Kızlık zarı kadınlar üzerinde toplumsal ve dini bakış açısından bir baskı oluşturmaya günümüzde de devam ediyor. Kızlık zarı muayenesi olmak isteyen her kadın kendi isteği ile muayene olabilir.Muayene kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından gerçekleştirir.Kızlık zarı muayenesi ağrısız,basit bir muayenedir.

Muayene öncesi kişiyi bilgilendirmek,konuşmak, rahatlatmak, yargılamadan gizlilik ve mahremiyeti sağlamak çok önemlidir.Kızlık zarı muayenesi olmak isteyen kadınların muayene olması haktır. 

Kızlık Zarı Nedir?Yapısı Nasıldır?

Kızlık zarı, tıbbi adıyla himen, eski Yunan ve Roma mitolojisinde  evlilik ve düğün tanrısının adıdır.Bizim toplumumuz gibi çoğu toplumlarda bekaretin, el değmemişliğin simgesi olarak kabul edilir.Adı dolayısı ile zar olarak algılansa da, vajen girişini tamamen kapatan bir zar değil, vajen girişinin 1.5 cm içinde, ortasında açıklık bulunan bir dokudur.

İlk ilişkide kanama olması, kızlık zarının yırtıldığının ve bekaretin ispatı olarak bilinse de, gerçek şu ki, kızlık zarlarının çoğu esnek yapıdadır ve kadınların yarısı ilk ilişkilerinde kanamazlar.

Kızlık zarı yapısı 2-3 cm çaplı bir halka şeklinde mukozal dokudur .Ortasında küçük bir delik bulunur.Kızlık zarı vajinayı tamamen kapatmaz.Adet döneminde rahimden olan kanamalar vajinanın girişinde bulunan bu delik aracılığı ile yani kızlık zarı deliğinden geçerek dışarı akar.

Kızlık Zarı Çeşitleri

İnsanların fiziksel özellikleri nasıl birbirinden farklı ise kızlık zarı yapıları da birbirinden farklıdır.Kızlık zarı genellikle kızlık zarı ortasındaki deliğin görünümüne yani anatomik yapısına  göre çeşitli isimlerle adlandırılır.

 • Yuvarlak halka (annüler)  şeklinde kızlık zarı:Kızlık zarının ortasındaki delik yuvarlak halka şeklindedir.Kadınların %70-90 nında kızlık zarı halka şeklindedir.Halka ortasında olan delik 2 cm den büyükse ilk cinsel birleşmede kanama olmayabilir, esnek kızlık zarı olarak adlandırılır.
 • Hilal, yarımay (kresentrik) kızlık zarı:İkinci sıklıkla kadınların kızlık zarı yapısı bu şekildedir.Kızlık zarı üst bölümde çok ince yada yoktur, bu nedenle kızlık zarı yarım ay, hilal şekinde görülür.
 • Bölmeli (septalı) kızlık zarı:Kızlık zarının ortasında, yukardan aşağıya uzanan kızlık zarı yapısında mukoza dokusu ile kızlık zarının ikiye bölünmüş halidir.Ortada olan septa, kalın ve cinsel birleşmeye izin vermeyecek şekilde ise yada cinsel ilişki ağrılı oluyorsa cerrahi olarak çıkarılır.Nadir görülür.
 • Yarı bölmeli kızlık zarı:Kızlık zarı ortasında olan septa yukarıdan aşağıya tam uzanmaz, sarkar.Genellikle cinsel ilişkide sorun yaratmaz.Rahatsız hissettirdiği durumlarda cerrahi olarak çıkarılır.
 • Doğal çentikli kızlık zarı:Kızlık zarı kenarında olan girintiler doğal çentik olarak kabul edilir.Çentik doğuştan  bir durumdur.Çentikli kızlık zarı olan kişi bakiredir.
 • Dentriküler kızlık zarı:Kızlık zarı girintilerinin çok zayıda olması nedeniyle kızlık zarı tırtıklı görülür. Girinti sayısı çoksa kızlık zarı çapı büyür ve cinsel ilişkide kanama olmayabilir.Bazen zedelenme ile karışabilir ama dikkatli bir muayene ile anlaşılır.
 • Elek şeklinde, kalburumsu, çok delikli (kripriform) kızlık zarı:Kızlık zarı vajina girişini tamamen kapatmış ancak elek gibi delikler mevcuttur.Adet kanaması bu deliklerden akar ancak penis girişine izin vermez.Cerrahi  tedavi gerektirir.
 • Saçaklı (fimbrial) kızlık zarı:Kızlık zarının kenarı düz değil saçaklı, püsküllü şekildedir.Nadir görülür.
 • Küçük delikli (mikroperfore) kızlık zarı:Kızlık zarı deliği çok küçüktür, cinsel birleşme gerçekleşemez.Cerrahi olarak açmak gerekir.
 • Kapalı (imperfore) kızlık zarı:Kızlık zarı vajina girişini tamamen kapatmıştır, delik yoktur.Kapalı kızlık zarı olan kadınlar adet kanaması dışarı akmadığı için adet görmeme şikayeti ile başvururlar.Her adet döneminde rahimden olan kanama dışarı akamadığı için içerde birikir, ağrıya  ve enfeksiyona neden olur.Kızlık zarı kapalı olan kadınların doktora başvuru nedenlerinden biri de ayda bir olan şiddetli ağrılarıdr.
 • *Kalın (scleroz, dirençli ) kızlık zarı:Kalın ve etli kızlık zarı bazen cinsel ilişkiye izin vermez, bazen de ilk cinsel ilişkide yoğun  kanamaya neden olur.Cerrahi müdahele gerekebilir.

kizlik zari cesitleri

Kızlık Zarı Görevleri Nelerdir?

Kızlık zarının bir görevi yoktur.İlk cinsel birleşmede kanama beklentisi ve kanamanın bekaretin simgesi olarak algılanması kızlık zarına bazı toplumlarda bekareti ispatlama görevi vermiştir.Küçük kız çocuklarında vajinayı enfeksiyonlardan koruduğu yönünde görüşler olsa da bilimsel olarak ispatlanmamıştır.

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı muayenesi, kadınların bacaklarını açtığı jinekolojik masada, ışık kaynağı ile, vajina girişini görebilmek için küçük ve/veya büyük dudaklar yana açılarak  görsel olarak yapılır. Ağrısız ve kolay bir muayenedir. 18 yaş üzerinde olan tüm kadınlar kendi isteği ile kızlık zarı muayenesi olabilirler Kızlık zarı muayenesinde, vajinaya parmak yada alet yerleştirilmez, yani muayenede kızlık zarı zarar görmez.

Kızlık zarı bazı toplumlarda b kadın bekaretin simgesi olarak görüldüğünden bu muayeneyi kadının ailesi yada eşi isteyebilir.Ne yazık ki kadın istemese de bu muayeneye zorunlu kılınmaktadır.Bakire olmayan yada ilk ilişkide kanamayan kadın namussuz, ahlaksız olarak damgalanmakta, intihar namus cinayetleri gibi sonuçlara yol açmaktadır.

Bunların önüne geçilmesinde öncelikle sağlık personelinin hatta kadın hastalıkları ve doğum doktorlarının  bu konuda bilgili, bilinçli olması çok önemlidir. Etik açıdan kızlık zarı muayenesi tamamen kadının kendi isteğiyle, mahremiyetine saygı duyarak, yargılamadan, gizlilik esasına dayanarak yapılmalıdır. 1998 Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliğine göre kişinin rızası olmadan beden bütünlüğüne dokunulamayacağı ve bekaret kontrolü yapılamayacağı bildirilmiştir.

Kızlık Zarı Muayenesi Ağrılı mı?

Tamamen ağrısız olan kızlık zarı muayenesinde sadece küçük/büyük dudaklara dokunma hissedilir.Bu muayeneyi olan genç kadınlar kendilerini gergin ve kaygılı hissederler. Öncesinde anatomik olarak bilgilendirmek, kişinin rahatlamasını sağlamak ve mahremiyetine saygı göstermek önemlidir. Kızlık zarı muayenesi son derece kolay, ağrısız ve acısız bir muayenedir.Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarınca gerçekleştirilir.

Kızlık Zarı nerededir? Elle hissedilir mi?

Kızlık Zarı vajina girişinden 0.5-1.5 cm kadar içerde, vajina girişini kısmen kapatan bir yapı olup ayrı bir organ değildir. Fizyolojik bir rolü yoktur. Kızlık zarında yırtıklar oluşmuşsa bunlar saat kadranı olarak ifade edilir. İdrar deliğinin hemen alt kısmı saat 12, anüse yakın olan kısım saat 6 gibi. Bazen de doğuştan hafif çentikler olabilir.

Kızlık zarını kişinin elle hissetmesi zordur.Parmağını vajinadan içeriye yerleştirirken bir halka içinden geçilme hissi ile kızlık zarı elle anlaşılabilir ama tavsiye edilmez.Kızlık zarını elle hissetmeye çalışmak kızlık zarına zarar verebilir.

Kızlık Zarı Gözle Dışarıdan Görülür mü?

Kızlık zarı gözle dışarıdan görülemez.Ancak bacacakları açtıktan sonra, vajina girişini kapatan küçük dudaklar yana açılarak kızlık zarı görülebilir.

Esnek Zar Nedir?

Kızlık zarının ortasında olan delik büyük ve penis girişine izin verecek şekilde ise esnek zardan söz edilir.Penis rahatlıkla kanama olmadan içeri girer.Ayrıca cinsel birleşme, kadının da haz aldığı, vajinal ıslaklığın olduğu anda olur ise, vajina genişleyip penisi içine almaya hazırlanırken kızlık zarını da esnetir.İlişkide kanama olmaması çoğu kez cinsel birleşmenin doğru zamanda  ve kadının haz aldığı anda yapıldığını gösterir.Esnek kızlık zarı doktor kontrolü ile anlaşılır.

Ancak ilk ilişkide kanamayan kızlık zarı devam eden ilişkilerde iyice esner. İlerleyen zamanlarda kızlık zarı muayenesi yapılırsa ilk ilişkide esnek olduğuna dair karar vermek mümkün olmaz.

Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır? Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Kızlık zarı genellikle yumuşak, elastik bir yüzük halkası şeklinde olup bazı kadınlarda anatomik farklılıklar gösterir.

 • Normal yapıdaki kızlık zarları için delinme, yırtılma, patlama gibi kelimeler yaygın olarak kullanılmaktadır.Kızlık zarı doğuştan deliktir. Delik olan bir şey tekrar delinemez.
 • Bir şeyin patlaması için balon gibi gergin olması ve delici bir cisimle zorlanması gerekir. Kızlık zarı balon gibi gergin değildir, yumuşak delikli bir yapı penisle patlamaz.
 • Kızlık zar ince esnek bir kadın çorabına benzer. Düzgün giyilen bir çorap gibi uygun bir şekilde cinsel ilişki olduğunda esneyebildiği kadar penisin girişine izin verir, esneyemediği noktada çorap kaçması gibi açılma olur ve bu bölgede hafif bir kanama meydana gelir. Yeterince esneyen kızlık zarlarında ilişki sırasında kanama olmaz. Bu çorap kaçması gibi açılma, şiddetli bir acı yada ağrı yapmaz.Bu açılma kızlık zarı yırtılması olarak ifade edilir. 

Yırtılma Sırasında Ağrı Acı Olur mu?

Kızlık zarı açıldığında veya yırtıldığında cinsel birleşme vajina kaygan olduğunda gerçekleşmişse ağrı, acı olmaz.Cinsel ilişkiden kadın korkarsa, kendini sıkıyorsa pelvik kasları kastığından dolayı ağrı hissedebilir.Kızlık zarında anatomik bir problem varsa ağrı, acı ve yoğun kanama olabilir.

Kaç cm Girerse Kızlık Zarı Bozulur?

Kızlık zarı vajina girişinden 0.5-1.5 cm içerde olduğundan vajinaya penis, parmak yada bir alet 2 cm girerse kızlık zarı bozulur.

Kızlık Zarı Bozulduğunda Neler Olur ? 

Kızlık zarı bozulursa genelde bir şey olmaz.Cinsel birliktelik istekle, hazla gerçekleşmişse, penis vajinaya girerken ağrı, acı, yoğun kanama olmaz.

Cinsel ilişkide ağrı acı olmuşsa, kadında kayganlık olmadan ilişki olmuş olabilir.Cinsel ilişkiden kadın korkarsa, kendini sıkıyorsa pelvik kasları kastığından dolayı ağrı hissedebilir.

Bazen cinsel ilişkide kanama olmayabilir (kızlık zarı esnekse), çoğu kez az miktarda, peçeteye silince gelen leke tarzında kanama olur.Yoğun kanama kızlık zarında anatomik bir problem yada zorlayıcı ilişki ile vajinal yaralanmalardan kaynaklanır.

İlk Cinsel İlişkide Kızlık Zarı Mutlaka Kanar mı?

İlk ilişkide kanama olması, kızlık zarının yırtıldığının ve bekaretin ispatı olarak bilinir ama kızlık zarlarının çoğu esnek yapıdadır ve kadınların yarısı ilk ilişkilerinde kanamalarının olmadığını ifade ederler.Esnek kızlık zarı penis girişine izin verir, yırtılmaz ve kanamaz.Bu şekilde olan zarlar duhule (girme) müsait olarak bilinir.Zar kanlanmanın olmadığı yerden yırtılmışsa kanama olmaz.

Kızlık Diktirme Nedir? Kimlere Yapılır?

 Kızlık zarı dikimi özellikle bizim gibi doğu kültürüne sahip olan topluluklarda bekarete çok önem verilmesi nedeniyle sıklıkla uygulanan, cinsel ilişkide kanama sağlamaya yönelik bir ameliyattır.Bu uygulamayı yapmak, pek çok genç kadının içinde bulunduğu çıkmazda bir ışık kaynağı olmaya devam etmiş, gelecekte de devam edecek gibi görünmektedir.

Ne yazık ki ilk cinsel ilişkide kadının kanaması bekaretin simgesi olarak görülmekte olup kızlık zarı dikimi, kızlık diktirme hala Ankara’da  talep görmekte ve uygulanmaktadır.

Kızlık zarı dikimini daha önce cinsel ilişki yaşamış olanlar, hiç cinsel ilişki kurmamış ama kızlık zarının esnek olduğunu öğrenen ve kanama arzu edenler,  mastürbasyon yada tampon kullanarak kızlık zarını esneten kadınlar talep etmektedir.Bazen de cinselliği yaşayan ve evlilik planı yapan çiftler, kültürlerinde ilk gecede çarşaf gösterme geleneği olduğundan, kızlık zarı dikimine birlikte başvurmaktadırlar.

kizlik zari dikimi

Diktirme Öncesi Ne Yapılmalı?

Ne yazık ki pek çok genç kız, kızlık zarını diktirtme gereği duyuyorlar.Kendini eksik hissetme, güvensizlik duygusu gibi psikolojik etkilenmelerin yanı sıra, toplumun bakış açısı, bekaretin simgesinin ilişkide kanama olarak görülmesi ve kendini kanıtlama çabası ile kızlık zarını diktirtme işlemini yaptırıyorlar.Hiç cinsel ilişkisi olmamış ama kızlık zarı yapısı esnek olan kadınlar, yanlışlıkla tampon kullananlar, mastürbasyon yaparken parmağını vajinaya sokup kızlık zarını esnetenler, evlenecek olup önceden ilişkisi olan ama çarşaf gösterme geleneği olan çiftler de, kızlık zarı diktirtme için başvurabiliyorlar.Oysa ki  ilişkide kızlık zarı kanaması bekaretin simgesi değildir.Çoğu kadının kızlık zarı esnektir ve ilk ilişkide kanama olmaz.

