Polikistik Over Sendromunda Tedavi

Polikistik over sendromun nedeni bilinmediğinden tedavi şikayetlere, semptomlara yönelik planlanmaktadır.

Tedavi hedefi:

 • Tüylenme akne gibi androjen hormonu fazlalığına yönelik şikayetlerin düzeltilmesi
 • Adet gecikmeleri, sık adet, adet olamama gibi adet düzensizliklerinin tedavi edilmesi
 • Gebe kalamayan kadınlarda yumurtlama sağlayıcı ilaçların kullanılması
 • İnsülin direnci olanlarda insülin duyarlılığını artırıcı ilaçlar kullanımı

TÜYLENME, AKNE TEDAVİSİ

Yumurtalık ve böbrek üstü bezlerden salgılanan androjen hormonlarının salgısının ve / veya etkisinin azaltılmasına yönelik tedavi planlanır.

Androjen salgılanmasını azaltıcı ajanlar: Bu amaçla doğum kontrol hapları tercih edilir. Doğum kontrol hapları tercih edilirken içerdiği progesteron formuna dikkat edilmelidir. yazz24+4, yasmin, diane 35, drospera, drosetil, ginera, desolett gibi doğum kontrol hapları tercih edilebilir.

Androjenlerin etkisini azaltıcı, blokaj sağlayıcı ajanlar: Bu amaçla spironolakton (aldactone, aldactazide), siproteron asetat (androcur, gynelle, diane 35, climen), flutamit (andraxan, eulexin, flutamide gador) ve 5 alfa redüktaz enzimini bloke eden finasterid (dilaprost, finarid, propecia, proscar,prosterit) kullanılır.

İnsulin duyarlılığını artıcı ilaçlar da tüylenme ve akneye etkili olmaktadır. Bu amaçla metformin (glifor, diaformin, glucophage, glange, glukofen, matofin, gluformin, gluforce) kullanılmaktadır. Genellikle, insülin direnci olan polikistik over sendromlu kadınlarda tercih edilir.

 • Androjen salgısını azaltan ilaçlar ve bloke edici ilaçlar birlikte kullanılabilir.
 • İlaçların etki göstermesi genellikle 6 aylık bir kullanımdan sonra ortaya çıkar.
 • İlaçlarla birlikte, tüylenme için laser epilasyon yapılabilir.

ADET DÜZENSİZLİĞİ TEDAVİSİ

Bu amaçla doğum kontrol hapları (estrojen ve progesteron içeren) yada sadece progesteron içeren ilaçlar kullanılır.

 • Tüylenme ve akne varsa, evli ve gebe kalmak istemiyorsa doğum kontrol hapları tercih edilir ( yazz24+4, yasmin, diane 35, drospera, drosetil, ginera, desolett gibi).
 • Estrojen içeren ilaç alamıyorsa, 18 yaş altında ise, evli – gebelik için acele etmiyor ama gebelikten de korunmak istemiyorsa progesteron içeren ilaçlar (tarlusal, progestan, progynex primolut-N, duphaston, orgametril gibi) tercih edilir.
 • Kilolu olanlarda kilo vermek adetin düzene girmesini sağlayabilir.
 • Adeti gecikenlerde, gebelik şüphesi olanlarda gebelik testi yapılır. Gebelik yoksa adet söktürücü ilaçlar (tarlusal, progestan, progynex primolut-N, duphaston, orgametril gibi) kullanılarak adet olması sağlanır. Kendi haline bırakılır ve uzun süre adet olmaz ise, rahim duvarı kalınlaşacağından takiben olan adet kanamaları çok yoğun ve uzun süreli olabilir. Bu nedenle düzenli adet görmek önemlidir.

YUMURTLAMA SAĞLAYICI TEDAVİ

Yumurtlaması düzenli olmayan gebe kalamayan polikistik over sendromlu kadınlarda yumurtlama sağlayıcı ilaçlar kullanılır.

 • İlk seçenek her zaman klomifen sitrat (klomen, serophene,gonaphen) tır.
 • Letrozol (femara) meme kanserli kadınlarda kullanılan bir ilaç olmasına rağmen polikistik overli kadınlarda antiestrojen etkisi ile yumurtalıkları uyarıcı etkiye sahiptir.
 • Gonotropin içeren iğnelerin (puregon, gonal F, gibi) kullanımı.
 • Overian diatermi:Cerrahi bir metoddur. Klomifene direçli, gonotropin kullanmak istemeyen hastalarda kullanılabilir. Yumurtlama sağlayıcı etki gonotropin kullanımı ile eşdeğer olmakla beraber, anestezi ve laporoskopiye bağlı riskler ve cerrahi sonrası yapışıklık riski vardır.

İNSÜLİN DİRENCİ TEDAVİSİ

İnsülin direnci ile polikistik over sendromu arasında kuvvetli biilişki vardır. İnsülin direni, androjen fazlalığı, yumurtlamada düzensizliğe neden olmaktadır. Bu grupta en çok kullanılan ilaç metformindir (glifor, diaformin, glucophage, glange, glukofen, matofin, gluformin, gluforce).

 • Metformin karaciğerde insülin duyarlılığını artırır.
 • Androjen salgısını azaltır.
 • Kendiliğinden yumurtlamayı destekler.
 • Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır.

UZUN DÖNEM SAĞLIK RİSKLERİNE YÖNELİK TEDAVİ

Riskleri azaltmak için en önemli yapılması gereken şey kilo kontrolünü sağlamak, beslenme alışkanlıklarını düzenlemek ve fiziksel aktiviteyi artırmaya yönelik hareketlerin yaşam tarzı olarak benimsenmesidir. Kan yağları ve şeker ölçümlerini normal seviyede tutmaya gayret edilmelidir. Diyet ve egzersiz uygulamaları ile sağlanan çok düşük düzeydeki kilo kayıplarının bile metabolik, endokrin ve üreme sistemi üzerinde olumlu etkileri gözlenmiştir. Diyetin yararlı etkileri kalori kısıtlamasına bağlıdır. Ayrıca, düzenli fiziksel aktivite, kilo kaybı sağlanamadığında dahi insülin direncinde düzelmeye neden olabilmektedir.

Karşılanmamış estrojene bağlı adet gecikmeleri, rahim duvarı kalınlığının artmaması için sadece progesteron hormonu yada estrojen + progesteron içeren ilaçların bazen menopoza kadar kullanılması gerekli olabilir.