Adet Gecikmesinin Nedenleri

Adet Gecikmesinin Nedenleri

Öncelikle şunu vurgulamak isterim ki 28 günde 1 olan adet döngüsünde 7 güne kadar olan değişiklikler normaldir.Bir ay 3 gün erken oldu diğer ay 2 gün gecikti, normal kabul edilir. Üreme çağındaki bir kadının adeti gecikti ise ya gebedir yada o aya ait yumurtlaması gerçekleşmemiştir.Yani adet gecikti ise

  1. Cinsel birlikteliğiniz varsa gebe olabilirsiniz. Şüpheli ilişkiden sonra en erken 12 gün ve sonrası kanda gebelik testi ile durumu öğrenebilirsiniz.Adetiniz gecikirse de idrar testi yapabilir, yada daha güvenli olan kanda bHCG testi yaptırabilirsiniz.
  2. Adetiniz gecikti ama gebe değilsiniz.O zaman o ay yumurtlamanız olmamış demektir.Yumurtlamayı engelleyen yada geciktiren pek çok şey olabilir.Stres, ilaç kullanımı, polikistik over sendromu, yumurtalık kistleri, troid hormon bozuklukları, aşırı egzersiz, doğum kontrol haplarının düzgün kullanılmaması, ertesi gün hapları, ciddi kilo değişiklikleri grip gibi hastalıklar adeti geciktiren nedenler olarak sıralanır.

Adetim gecikti, gebelik testi yaptırdım, gebe değilim, sizce neden adetim gecikti’ sorusunu gün içinde o kadar çok alıyorum ki.İşte neden geciktiğini anlamanın tek yolu muayene olmanız ve doktorunuz önerdi ise bazı testleri yaptırmanızdır.

*** Gebelik planlamıyorsanız etkili bir yöntemle korunmalısınız.Bu yönteme doktorunuzla birlikte karar vermeniz en sağlıklısıdır.

*** Gebelik planlıyorsanız, tahmini yumurtlama gününe yakın cinsel ilişki kurmalısınız.Adetinizin 1. gününden saydığınızda adetinizin 12-14-16. günleri ilişkiniz olursa yumurtlama gününüzü yakalayabilirsiniz.Unutmayın ki yumurta 24 saat, spermler ise kadın vücudunda 72 saat canlı kalabiliyor. Adetiniz gecikirse gebelik testi yapabilirsiniz.Adet gecikmeden test yapmak anksiyetinizi artırır.

****Adeti geciken ve gebe olmayan kadınlar, doktorunun reçete ettiği söktürücü ilaçları kullanmalıdırlar.Uzun süre adet gecikmesi döl yatağını kalınlaştırarak başka sağlık problemlerine neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Doğumda Epidural Anestezi başlıklı makalemizde ağrısız doğum ve Epidural Anestezi hakkında bilgiler verilmektedir.

Önerilen Yazımız:  Bebeğin Böbreğinde Genişleme