Yine ilişkide fazla kanama beklentisi de kafaları karıştırıyor.Kanama genellikle akıntı gibi, peçeteyle silerken peçeteye bulaşan kan şeklinde olmakta.Fazla kanamalar ya kızlık zarındaki anatomik problemlerden yada erkeğin, kadın hazır olmadan kuru şekilde penisi ile zorlamasıyla vajina yırtıklarından kaynaklanıyor.

Kızlık zarı diktirtmeye karar veren genç kızlarımız bu konu ile ilgili bilgileri doktoruyla yüzyüze görüşmeli, yönteme karar vermek için öncelikle muayene olmalıdırlar.Alelacele alınan kararlar pişmanlık yaratabilir.

Dikme İşleminin Psikolojik Olarak Bana Ne Faydası yada Zararı Olur?

Bekaretini kaybetme düşüncesi bazı genç kadınlarda güvensizlik, eksiklik ve aldatılmış hissine neden olur.Diktirme ile bekaretini tekrar kazanma rahatlatır, kendine güven ile yeni bir partner edinebilir.Kızlık zarını diktiren kadınların çoğu toplumsal baskının da azaldığını hissetiklerini ifade ederler.

Bazı genç kadınlar  cinselliğini özgürce yaşamak ister, kızlık zarını diktirtme bu özgürlüğü engeller. 

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra steril ortamda lokal yada genel anestezi ile jinekolojik masada, bacaklar açık şekilde kendiliğinden eriyen cerrahi iplikler kullanılarak yapılır.Geçici yada kalıcı yöntemden biri uygulanır.

Kızlık Zarını Hangi Branş Doktoru Dikme İşlemini Yapar?

Kızlık zarı dikimi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı yada plastik cerrahlar tarafından yapılır.Ülkemizde genellikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanları (jinekolog) kızlık zarı dikimi yapar.Kadın hastalıkları ve doğum branşı eğitiminde  kızlık zarı dikimi eğitimi verilmediği için her kadın doğum uzmanı kızlık dikmez, dikemez.

Kızlık Zarı Nerede Dikilir?Kızlık Zarı Nasıl Dikilir ?

Kızlık zarı muayenehaneler, tıp merkezleri yada hastanelerde, jinekolojik masada, kendiliğinden eriyen dikiş iplikleri ile lokal yada genel anestezi ile steril şartlarda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından dikilir.Mahremiyet ve gizliliği sağlamak açısından muayenehane ortamı daha uygundur.

Ankara’da muayenehanemde cerrahi öncesi ayrıntılı bir bilgilendirme ve muayene yapıyorum.Ön muayene sonrası kişi ile birlikte karar verdiğimiz yöntemi steril şartlarda uyguluyorum.Yapması ve yapmaması gereken durumlar hakkında bilgi veriyor ve mutlaka kontrole çağırıyorum.Eğer zarda işleme rağmen sorun tespit edersem ek dikişlerle kızlık zarı dikiminin en iyi şekilde sonuçlanmasını sağlıyorum. 

Kızlık Zarı Dikme Yöntemleri Nelerdir?

Ne zaman ilişkide kanama planlanıyorsa ve bozulmuş olan kızlık zarı yapısına göre  kızlık zarı dikimi yöntemi tercih edilir.Amaç cinsel ilişkide kanamanın sağlanmasıdır. Geçici ve kalıcı yöntem şeklinde 2 yöntemi vardır. 

Kızlık zarı dikimi düğün yakınsa geçici yöntemle, düğün 2 aydan sonra yada planda düğün henüz yoksa kalıcı yöntemle yapılır.

 • Geçici yöntem:Cinsel ilişkiden 1-7 gün önce yapılan yöntemdir.Lokal anestezi ile vajinal girişe halka şeklinde dikiş atılması ile yapılan onarımdır.10-15 dakikada dikim işlemi yapılır.Deneyimli bir kadın doğum uzmanı tarafından yapıldığında %100 kanama garantisi verilen bir yöntemdir.Geçici denmesinin nedeni dikişlerin 1 hafta geçerli etki göstermesidir.1 hafta geçip ilişki gerçekleşmezse tekrar dikiş gerekli olur.
 • Kalıcı yöntem:Cinsel ilişkiden en az iki ay önce vajianl girişte flep yaparak yeniden kızlık zarı oluşturulması yada yırtılan kızlık zarının mikrocerrahi ile uçuca yeniden dikilmesi işlemidir.İşlem lokal yada genel anestezi ile 20-40 dakika sürebilir.Dikişler kendiliğinden erir, almak gerekli değildir.%100 garanti vermek kontrol muayeneleri ile mümkündür.Vajina esnek bir dokudur.O bölge esneyebilir, dikişler tam tutmayabilir.İşlemden 2 ay sonra  mutlaka kontrol edilmelidir.

En İyi Yöntem Hangisidir?

En iyi yöntem sizin beklentiniz, cinsel ilişki zamanlaması ve muayene bulgularınıza göre seçilen yöntemdir.Ne yazık ki kadın erken birlikteliği sevgi, saygıya dayanması gerekirken kadınlar hala erkekler ve toplum tarafından bekaret baskısı altındadır.Kızlık zarını diktiren kadınlar partnerlerine çoğu zaman dürüst olmayı tercih etmekte ama şartlar buna izin vermemektedir. 

