenle aynı ücreti ödemesine gerek yoktur.

Doğum paketi ücreti doğum olduktan sonra tarafıma ödenir.Benim alacağım ücret normal doğum ve sezaryande aynıdır.Tüm doğumlarımda 11 yıldır birlikte çalıştığım ebemiz Nejla Altundağ bana eşlik etmektedir.

Bu güzel süreçte bedeninize ve bebeğinize güvenin.Eşinizin her adımda yanınızda olmanızı destekleyin. Gerçek bir tehlikenin yada tehlike olasılığının karşısında hissedilen duygu olarak tanımlanan KORKU ya bu süreçte yer vermeyin.Doğum bir tehlike değil, içinizde büyüttüğünüz bebeğinizden bir ayrılış, aynı zamanda büyük bir kavuşma, bütünleşmedir.Her ayrılıkta olduğu gibi sancılıdır.Oysaki salgılanan hormonlar sancı ile baş etmenize destek olacak, size güç verecektir.

Bedeninize, bebeğinize, eşinize, doktorunuza GÜVENİN, bilimsel yöntemlerden faydalanarak doğal akışına bırakın.

Doğum sürecinde 7/24 saat yanınızda olacağım.Her ailenin sağlıkla bebeklerini kucaklamaları tek dileğimdir.