Kızlık Zarı Muayenesi

BİYOLOJİK AÇIDAN MUAYENE:

Biyolojik açıdan kızlık zarı adet kanamasının dışarı akamadığı, doğuştan kızlık zarının vajen girişini tamamen kapattığı hymen atrezisi durumunda ve cinsel ilişkinin gerçekleşemediği durumlarda anatomik bir farklılığı değerlendirmek için yapılır.

TOPLUMSAL VE KÜLTÜREL YÖNDEN MUAYENE:

Bazı toplumlarda kadınlar için öngörülen namus anlayışı ve erkekler için öngörülenden farklıdır. Türk toplumunda erkek egemenliği hakim olduğundan, toplum kadının aksine, erkeğin evlilik öncesi ilişki yaşamasını kabul etmektedir. 1992 yılında yapılan 400 üniversite öğrencisiyle yapılan bir çalışmada ‘Evlendiğiniz bayanda bekaret arar mısınız?’ sorusu yöneltilmiş, çalışmaya katılan erkeklerin % 85 i ‘Evet’ cevabını vemiştir.

ETİK BOYUTUYLA KIZLIK ZARI MUAYENESİ:

Etik ilkeler zarar vermemek, adalet, yararlılık, özerklik temelindedir. Tamamen kadının kendi isteğiyle, mahremiyetine saygı göstererek, gizlilik esasına dayanarak yapılmalıdır.

HUKUKSAL BOYUTUYLA KIZLIK ZARI MUAYENESİ:

1998 Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliğine Göre kişinin rızası olmadan beden bütünlüğüne dokunulamayacağı ve bekaret kontrolü yapılamayacağı bildirilmiştir.

Muayenehanemde muayeneyi tamamen kişinin psikolojik ve sosyolojik durumu göz önüne alarak ve etik kurallara uyarak yapıyorum.

MUAYENE NASIL OLUR? :

Kızlık zarı muayenesi son derece basit ve ağrısızdır. Muayene olan kişi bacaklarını açarak muayene masasına yatar. Jinekolog ışık kaynağı ile büyük ve/veya küçük dudakları yana çekerek kızlık zarını gözlemleyerek inceler ve muayene tamamlanmış olur. Muayenede adetli olmama tercih edilir. Kızlık zarı vajina girişinden 1. 5 cm kadar içerde, vajina girişini kısmen kapatan bir yapıdır. Ayrı bir organ değildir. Fizyolojik bir rolü yoktur. Kızlık zarında yırtıklar varsa bunlar saat kadranı olarak ifade edilir. İdrar deliğinin hemen alt kısmı saat 12, anüse yakın olan kısım saat 6 gibi. Bazen de doğuştan hafif çentikler olabilir. Kızlık zarı her zaman yuvarlak bir halka şeklinde değildir. Farklı çeşitleri vardır.