Flep yöntemi nedir?

Kalıcı kızlık zarı dikiminde en çok uygulanan yöntem flep yöntemidir.Vajinal mukozadan oluşturulan fleplerle kızlık zarı oluşturulur.Yöntem uygun vakalarda uzun süre kalır bu nedenle kalıcı yöntem olarak adlandırılır.Dikişler kendiliğinden erir, almayı gerektirmez.Dikim sonrası o bölgenin kuru kalması önemlidir.Bu nedenle adet döneminde ve adete yakın dönemde uygulanmamalıdır.Vajinal enfeksiyon varsa tedavi sonrası kızlık zarı dikimi yapılmalıdır.Uygun şartlarda yapıldığında ve dikim sonrası gereken önerilere dikkat edildiğinde %80-90 etkili bir yöntemdir.Lokal veya genel anestezi ile yapılabilir.

Mikrocerrahi yöntemi nedir?

Mikrocerrahi yöntemi kalıcı kızlık zarı dikiminin ikinci yöntemidir.Az cinsel ilişkisi olan ve yeterli kızlık zarı kalıntısı olan kadınlarda uygulanır.Kızlık zarının yırtılan kenarları kesilip uç uca mikrocerrahi tekniği ile yaklaştırılır.Cerrahın bu konuda tecrübesi önemlidir.Çok sayıda ilişkisi olan kadınlar için uygun bir teknik değildir.Başarılı bir dikim işlemi yapılsa da kanlanması bozulan kızlık zarı kenarları beklenen iyileşmeyi göstermeyebilir.

Adet Kanı ile Bekaret Kanı Karışabilir mi?

 • Adet kanaması rahimden, kızlık zarı kanaması kızlık zarından kaynaklanmasına rağmen her iki kanama da vajinadan akıp çamaşıra bulaştığı için nereden geldiği anlaşılamayabilir.
 • Genellikle adet kanamasının ne zaman olacağını kadın bilir ve kanama çoğu kez cinsel ilişki sırasına denk gelmez.
 • Adet kanı kızlık zarı kanamasından fazladır.
 • Adet kanaması koyu renk, kızlık zarı kanaması açık kırmızı, pembe renktir.
 • Şüphe durumunda kanama sonrası 24 saat içinde muayene olunursa doktor kanamanın nereden geldiğini görerek tespit eder. 

Kızlık Zarı Dikme İşlemi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kızlık zarı dikim fiyatlarını şehirlere hatta semtlere göre değişiklik  gösterir.Fiyat belirlemede uygulanan yöntem ve anestezi de etkilidir.

 • Geçici yöntem  kısa bir işlemdir, kullanılan malzeme daha azdır.Bu nedenle geçici yöntem kalıcı yöntemden daha ucuzdur.
 • Kalıcı yöntemde genellikle genel anestezi uygulandığından fiyata anestezi doktoru ücreti eklenir.Kalıcı yöntem daha uzun bir operasyondur, kullanılan malzeme daha fazladır.

Konu ile ilgili sıkça sorulan sorular :

Yırtılmada Mutlaka Kan Olur mu? Ne kadar kan gelir ?

Kızlık zarı esnekse yırtılma olmadığı için kanama olmaz, yırtılma kanlanmanın az olduğu bölgede olursa kanama gerçekleşmez, hemen muayene yapılırsa o bölgede ekimoz denilen morarma ile doktor yırtılmanın yeni olduğunu anlar.

Kanama genellikle çok azdır, kendiliğinden durur.Kadınların çoğu kanamayı, tuvalete gittiklerinde peçeteyle silerken bulaşan kan olarak tanımlarlarKızlık zarı anatomik olarak kalın kenarlı ise, zorlayıcı bir ilişki olmuş ve kızlık zarı yırtığı vajinaya da uzamışsa şiddetli ve kendiliğinden durmayan kanamalar olabilir, dikiş atmak gerekebilir.Dikiş atılmayı gerektiren durumlar koit yırtığı olarak adlandırılır.

Kanama Ne Zaman Durur?

Kızlık zarı anatomik olarak kadınlarda farklı yapılarda olduğu için kanama miktarı ve süresi de farklı olur.Kanama vücuttaki diğer dokular gibidir.Çoğu zaman lekelenme şeklinde olup birkaç gün sürer.Yırtılan kızlık zarı iyileşmeden tekrar ilişki olursa kanamalar devam edebilir.İyileşme olduktan sonra kanamaz.Tekrarlayan ilişkide kanamalar devam ediyorsa 7 gün  ilişkiye ara vererek o bölgenin iyileşmesi sağlanır.

Sürtünme İle Bekaret Bozulur mu?

Kızlık zarı vajinanın 1. 5 cm kadar içerisinde ortasında delik olan bir dokudur. Vajinaya penis girmediği sürece kızlık zarı bozulmaz. Sürtünme nin yapıldığı bölge önemlidir.Sürtünme vjinanın girişine doğru ise kızlık zarı bozulabilir.Sürtünme yolu ile, vajina girişine baskı olmadığı sürece kızlık zarı bozulmaz.Çiftlerin nasıl bir beraberlik yaşadıklarını net bilemediğimiz için sürtünme ile kızlık zarının bozulup bozulmadığı muayene ile net anlayabiliriz. 

Erkek vajina girişine boşalırsa, hareketli spermler kızlık zarı ortasındaki delikten girerek kızlık zarı bozulmadan gebelik olabilir.

