BOŞ GEBELİK

Ultrasonda bebek ve kalp atımlarının görülmesi gereken haftalarda, gebelik kesesinin boş olarak görülmesi, boş gebelik olarak tanımlanır. Halk arasında diğer bir adıda su gebeliğidir. Tıbbi adı anembrionik gebelik, blighted ovumdur. Gebelik haftası, son adet tarihine göre hesaplandığından dolayı, tanı için acele edilmemelidir. Özellikle düzensiz adet gören kişilerde yumurtlama geç olabilir, her zaman ultrasonografik ölçüm son adet tarihi ile uyumlu olmayabilir.

Halk arasında boş gebelik ve dış gebelik terimleri karıştırılır. Oluş biçimi ve tedavileri tamamen birbirinden farklı bu durumların ayırt edilmesi çok önemlidir. Dış gebelik, adı üzerinde rahim içinde değil, dışında olan gebeliktir. Dış gebelik sıklıkla tüplerde olabildiği gibi, yumurtalıklarda, rahim ağzında, eski sezaryen kesisinde, karın içinde olabilir(bakınız dış gebelik). Boş gebelik ise rahim içinde olan ama sağlıksız bir gebeliktir.

Boş gebelik tanısı

Tanı ultrasonla konur. Erken dönemde normal bir gebelikten ayırtetmenin en önemli yolu, ultrasonagrafide gebelik kesesinin içinde yolk kesesinin görülmesidir. Yolk kesesinin varlığı ve nomal boyutta olması, boş gebelik olmadığının en erken belirtisidir. Transvajinal ultrasonla, gebelik kesesi 18mm olduğunda embrio, 10 mm olduğunda yolk kesesi görülmelidir. Yolk kesesinin yuvarlak ve 6 mm den küçük olması gereklidir. Teorik olarak son adet tarihine göre gebelik 5 hafta olduğunda bebek görülmelidir. Kese görülüp bebek görülemediği durumlarda tanı için acele edilmemeli(geç yumurtlama olabilir), gerekirse 1 hafta sonra tekrar ultrasonografi ile değerlendirilmelidir. Erken gebelik kayıplarının, yani erken düşüklerin neredeyse yarısı boş gebelik nedeniyledir.

Boş gebelik belirtileri

Boş gebelikte, klinik olarak normal gebelikten bir fark yoktur. Boş gebelikte de, normal gebelikte olduğu gibi adet gecikmesi, idrar ve kan testlerinde pozitiflik vardır. Zaman geçtikçe kahverengi lekelenmeler, kanama olabildiği gibi, hiç kanama olmadan yapılan kontrollerde ultrasonografik muayene ile anlaşılır. Bulantı, kusma olabilir. Sağlıksız olan gebeliği atmak için rahimde kasılma, lekelenme kanama ve kramp tarzında ağrı belirtileri yapabilir. Tüm bu bulgular düşük tehdidi olan normal gebelikte de olabildiği için kesin tanı ultrasonografi ile konur

Boş gebelik nedenleri

İlk 3 ay içinde olan düşüklerin yarısı boş gebelikten kaynaklanır. Sağlıklı bir gebelik için, sağlıklı bir yumurta ve sağlıklı bir sperm hücresi birleşmeli, sağlıklı bölünmelerle bebek oluşmalıdır. Vücut hamileliği sağlıklı devam ettiremeyecek anormal kromozomları fark eder ve atar. Boş kese her yaş grubunda görülebildiği gibi, ileri yaş kadın ve erkeklerde daha sık görülür.

Boş gebelik tekrarlar mı?

Boş gebelik tekrarlama eğiliminde değildir. Normal bir düşük olarak kabul edilir. Ancak 2 yada daha fazla gebelik kaybı olursa detaylı incelemeler yapılmalıdır. Boş gebelik endişesi ile önceden yapılan bir test yoktur.

Boş gebelik tedavisi

Tanı konulduğu zaman yapılacak işlem sağlıksız gebelik materyalinin kürtajla rahimden alınmasıdır. Alınan materyal patolojiye gönderilir. Patoloji sonucu parsiyel yada komplet mol hidatiform olarak değerlendirilirse takibe alınır. Alınan materyalde, henüz embrio görülemediğinden genetik çalışma yapılamaz.

Boş gebelikten dolayı kürtaj olmak zorunda kalan kadınlar haliyle üzüntü ve kaygı yaşarlar. Tanı için beklemek zorunda kalmışlardır, ve tekrar gebelikte anı şeyleri yaşama kaygısı onları üzer. Gebelikte, sağlıkla bebeğin büyümesi doktorun ve ailenin dileğidir ama bu her iki tarafın da elinde olan bir şey değildir. Tekrarlama riski az olan bu durumu yaşayan kadınlar, 2 ay gebelikten korunduktan sonra tekrar gebelik planlayabilirler. 2 yada daha fazla tekrarlayan boş gebelikte, sperm analizi dahil olmak üzere tekrarlayan düşüklerde yapılan testler yapılmalıdır.