Kızlık Zarı Dikimi

kızlık zari dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık zarı dikimi ile, ilişkide kanama şansını artırıyoruz. Kızlık zarı, tarih boyunca kadın olmanın ve cinselliğin önemli bir sorunu olmuştur. Biyolojik açıdan önemsiz olan kızlık zarının (hymenin) toplumsal açıdan önemi, toplumların kültürel yapılarına göre değişiklik göstermektedir. Cinsiyet ayrımcılığının yarattığı sorunlardan biridir. Kadının cinselliğinin denetlenmesinde muayenesi gerekli görüldüğünden kadın sağlığını psikolojik ve sosyolojik bakımdan etkiler. Ne yazık ki toplumların bazı kesimlerinde bekaret kontrolü kanıksanmış cinsiyet ayrımcılığına dayalı bir uygulamadır. Bekaret kontrolüne pek çok genç kız istemleri dışında götürüldüğünden toplumumuzda ne yazık ki intihar ve namus cinayetleri hala varlığını sürdürmektedir. Kadınlar, din kurumu içinde de büyük bir baskı altındadır. Dinler kadının namusunu ve iffetini koruduğu ölçüde dinsel yükümlülüklerini yerine getirdiklerini savunurlar.

Cinsel ilişkide, kızlık zarı kanama beklentisi hala toplumumuzda yüksektir. Pek çok genç kız cinsel ilişki yaşamamış olsa bile ‘ ilişkide kızlık zarım kanamazsa bakire olduğumu nasıl ispatlarım?’kaygısı ile muayene olmaktadır. Vajinaya parmak, penis yada herhangi bir alet girmediği sürece kızlık zarı bozulmaz. Reşit olan her birey kızlık zarı muayenesi olabilir. Muayene tamamen ağrısızdır. Küçük dudaklar yana açılarak, ışık altında gözlemle kızlık zarının anatomik yapısı ve bekaret tanımlaması yapılır. Kızlık zarı muayenesinde, vajinaya parmak yada alet yerleştirilmez, yani muayene kızlık zarına zara vermez.

Cinsel ilişki, yada herhangi bir nedenle kızlık zarı bozulan yada esnek kızlık zarına sahip olup ilişkide kanama garantisi isteyen kadınlar kızlık zarı dikimi talep ederler. Kızlık zarı dikimi ile hiçbir zaman orijinal kızlık zarı yapılamaz. Dikim işlemi sadece ilişkide kanamayı sağlar.

Kalıcı kızlık zarı dikimi nasıldır?

Flep yöntemiyle yapılan kalıcı yöntem, psikolojik açıdan kadınları rahatlatan bir yöntemdir. Kalıcı yöntemle Kızlık Zarı dikildiğinde 2 ay ilişki olmaması tercih edilir. Lokal yada genel anestezi ile yapılabilir. Vajinadan oluşturulan doku parçasıyla yeniden Kızlık Zarı oluşturulur. Vücut tarafından emilen, ince dikiş materyali kullanılır. Her iki yöntemde de dikişlerin alınması gerekmez. Pansuman yada özel bakım gerekmez. Kalıcı yöntem yapıldığında 2 ay sonra kontrol etmek önemlidir. Kanama aynen doğal Kızlık Zarı kanaması gibi olur. Yaklaşık 20-30 dakika sürer. Onarım sonrası 1 hafta bacakları açmamak önemlidir. En az 1 hafta 10 gün, havuz, deniz, küvette banyo önerilmez. Ayakta duş alınabilir. Ikınma olmamalı, kabız kalmamaya dikkat edilmelidir. 1 hafta 10 gün bazen leke tarzında kanamalar olabilir. Reçete edilen antibiotikler kullanılmalıdır. Vajina çok esnek bir organ olduğundan, vajinadan flep yöntemi ile yapılan yeni kızlık zarının esneme olasılığı vardır. Mutlaka 2 ay sonra kontrol edilmelidir. Olası ilişkiden uzun süre önce yapıldığından, kanama garantisi için planlanan ilişkiden 3-4 gün önce tekrar kontrol etmek gereklidir.

Geçici kızlık zarı dikimi nasıldır?