Bekaret Bozulmadan Gebelik Olur mu?

Kızlık zarı ortasında delik vardır.Erkek vajina girişine boşalırsa meni içindeki

hareketli spermler kızlık zarı ortasındaki delikten girerek hızla vajinadan rahime ve tüplere geçer ve gebeliğe neden olabilir.Hemen yıkansa da spermlerin saniyeler içinde ilerlemesi engellenemez.

Mastürbasyonla Kızlık Zarı Bozulur mu?

Kadınlar klitorislerini uyararak mastürbasyon yaparlar, kızlık zarı zarar görmez.Parmak vajinaya yerleştirilerek mastürbasyon yapılırsa kızlık zarı bozulur.

Kızlık Zarı Kendiliğinden Düzelir mi ? Yenilenebilir mi?

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra kendiliğinden iyileşip eski haline gelmez.Kanama olursa kendiliğinden durur ama kendiliğinden yenilenmez, kendiliğinden iyileşmez.

Kızlık Zarı Muayenesinde Alet Kullanılır mı?

Bu muayene sadece gözlemle yapılır.Muayenede, normal jinekolojik muayenede kullanılan spekulum adı verilen alet kullanılmaz vajinaya bir alet yerleştirilmez.

Kızlık Zarı Muayenesi Sırasında Bekaret Bozulur mu?

Vajinaya bir alet yada parmak yerleştirilmediği için kızlık zarı muayenesi, kızlık zarına zarar vermez. Küçük, büyük dudakları yana açmak kızlık zarının görülmesini sağlar, kızlık zarında esnemeye neden olmaz.Kızlık zarı muayenesi sırasında bekaret bozulmaz.

Adetli İken Kızlık Zarı Muayenesi Yapılır mı?

Adetli iken kızlık zarı muayenesi yapılabilir ama tercih edilmez. Çünkü vajinadan akıp kızlık zarının içinden geçen kan görüntüyü engeller.Bunu silmeye çalışmak muayene olan kişiyi tedirgin edebilir.. Adetli değilken muayene tavsiye edilir ama adetli iken de kızlık zarı değerlendirilebilir.

Kızlık Zarı Muayenesi Olmak İstiyorum, Ailem Duyar mı?

Reşit olan her genç kızlık zarı muayensi kendi rızası ile olabilir, ailesi duymaz.

Hasta hakları gereğince muayene bilgileri gizli tutulur. Muayenehanemde tüm hastalarımda olduğu gibi kızlık zarı muayenesi, kızlık zarı onarımı yapılan hastalarıma ait bilgiler, hasta hakları kapsamında (Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmenliği RG 01/08/1998 tarihinde 23420 no ile resmi gazetede yayınlanmıştır.23420) tümüyle gizli tutulur, SGK(sosyal güvenlik kurumu) , diğer şahıslar ve aile ile paylaşılmaz. 

Bekaret Testi Nedir?

Bekaret testi kızlık zarının değerlendirilmesi için halk arasında kullanılan bir tabirdir.Aslında bir test değil muayenedir.

Bekaret Testi Kanda Bakılabilir Mi? Ultrasonla anlaşılabilirmi?

Kan testi ile bekaret anlaşılamaz. Halk arasında bekaret testi olarak bilinen kızlık zarı muayenesi, bir kan testi değil bir muayene şeklidir.

Pelvik ultrason sadece iç üreme organlarını yani rahim ve yumurtalıkları gösterir.Kızlık zarı, vajina ve rahim ağzı ultrasonla anlaşılmaz.

Evde Kızlık Zarı Muayenesi (Bekaret Testi) Yapılabilir Mi?

Kişi küçük dudakları açarak kendi kendine vajina girişini göremez yada zorlanır. Görse yada bir başkası yardım etse de gördüğü yapının ne olduğunu kendisi değerlendiremez. Bu nedenle muayene bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Kızlık zarının yapısını merak eden, bekareti konusunu net bilmek isteyen 18 yaş üzeri herkes muayene olmalıdır.’Sizce’ diye başlayan sorular, mail, instagram, facebook, whatsapp üzerinden gönderilen fotoğraflar gerçek bilgiye erişmenizi sağlamaz ve en mahrem bölgenizin fotoğrafını paylaşmak etik değildir.

Bekaret Raporu Nasıl Alınır?

Muayene bulgularını rapor olarak isteyen 18 yaş üzeri kadınlar ancak bu raporu verebilen devlet hastanelerine dilekçe vererek muayene olur ve raporlarını alırlar. Yada adli bir süreç söz konusu olduğunda savcı istemi ile rapor düzenleyen devlet hastanelerinde yada adli tabiplerce muayene bulguları yazılı olarak rapor şeklinde düzenlenir. Özel merkezlerde yapılan muayene sonuçları sözel olarak bildirilir. Bekaret raporu ve muayene sonrası verilen bilgi o an için geçerlidir. Rapor sonrası ilişkiye girilmiş olabilir.

Kızlık Zarının Ne Zaman Bozulduğu Anlaşılır mı?

İlişki sonrası yırtılan kızlık zarı 3-5 günde iyileşir.3-5 günü geçen muayenelerde ne zaman bozulduğu anlaşılamaz. 3-5 gün içinde yapılan muayenede yeni bozulduğu söylenebilir ancak günü ve saati bilinemez.

