Bebek bekleyen aileleri en çok heyecanlandıran gün bebekleri ile kavuştukları gündür. Bu gün için tam hazırlıklı olmak , doğumun ne zaman olacağını bilmek isterler. Çevreleri de hep doğumun ne zaman olacağını sorar.

Gebelik Nedir?

Gebelik (hamilelik), cinsel ilişki ile erkek üreme hücresi spermin kadın üreme hücresi yumurtayı  döllemesiyle başlayan süreçtir.

Gebelik Kaç Hafta Sürer?

Gebelik süreci doğumla sona erer. Doğum genellikle gebeliğin 38-40 haftası arasında sonlanır. Ancak bazen doğum 36 haftada olabilir, bazen de 41 haftaya kadar gecikebilir. Gebelik sürecinin 36-41 hafta sürmesi normaldir.

Gebelik Trimesteri Nedir?

Latince üç ay anlamına gelen trimester gebeliğin 3 aylık dönemlerini ifade etmek için kullanılır. 9 ay 10 gün yani  40 haftalık gebelik süresi, 3 ayrı dönemde ele alınarak gebeliğin gelişimi takip edilir. Gebelik süreci 1.trimester (ilk 3 aylık, 13 haftalık  dönem), 2. trimester (ikinci 3 aylık, 14-26 haftalık dönem) ve 3.trimester (son 3 aylık, 27 haftadan doğuma kadar olan  dönem) olarak 3 trimesterden oluşur.

Hamilelik Ne Kadar Sürer?

Halk arasında ‘hamilelik 9 ay 10 gün sürer’ olarak bilinir. Gebeliğin 9 ay 10 gün sürdüğü bilinse de gebeliği hafta hafta hesaplamak daha doğrudur. Çünkü haftalık hesaplama daha kolaydır. Ayrıca her bebek tam 40 haftada yani 9 ay 10 günde doğmayacaktır. Gebelik sürecinin 36-41 hafta sürmesi normaldir.

Kaç Haftalık Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Bilgisayar programlarında olan gebelik haftası hesaplama sayfalarında, son adet tarihinizin ilk gününü girerek kaç haftalık gebe olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak düzensiz adet gören kadınlarda bu hesaplama yanıltıcı olabilir. En doğru gebelik haftası gebeliğin 6-7 haftası ile 12  haftası arasında yapılan ultrasonografik ölçüm ile belirlenir.

İlişki Tarihine Göre Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelik haftası, ilişki tarihine yani gebe kalınan güne göre değil, son görülen adetin ilk günü kullanılarak hesaplanmaktadır. Son adet tarihinin ilk günü ortalama cinsel ilişki tarihinden 2 hafta yani 14 gün öncesidir. İlişki tarihi tabii ki gebe kalınan tarihtir ve gerçek gebelik haftası budur. Ancak kadınların çoğu ilişki tarihini değil adet tarihini bilirler. Bu nedenle doktorların ifade ettiği hafta ve ultrasonografik ölçüm sistemi son adet tarihine göre programlanmıştır. Cinsel ilişki tarihine göre hesaplanılan haftaya 2 hafta yani 14 gün ekleyerek gebelik haftası hesaplanabilir.

Gebelikte Doğum Ne Zaman Olacak Nasıl Hesaplanır?

Gebelikte bebeğin gelişimi hafta hafta takip edilir. Hafta hesaplaması cinsel ilişki, yumurtlama, döllenme gününe göre değil son adet tarihinizin ilk gününe göre yapılır. Ultrasonografik ölçümler de bu şekilde programlanmış durumdadır. Her zaman gebelik haftası, son adet tarihi ile uyumlu olmayabilir. Adet düzensizliğinde, erken yada geç yumurtlama olduğunda, gebelik haftası son adet tarihi ile uyumsuz olabilmektedir. Bu durumlarda  gebelik haftası, gebeliğin ultrasonografik ölçümlere göre 8-9 hafta olduğunda doğru olarak hesaplanır ve tahmini doğum zamanı belirlenir.

Doğumun ne zaman olacağına ait hesaplamalar 40 haftanızın dolduğu tarihi gösterir. Oysa ki bebekler hep 40 haftada doğmaz. 36 ile 41 hafta arasında doğum olması normaldir.

Yada son adet tarihinizin ilk gününe 7 gün ekleyip, içinde bulunduğunuz aydan 3 ay geriye giderek 40 haftanızın dolacağı günü hesaplayabilirsiniz. Bu hesap naegele formülüdür. Son adet tarihi 10 mayıs 2023 olan bir gebe güne 7 ekleyerek 17 , 3 ay geriye giderek şubat yani 17 şubat 2024 de 40 haftasını doldurmuş olacaktır. Tabii bu tarihten öncesinde 37-38-39 haftalarda yada  40 hafta sonrasında doğum olabilir.

Ay Ay Gebelik Hesaplama Nedir?

Gebelik ayını hesaplamak için, gebelik haftasını 4’e bölmek gerekir. Bir anne adayı eğer 20 haftalık gebe ise 20÷4=5 ayllık, 28 haftalık gebe ise anne  28÷4=7 aylık gebedir. Ancak her ay 28 gün olmadığından ay hesabı değil hafta hesabı yapmak daha doğrudur.

Ultrason İle Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl Olur?