Olası ilişkiden 2 – 6 gün önce yapılan onarımdır. Lokal anesteziyle ağrısız bir şekilde yırtılmış kızlık zarları uç uca, ya da vajene halka şeklinde dikiş atılarak yapılan onarımdır. 10 – 15 dakika sürer. Deneyimli bir jinekolog tarafından yapıldığında kanama garantisi %100 olan bu yöntem, ilişkiye yakın olan bir zamanlama ile yapılmalıdır. 2 – 6 gün içinde ilişki olmazsa atılan dikişler esner ve kızlık zarı eski haline gelir. Onarım sonrası fiziksel aktivitede bir kısıtlamaya gerek yoktur. Duş alınabilir. Geçici yöntem kanama garantisinin verileceği bir yöntemdir.

Sizce kalıcı yöntem mi, geçici yöntem mi yaptırayım?

Bu tamamen sizin beklentiniz , hayata bakış açınız ve muayene bulgularınızla verilecek bir karardır. Biz doktorların temennisi kadınların kızlık zarı baskısından kurtulmuş olmaları, beraberliklerin sevgi ve saygıya dayalı olmasıdır. Ancak biliyoruz ki, pek çok genç kız partnerine dürüst olmayı tercih etmekte, ancak şartlar bunu engellemektedir. Cinsel birleşme yaşayıp, düğününde çarşaf gösterme zorunluluğu olan, kızlık zarı dikimine sevgilisi, nişanlısıyla gelen pek çok çift vardır.

 Kızlık zarı mastürbasyonla bozulur mu?

Kadınlar klitoris uyarılması ile orgazm olurlar. Vajinaya parmak yada alet sokulmadığı sürece mastürbasyon yapmak kızlık zarını bozmaz.

Küçükken bisikletten düştüm, kızlık zarım bozulmuş mudur?

Bu soruyu çok sık alıyoruz. Hatta ‘bisikletten düştüm kanamam oldu, kızlık zarım bozulmuş mudur’ sorusu çok gelmekte. Unutmayın ki vücudumuzda herhangi bir yerde travmaya uğrayan cildimiz kanayabilir. Kanama olasılığı olan tek yer kızlık zarı değildir. Bacak arasında, vulva bölgesindeki çizikler de kanayabilir. Bisiklet sürmek, bisikletten düşmek kızlık zarını bozmaz. Ancak bu sorulara ve kızlık zarım bozulmuş mudur sorularına net cevap vermek ancak muayene ile mümkündür.

Sevgilimle sürtünme yoluyla ilişkim oldu, kızlık zarım bozulmuş mudur?

Vajinaya penis, parmak girmediği sürece kızlık zarı bozulmaz. Ancak çiftlerin nasıl bir beraberlik yaşadıklarını bilemediğimiz için kaygı duyan her genç sorularına ancak muayene olarak net cevap alabilir.

Anal ilişki kızlık zarını bozar mı?

Anal ilişki kızlık zarını bozmaz.

Kızlık zarı muayenesi olmak istiyorum, ailem duyar mı?

Reşit olan her genç kızlık zarı muayenesi olabilir. Hasta hakları gereğince bilgiler gizli tutulur. Muayenehanemde tüm hastalarımda olduğu gibi kızlık zarı muayenesi, kızlık zarı onarımı yapılan hastalarıma ait bilgiler, hasta hakları kapsamında (Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmenliği RG 01/08/1998 tarihinde 23420 no ile resmi gazetede yayınlanmıştır. 23420) tümüyle gizli tutulur, 2. şahıslarla paylaşılmaz.

Kızlık zarı muayenesi oldum, canım çok yandı, kızlık zarım bozulmuş mudur?

Kızlık zarı muayenesi kızlık zarını bozmaz. Doktorlar bu muayenede hassas davranırlar. Ancak bacaklarınızı kapattınız, kendinizi çok sıktınız ise, küçük dudakların açılmasını ağrı olarak hissetmiş olabilirsiniz.

Aynadan bakarak kızlık zarımı anlayabilir miyim?

Kendiniz anlayamazsınız. Hem açarak görmeniz zordur, görseniz bile anlamanız mümkün değildir. En sağlıklısı muayene olmanızdır.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj SSS başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.