Bir Bayanın Kaç Kişiyle İlişkiye Girdiği Anlaşılır mı?

Bir kadının kaç kişiyle ilişkiye girdiği anlaşılmaz.Muayene ile sadece bakire olup olmadığı anlaşılır.

Kızlık Zarının Yırtık olması Cinsel İlişki Yaşandığını mı Gösterir?

Kızlık zarının yırtık olması cinsel ilişki yaşandığını göstermez.Vajinaya yapılan operasyonlar, travmalar, vajinaya parmakla fitil konulması, vajinaya tampon yerleştirilmesi de kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir.

Tamir yada Onarma Doğal Yollarla Mümkün mü?

Kızlık zarının tamiri doğal yollarla, ağızdan alınan ilaçlar, kremlerle mümkün değildir.Onarım tamamen dikme işlemi ile mümkündür.

Kızlık Zarının Ortasında Et Parçası Nedir?

Ayna ile kızlık zarının ortasında et parçası tanımlayan kadınlar muayene edildiğinde kızlık zarı yapısı bölmeli, yarı bölmeli yada tırtıklı kızlık zarı yapısına sahiptir.Bu durumlar normaldir.Bölmeli, yarı blmeli, tırtıklı kızlık zarı olan kadınlar bakiredir.

Kızlık Zarı Dikme İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kızlık zarı dikiminin başarısı hekimin iyi bir teknik uygulaması yanında, kişinin temizliğe ve önerilere uymasına bağlıdır.

Geçici yöntem sonrası ilişki olana dek bacakları çok açmamak, spor yapmamak , küvete, havuza, denize girmemek gerekir.Ayakta duş şeklinde banyo yapılabilir.Kabızlık olmaması için bol su içmeli, lifli gıdalar tüketilmelidir.Pansuman gerekmez.

Kalıcı yöntem sonrası 1 ay boyunca bacakları çok açmamalı, voleybol basketbol gibi spor aktiviteleri yapılmamalı, bisiklete binmemelidir.Genital bölge temiz tutulmalı, nemli kalmamalıdır.Pamuklu, terletmeyen bol kıyafetler giyilmelidir.Banyo ayakta duş şeklinde olmalı, küvet, havuz, denize girilmemelidir.Kabızlık olmaması için bol su içmeli, bol lifli gıdalar tüketilmelidir.Antibiyotik kullanılmalıdır.Pansuman gerekmez.

Dikilen bölgeyi merak edip bacakları açıp ayna ile bakmak, dikişleri dokunarak kontrol etmek dikime zarar verebilir, yapılmamalıdır.

Geçici Yöntem Geçici mi? Etkili Değil mi?

Yönteme geçici denmesinin nedeni uygulandıktan sonra 7-10 gün etkili olmasıdır.Gecici yöntem uygulanıp 1-7 gün içinde cinsel ilişki olursa %100 etkilidir, %100 kanama olur.

Kızlık Zarı Dikiminde Yaş Sınırı Var mı?

18 yaş altına kızlık zarı dikimi yapılmaz.Yaşta üst sınır yoktur.18 yaş üzeri bekar, evli, doğurmuş, doğurmamış her kadın  kızlık zarı dikimi yaptırabilir.

En Uygun Kızlık Zarı Diktirme Zamanı

Kızlık zarı dikimi adetli iken yapılmamalıdır.Adet yakınken de yapılması uygun olmaz.Eğer zorunlu ise adet geciktirici ilaç kullanmak gereklidir.En uygun zaman adet bitiminde yapılmasıdır ancak bu dönem geçici yönteme her zaman denk getirilemez.Vajinal akıntı, vajinal enfeksiyon olmamalıdır.En uygunu dikim öncesi muayene yapılması, muayene bulgularına göre dikim yöntemine karar verilmesi,  vajinal enfeksiyon varsa tedavi edilmesidir.

İşlem Ne Kadar Sürer?

Geçici yöntem 10-15 dakika kalıcı yöntem 20-40 dakikada yapılır.Kalıcı yöntemde genel anestezi yapılmışsa işlem sonrası 30 dakika dinlenmek gereklidir.

Kızlık Zarı Dikme İşlemi Sonrası Tuvalet

Dikim sonrası mümkünse klozet kullanılmalıdır,  kabızlık olmamalıdır.Genital bölge temizliği önden arkaya doğru yapılmalı, bölge kuru tutulmalıdır.Genital bölgenin nemli kalması enfeksiyona zemin hazırlar.Bol su içmek, lifli gıdalar tüketmek faydalıdır.

Kürtajla Birlikte Kızlık Zarı Dikilir mi?

Kürtaj sonrası kanama olacağından aynı seans kızlık zarı dikimi tercih edilmez.Ayrıca gebelik hormonları vajinal bölgede kanlanmayı artırdığından dikim işlemi zor ve kanamalı olur.

Kızlık Zarı Dikiminde Riskler Nelerdir?

Kızlık zarı dikimi başarılı olsa da dikişlerin açılması, enfeksiyon, kanama gibi riskler vardır.Steril şartlarda dikim yapmak önemlidir.İşlem sonrası önerilere uyulmalı, kontrole gidilmelidir.

Geçici Kızlık Zarı Dikiminden Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilir?

Dikimin yapıldığı günden 1gün sonra 7 gün içinde  cinsel ilişki olabilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikiminden Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilir?

