Genital Siğil ve Aşılama

HPV ( Human Papilloma Virus) halk arasında cilt ve üreme organlarında siğil yapmasıyla bilinen bir virüstür. Şu anda 100’den fazla alttipi olduğu bilinen bu virüs ve neden olduğu hastalıklar üzerindeki araştırmalar yoğun olarak devam etmektedir. Son yıllarda HPV’nin yüksek riskli bazı tiplerinin rahim ağzı kanserinin ve onun öncül hastalıklarının hemen hepsinde ana neden olduğu, virüsün hücrelerde kansere dönüşümü başlattığı gösterilmiştir. Bu virüsün bulaşmasını önleyerek kanser ve diğer hastalıklardan korunmanın mümkün olabileceği ise son yıllarda öne çıkan bir konudur.

HPV yetişkin hayatta eşlerden birbirine bulaşır. HPV virüsü vücuda bulaştığında yaklaşık %90 kişide 2 yıl içerisinde vücut tarafından temizlenmektedir. Ancak geri kalan insanlarda yıllar içerisinde infeksiyon sonrası kanser öncesi yaralar gelişebilmekte ve yaklaşık 10 – 15 yılda kansere dönüşebilmektedir.

Düşük riskli HPV tipleri genital siğillerin oluşumundan sorumludur: Bunlar iyi huyludur ancak, HPV tip 6 ve 11 genital siğillerin %90’nından sorumludur. Kadın üreme yolunun kanserlerine sebep olabilen yüksek riskli HPV tipleri cinsel yolla bulaştıktan sonra kansere dönüşümü başlatabilmektedir. Özellikle HPV tip 16 ve 18 rahimağzı kanserlerinin nedeni olabilmektedir.

HPV bulaşması ve yaygınlığındaki en önemli yol cinsel ilişki olduğundan tek eşlilik korunmada çok önemli bir rol oynar. Virusun bulaşmasını, vücuda virüs girse bile, onu savunma sistemimizde yok ederek önlemek, modern “koruyucu tıp” yaklaşımıdır. Bu yaklaşım ise aşı ile mümkündür.

Şu anda kullanımda olan 2 HPV aşısı bulunmaktadır. İkili ve dörtlü aşı. Dörtlü aşı HPV’nin rahim ağzı kanserine en sık yol açan iki tipi ( Tip 16 ve 18) ve genital siğillere yol açan iki tipi ( 6 ve 11) karşısında korunma sağlanmaktadır. İkili aşı ise servix kanserine en sık yol açan tipler olan HPV 16 ve HPV 18’e karşı koruma sağlamaktadır.

Yapılan ilk çalışmalardan elde edilen verilere göre HPV aşısı 9 – 26 yaş grubundaki genç kız ve kadınlara yapılabilmekteyken artık üst sınır kalkmış durumda olup 9 yaştan itibaren 50 yaşlara kadar çocuk, genç kız ve kadınlara yapılmaktadır.Aşı 9 ve 13 yaş arası 2 doz, 14 yaş itibariyle 3 doz, koldan kas içine yapılmaktadır.9 HPV tipine karşı koruyuculuğu olan yeni aşı, ülkemizde hala uygulanmamaktadır.

Aşı yapıldıktan sonra da pap smear test taramalarına devam edilmelidir.