Bebek bekleyen aileleri en çok heyecanlandıran gün bebekleri ile kavuştukları gündür. Bu gün için tam hazırlıklı olmak isterler, doğumun ne zaman olacağını bilmek isterler. Çevreleri de hep doğumun ne zaman olacağını sorar.

Gebelikte bebeğin gelişimi hafta hafta takip edilir. Hafta hesaplaması döllenme gününe göre değil son adet tarihinizin ilk gününe göre yapılır. Ultrasonografik ölçümler de bu şekilde programlanmış durumdadır. Her zaman gebelik haftası, son adet tarihi ile uyumlu olmayabilir. Bazen erken, yada geç yumurtlama olduğunda, gebelik haftası son adet tarihi ile uyumsuz olur.

Bu durumlarda, gebelik ultrasonografik ölçümlere göre 8-9 hafta olduğunda, hafta kararı ve tahmini doğum zamanı hesaplanır. Doğumun ne zaman olacağına ait hesaplamalar 40 haftanızın dolduğu tarihi gösterir. Oysa ki bebekler hep 40 haftada doğmaz. 37 ile 41 hafta arasında doğum olması normaldir.

Bilgisayar programlarında son adet tarihinizin ilk gününü girerek 40 haftanın ne zaman dolacağını öğrenebilirsiniz. Yada son adet tarihinizin ilk gününe 7 gün ekleyip, içinde bulunduğunuz aydan 3 ay geriye giderek 40 haftanızın dolacağı günü hesaplayabilirsiniz.

Bu hesap naegele formülüdür. Son adet tarihi 10 mayıs 2022 olan bir gebe güne 7 ekleyerek 17 , 3 ay geriye giderek şubat yani 17 şubat 2023 de 40 haftasını doldurmuş olacaktır. Tabii bu tarihten öncesinde 37-38-39 haftalarda doğum olabilir.

Hesaplama aracını kullanabilirsiniz: