Miyom Tedavisi Ameliyatı

Rahimin düz kas ve bağ dokusundan oluşan, iyi huylu, halk arasında ur olarak bilinen iyi huylu tümörlerdir.

Kadınlarda ensık görülen tümördür.Doğurganlık yaşındaki her 100 kadından 25 inde görülmekle beraber, 40 yaş üstündeki kadınların yarısında myom vardır.Ergenlikte görülmesi nadirdir.Menopozda estrojen salgısı azaldığından küçülür yada geçer.

Myomlar rahmin içinde, dış yüzeyinde, rahim ağzında veya rahime sapla tutunmuş şekilde rahimin farklı bölgelerinde bulunur.Rahim endometrium(döl yatağı), myometrium(düz kas tabakası) ve seroza denilen 3 tabakadan oluşur.Myomlar,  myometrium denilen, rahimin en kalın olan düz kas tabakasından köken alırlar, düz kas ile beraber bağ dokusu da içerirler.Myometrium,

Adet kanamasını dışarı atmak için, doğumda bebek ve plasentayı dışarı atmak için kasılan tabakadır.

Miyom Neden Oluşur?

Bilinen bir nedeni yoktur.1. derece akrabasında myom olanlarda görülme riski daha fazladır.Hareketsiz yaşam sürenlerde daha fazla görülmektedir.Doğum kontrol hapı kullanmanın myom oluşmasını %30 azalttığını gösteren çalışmalar mevcuttur.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

 • Myomlar büyük olsalar da hiç belirti vermeyebilir.
 • Myomu olan hastaların % 75 inin hiç şikayeti yoktur.
 • Adet kanamalarının fazla olması en sık şikayetlerdendir.Myomlu kadınların %30 unda adet kanamaları normalden fazla olup, kansızlığa neden olur.Kanamayı artıran myomlar genellikle rahim iç tabakasına(döl yatağına)yakın olan miyomlardır.
 • Ara kanama, adet arası dönemlerde kanamaya neden olabilir.
 • Ağrı, myomlarda nadir bir belirtidir.Genellikle ağrı, adet sancısı şeklinde olmaktadır.Uzun yıllar adeti sancısız olan bir kadında, adet sancılarının olması myomu düşündürür.Dejenere olan, kendi etrafında dönen myomlar bıçak saplanır tarzda ağrı yapabilir.
 • Yerleştiği yere göre kısırlık nedeni olabilir, gebe kaldıktan sonra rahimin gebeliği taşımasını zorlaştırabilir.Tüpleri iterek yumurta ile spermin karşılaşmasını ,döl yatağının şeklini bozarak döllenmiş yumurtanın, rahme yerleşimini engelleyerek kısırlığa neden olabilir.
 • Büyük myomlar karın içindeki diğer organlara bası yaparak, bası yaptığı organın fonksiyonuna göre belirti verebilir(idrar yapmakta güçlük, kabızlık, gaz vb).

Miyom Tanısı Nasıl Konulur?

Myom tanısı koymak son derece kolaydır.Tipik belirtilerle gelen bir kadında jinekolojik muayene ve ultrason ile %99 doğrulukla tanı konur.Pek çok kadında hiç belirti vermeksizin rutin muayenede görülmektedir.

Miyomun  Komplikasyonları Nelerdir?

 • Torsiyon:Saplı myomlarda, myom sap etrafında döner, sap sıkışır ve kanlanma bozulur.Bu durum ağrıya ve batında sıvı birikimine neden olur.Myom bu durum uzarsa kopabilir, karın içine düşer ve burada kendini besleyecek bir organa tutunarak büyümeye devam edebilir(parazitik myom)
 • Enfeksiyon:Myomda ülser oluşabilir ve enfeksiyona neden olur.Ağrı ve kanama yapar.
 • Kanser:Myomlar genellikle iyi huylu tümörlerdir.%0.5 olasılıkla, ileri yaşlarda leiomyosarkom denilen kanser görülebilir.Hızlı büyüyen myomlar dikkate alınmalıdır.
 • Dejenerasyon:Myomun normal hücre yapısının değişikliğe uğramasıdır.
  • Menopozdan sonra atrofik dejenerasyon olur ve myomlar küçülür.
  • Gebelikte rahim hızlı büyüdüğünden myomların kanlanması bozulur, nekroz olur, içine hafif kanamalar olabilir.Bu duruma kırmızı dejenerasyon denir.Gebelerde ağrı, bulantı, ateş, kusma gibi şikayetlere neden olabilir.
  • Hyalen dejenerasyon sık olan bir değişimdir, mikroskopik olarak anlaşılır.
  • Kalsifik dejenerasyon, myom içinde kalsiyum birikmesidir.Röntgen ve ultrasonda lireçlenme bulguları verir.

Miyom ve Gebelik

 • Tanı ya gebelik öncesi yada  ilk 3 ayda yapılan ultrasonografi ile konur.İleri haftalarda, özellikle myom rahim arka duvarında ise görmek zorlaşır.
 • Myomu olan gebeler yakın takip edilmelidir.
 • Gebelerde myomlar büyüyebilir, küçülebilir, aynı boyutta kalabilir.
 • Myomlar yerleştikleri yere göre tekrarlayan düşükler, erken doğum tehdidi, bebeğin anormal pozisyonda yerleşmesi, eşin erken ayrılması, rahim kasılmalarını bozarak doğum sonrası kanamalara neden olabilir.
 • Myomu olan gebelerde sezaryen olma olasılığı artar.Sezaryen sırasında kanama riskinin yüksek olması nedeni ile myomun çıkarılması tercih edilmez.Ameliyat planlanıyorsa, doğumdan 6 ay sonra ameliyat yapılmalıdır.

Miyomda  Tedavi Yöntemleri

Myomu olan pek çok kadında belirgin bir şikayet yoksa tedavi gerekmez, 6 ayda bir jinekolojik muayene ve ultrason yapılmalıdır.İleride gebelik düşünen kadınlarda myomun yerleşimi gebeliğe ait problem yaratmayacaksa takip edilir.Menopoz yaşına yakın olan kadınlarda da, menopoz sonrası myom küçüleceğinden takip tercih edilir.Takip menopoz sonrası da devam etmelidir.

 • İlaç tedavisi:Myomu küçültmek için kullanılan ilaçlar, estrojen hormonunu baskılamaya yöneliktir, ilaç kullanırken myom küçülür, kesince tekrar eski haline döner.Bu ilaçlar geçici olarak kadınları menopoza soktuğundan kemik erimesi, ateş basması gibi şikayetlere neden olur.Sadece ameliyat öncesi tercih edilebilir.Son yıllarda ilaç kullanılarak yapılan ameliyatların daha çok yapışıklığa neden olduğu görüldüğünden ameliyat öncesi ilaç kullanımı güncel değildir.
 • Cerrahi tedavi:Şikayetlere yol açan ve hızla büyüyen myomlar cerrahi olarak çıkarılmalıdır.Myomun yeri ve büyüklüğüne göre cerrahi işlemin hangisinin uygulanacağına karar verilir.
  • Rahim bırakılarak sadece myomların çıkarıldığı ameliyatlara myomektomi denir.
  • Myomla beraber rahimin çıkarıldığı ameliyatlara histerektomi denir.

Histeroskopi: Rahim boşluğuna yerleşen (supmukoz) myomlar, vajinal yoldan rahim içine yerleştirilen ışıklı bir alet yardımı ile çıkarılır(histeroskopik miyomektomi).

Laparoskopi(kapalı ameliyat): Rahim dış duvarına yerleşen myomlar ince bir kesidan karın içine yerleştirilen laparoskop adı verilen bir alet yardımı ile çıkarılır(laparoskopik myomektomi).Myomla beraber rahim alınma ameliyatları da uygun vakalarda laparoskopi ile yapılabilir(laparoskopik histerektomi).

Laparotomi(açık ameliyat): Myomlar çok büyükse, çok sayıda ise, kanser şüphesi varsa, karından yapılan kesi ile girilerek myom çıkarılması(myomektomi), yada myomlarla beraber rahim alınması(histerektomi) ameliyatı yapılır.

Myomların dondurulması(kriyoterapi): Myomlara özel bir aletle ulaşarak ve -196 derecelik sıvı nitrojen uygulanarak myomların dondurulma işlemi araştırma olarak uygulanmaktadır.Dondurulan myomlar zamanla küçülmektedir, ancak myom tedavisinde rutin uygulanan bir yöntem değildir.

*** Miyomlar (Myomlar) üreme çağındaki kadınlarda sık görülen iyi huyu tümörlerdir.Menopoz sonrası küçülür.

*** Miyom (Myom) ameliyatı olan kadınlar gebelik düşünüyorsa, ameliyattan 6 ay sonra gebe kalmalıdırlar.

*** Miyomların (Myomların) cerrahi olarak çıkarıldığı kadınlarda, tekrar myom olma riski(nüks) vardır.Myomun nüksetmesi, ameliyatın iyi yapılmadığı anlamına gelmez.