Kalıcı kızlık zarı dikiminden 2 ay sonra cinsel ilişki olmalıdır.Daha erken ilişki olursa yoğun kanama olabilir, erken ilişkide dikişler erimediği için dikim yapıldığı anlaşılır.Dikim işleminin başarılı olduğundan emin olmak için 2 ay sonra muayene olmalı, sonra ilişki planlanmalıdır.

Dikme İşlemi Sonrası Kesin Kanama Olacak mı?

Geçici yöntem kızlık zarı dikiminde kesin kanama olur, başarı %100 dür.Kalıcı yöntem kızlık zarı dikiminde kanama %85-90 dır. Cerrahi teknik, vajinal bölgenin esnekliği ,önerilere uyulmaması %10 olasılıkla tekrar dikiş atmayı gerektirir.Kalıcı kızlık zarı dikiminden 2 ay sonra mutlaka kontrol yapılmalıdır.

Kızlık Zarı İki Defa Dikilir mi?

Kızlık zarına iki defa dikim işlemi yapılabilir.Hatta defalarca dikim işlemi yapılabilir.Ancak sayı arttıkça o bölgede deformasyon olma ve işlemin başarısız olma olasılığı artar.

Dikilen Zar Ne Kadar Süre Dayanır?

Geçici yöntemde zaten 7 gün içinde ilişki olmalıdır.Kalıcı yöntemde 2 ay sonraki kontrolde normal olarak değerlendirilirse yıllarca dikilen zar dayanır.

Kızlık Zarı Önceden Bozulmuş Olsa Bile İlişkiden Sonra Bazen Kanama Gelebilir mi?

Kızlık zarı önceden bozulmuşsa ilişkiden sonra kanama olmaz.Bakire olmayanlarda ilişki sonrası kanama oluyorsa bu kanama kızlık zarından değil başka bir nedenden dolayı oluyordur.

İlk Gecede Kanama Olmaması Kızlık Zarının Önceden Bozulmuş Olduğunu gösterir mi?

İlk cinsel birleşmede kanama olmaması kızlık zarının daha önceden bozulmuş olduğunu göstermez.Esnek kızlık zarları ilk ilişkide ve devam eden ilişkilerde kanamaz.Esnek kızlık zarına sahip bakire kadınların ilk ilişkide kanamaları olmaz.

Hangi Durumlarda Kızlık Zarı Bozulmaz?

Penis vajinaya tamamen girmemişse kızlık zarı bozulmaz.Bazen partnerin ereksiyon (sertleşme) problemi yada erken boşalma sorunları  penisin  vajinaya girmesini engeller, kızlık zarı bozulmaz.

Kızlık Zarının Dikildiği Anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikiminden sonra en  çok merak edilenlerden biri de dikim işlemini eş yada partnerin cinsel ilişki sırasında anlayıp anlayamayacağıdır.

Kızlık zarının dikildiğini kadın hastalıkları ve doğum uzmanları dışında kimse anlamaz.Bazen kalıcı flep yöntemi o kadar güzel olur ki kadın doğum doktorları bile anlamayabilir.Cinsel ilişki sırasında eş yada partner dikim yapıldığını anlamaz.

Yaş İlerledikçe Kızlık Zarında Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Ergenlikten itibaren kızlık zarı yapısı  değişmez.Ama kadının yaşma tarzına göre değişiklik olabilir.Özellikle voleybol, bale, atletizm gibi sporlarla uğraşan kadınların kızlık zarı esner.Yaşla beraber tüm dokularda sarkma meydana gelir.40-50 li yaşlarda hatta menopoz sonrası da bakire kadınlar hala bakiredir.

Kızlık Zarı Dikimi Evlenmeden Ne kadar Süre Önce Yapılır?

Geçici yöntem evlenmeden yani cinsel ilişkiden 1-7 gün önce, kalıcı yöntem ilişkiden 2 ay önce yapılır.

Kızlık Zarı Dikiminden Sonra İlk İlişkide Acı Olur mu?

Dikim sonrası olan ilişkide kadınların anksiyetesi artar.Bazen kanama olmama, acı hissetme ihtimalini düşünerek ilişkiden kaçınırlar.Genellikle ilişki sonrası az miktarda ağrı, acı hissedilir.Anksiyetenin yüksek olması, dikim tekniği, kendini kasma ve ağrı eşiği hissedilen acıyı etkiler.

İlk Gece Acı Olmaması İçin Ne Yapmalı?

Kızlık zarı dikimi yaptıran kadınlar ilk gece için heyecanlı olurlar.Kanama olup olmayacağı düşüncesi kadında vajinal bölgede kayganlık olmasını engeller.Cinsel ilişki için ne kadar hazır ve istekli olursa vajinal bölgede ıslaklık olur ve vajinal kayganlık ilişkiyi rahatlatır.Vajinal kayganlık için ön sevişme çok önemlidir.Ön sevişme yapılarak, vajinal kayganlığın sağlandığı tutkulu bir cinsel birleşme olduğunda ilk gecede acı yaşanmaz.

Kızlık Zarı Dikimi Sicile ve Resmi Kayıtlara İşlenir mi?

Kızlık zarı dikimi sicile ve resmi kayıtlara işlenmez.Muayenehanemde tamamen gizlilik esaslarına uygun olarak işlem yapılır.SGK, aile, 3. şahıslara bilgi verilmez.