Kaç haftalık hamile olduğunuzu hesaplama

En sık aldığım sorulardan biri de kaç haftalık , kaç aylık hamileyim? Öncelikle gebeliğinizi tebrik ediyor, bu heyecanlı ve keyifli süreçte size bilgi vermeye çalışıyorum. Biz doktorlar gebelik takvimini tıbbi olarak hafta hesabıyla oluşturduğumuz için, sizlerin de aylık olarak değil, haftalık olarak gebeliğinizi hesaplamanız gerekir.

Öncelikle bilmenizi isterim ki biz kadın doğum hekimleri gebelik haftalarını ilişki gününüz, döllenme gününe göre değil, son adet tarihinizin ilk gününe göre hesaplıyoruz. 6 haftalık gebelik var dediğimizde sizin cinsel ilişki zamanınız 6 hafta  önce değil, 4hafta öncedir. Döllenme tarihi genellikle adetinizin ilk gününden itibaren saydığınızda 15. güne denk gelir. Son adet tarihinizin ilk gününden itibaren hesaplama yapabilir, yada pek çok sitede yer alan hesaplama alarına son adet tarihinizin ilk gününü yazarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.

Bazen de erken, geç yumurtlama olablir, gebelik haftası son adet tarihi ile uyumlu olmaz. Her durumda gebelik haftası 8-9 hafta gebelik olduğunda ultrasonografik ölçümlere göre kesinleştirilir.

Kanda yapılan gebelik testlerinin sonuçlarının yanında, çıkan değere göre referans aralıklarında hafta ibareleri mevcuttur. Ancak bu referans aralıkları çok geniş bir aralığı gösterdiğinden anlamlı değildir, itibar etmeyiniz, kan değerlerinize göre gebelik haftası hesabı yapmayınız.

Hadi aşağıdaki formu doldurarak kolayca kaç haftalık hamile olduğunuzu hesaplayın.