Gebelik haftasının doğru tarihlendirilmesi sağlık açısından zorunludur. Son adet tarihi bilgisi, ilk ultrason muayenesi veya her iki bilgiye göre gebelik haftsası ve tahmini doğum tarihi belirlenmeli, hastaya bilgi verilmeli ve kayıt aldına alınarak belgelenmelidir. İlk 6-7 haftadan 13 gebelik haftasına kadar bebeğin ultrasonografik ölçümü gebelik haftasını belirlemede en kesin yöntemdir.

Tüp Bebek Tedavisinde Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelik tüp bebek tedavisi ile geliştiyse, gebelik haftası ve tahmini doğum tarihi son adet tarihine göre değil transfer tarihi ve embriyo ölçümüne göre belirlenmelidir.

Gebelik Haftasını En iyi Hangi Yöntem Belirler?

Gebelik haftası ve tahmini doğum tarihi  geleneksel olarak son adetin ilk   gününe (SAT) gore hesaplanır. Tahmini doğum tarihi SAT’den  40 hafta yani 280 gün sonra olarak hesaplanır. Ancak bu uygulama, 28 günde bir düzenli adet döngüsü olan kadınlar için geçerlidir. Bu hesaplama, adet başlangıcından itibaren 14.günde yumurtlama olduğunu varsaydığı için, SAT’ini yanlış hatırlama, adet düzensizliği ve yumurtlama problemlerini hesaba katmaz. Yapılan çalışmalarla kadınların yaklaşık yarısının SAT’ini doğru hatırladığı, ilk üçay ultrasonu yapılan kadınların % 40’ının  gebelik hafta hesabında SAT ile ultrason ölçümleri arasında 5 günden fazla tutarsızlık olduğu gösterilmiştir.

Gebelik haftasını ve tahmini doğum tarihini belirleyen en iyi yöntem tek başına son adet tarihine dayanan tahmin değil ilk 3 ayda yapılan ultrasonografik ölçümdür.

Gebe Kalma Tarihimi Nasıl Öğrenirim?

Gebelik haftanız son adet tarihiniz ve gebeliğinizin ilk 3 ayında ultrasonografik ölçümlerle doktorunuz tarafından hesaplanır. Gebe kaldığınız tarih son adet tarihinizin ilk günü değil, yumurtlamanızın olduğu gündür. Yumurtlamanız son adetinizin ilk gününden itibaren saydığınızda yaklaşık adetinizin 14.günü  olacağından tahmini gebe kaldığınız tarih son adet gününüzden 2 hafta yani 13-14-15 gün sonradır. Son adet tarihinizi bilmiyorsanız, ultrasonografik ölçüm farklı ise doktorunuzun belilediği haftadan iki hafta çıkararak gebe kaldığınız tarihi  hesaplayabilirsiniz. Örneğin 16 haftalık gebe iseniz gebe kaldığınız tarihi 14 hafta geriye giderek hesaplayabilirsiniz.

Kanda Gebelik Testine Göre Kaç Haftalık Hamileyim?

Kanda yapılan gebelik testleri sonuçlarının yanında referans aralıklarında gebelik hafta ibareleri mevcuttur. Ancak bu referans aralıkları çok geniş bir aralığı gösterdiğinden anlamlı değildir, itibar etmeyiniz. Kan değerlerinize göre gebelik haftası hesabı yapmayınız. Kaç haftalık gebe olduğunuzu son adet tarihinize göre tahmin edebilirsiniz ancak muayene olduğunuzda ultrasonografik ölçümlerle doktorunuz gebelik haftanızı kesinleştirir.

Son adet tarihinize göre aşağıdaki formu doldurarak kolayca kaç haftalık hamile olduğunuzu hesaplayabilirsiniz.

Kaç haftalık hamile olduğunuzu hesaplama

En sık aldığım sorulardan biri de kaç haftalık , kaç aylık hamileyim? Öncelikle gebeliğinizi tebrik ediyor, bu heyecanlı ve keyifli süreçte size bilgi vermeye çalışıyorum. Biz doktorlar gebelik takvimini tıbbi olarak hafta hesabıyla oluşturduğumuz için, sizlerin de aylık olarak değil, haftalık olarak gebeliğinizi hesaplamanız gerekir.

Öncelikle bilmenizi isterim ki biz kadın doğum hekimleri gebelik haftalarını ilişki gününüz, döllenme gününe göre değil, son adet tarihinizin ilk gününe göre hesaplıyoruz. 6 haftalık gebelik var dediğimizde sizin cinsel ilişki zamanınız 6 hafta  önce değil, 4hafta öncedir. Döllenme tarihi genellikle adetinizin ilk gününden itibaren saydığınızda 15. güne denk gelir. Son adet tarihinizin ilk gününden itibaren hesaplama yapabilir, yada pek çok sitede yer alan hesaplama alarına son adet tarihinizin ilk gününü yazarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.

Bazen de erken, geç yumurtlama olablir, gebelik haftası son adet tarihi ile uyumlu olmaz. Her durumda gebelik haftası 8-9 hafta gebelik olduğunda ultrasonografik ölçümlere göre kesinleştirilir.

Kanda yapılan gebelik testlerinin sonuçlarının yanında, çıkan değere göre referans aralıklarında hafta ibareleri mevcuttur. Ancak bu referans aralıkları çok geniş bir aralığı gösterdiğinden anlamlı değildir, itibar etmeyiniz, kan değerlerinize göre gebelik haftası hesabı yapmayınız.

Hadi yukardaki formu doldurarak kolayca kaç haftalık hamile olduğunuzu hesaplayın.