Adet Geciktirici Hap ve İlaçlar

Sağlıklı her kadın hormonal sistemin gerektirdiği şekilde 25 ila 35 gün aralıklarla,1 yada 5 gün süren adet kanamsı yaşar.Adet kanamasının kadınlarda tatil, düğün, balayı, sınav  ve adını sayamayacağımız bazı dönemlere denk gelmesi istenmeyen bir durum oluşturuyor(hele ki adet dönemini ağrılı geçiren kadınlar için ).Adet gününü değiştirmek ilaçlarla mümkün.En çok aldığım sorulara cevap yazarak sizlere bilgi vermek istiyorum.

Adet günümü nasıl değiştirebilirim? 

Yüzyıllardır insanlar tarçın, zencefil, civanperçemi, maydonaz ile adetlerini geciktirmeye çalışmışlardır.Adet gününüzü erkene almak yada geciktirmek için en garantili yöntem ilaç kullanmanızdır.Bu amaçla kullandığımız ilaçlar estrojen, progesteron yada her ikisini birlikte içeren hormon ilaçlarıdır, ağızdan tablet yada kapsül olarak kullanılabilir.

Adeti erkene mi almalı,  geciktirmeli mi? Hangisi daha iyi olur?

Her ikisi de ayarlanabilir.Kullanacağınız ilaç, adetinizin gününe göre ayarlanabilir.Ama genel bilinen ve daha garantili olanı, adeti geciktirmektir.

Adet geciktirmek için hangi ilacı önerirsiniz?

Adet geciktirici ilaçlar muayene sonrası reçete edilmelidir.Doktora telefonla, maille, sosyal medya aracılığı ile ilaç ismi sormak doğru değildir.İlaç kullanımında sağlıklı olan  muayene sonrası kullanımdır.Arkadaş tavsiyesi, eczacı önerisi ile ilaç kullandığınızda sorumluluk size aittir.

Önerilen Yazımız:  BEBEKTE BAĞIRSAK PARLAKLIĞI ( EKOJENİK BAĞIRSAK )

Adet geciktirme ilaçları nelerdir?

Adet geciktirmek için ağızdan kullanılan sadece progestereon içeren ilaçlar kullanıldığı gibi, doğum kontrol hapları da kullanılabilir.Adet geciktirici iğne yoktur.Adeti erkene almak için kullanılan iğneler vardır.

Adet geciktirici ilacı ne zaman içmeliyim?

Genel kural beklenen adetten en az 3 gün önce ilaca başlamaktır.Ama adet kanaması her zaman beklediğiniz günde olmayabilir, bu nedenle ben beklenen adetten 7 gün önce ilaca başlanmasını öneriyorum.

Doğum kontrol hapı kullanıyorum, adetimi geciktirmek için ne yapmalıyım?

Size reçete edilen ve kullandığınız doğum kontrol hapınız bittiğinde ara vermeden ikinci kutuya geçerek adetinizi geciktirebilirsiniz.Adet olmaya karar verdiğinizde hapı bırakın 7 gün içinde adet olacaksınız.Kutuda kalan hapları çöpe atarak adetinizin 1 yada 2. gününde yeni kutuya başlayabilirsiniz.Ara vermeden kullanılan yazz 24 tablette pembe haplar bittiğinde beyazları çöpe atıp yeni kutunun beyaz tabletlerine başladığınızda adetiniz gecikir.Yazz tablettede hapı bıraktığınızda kutuda kalanları atarak, adetin1 yada 2. günü yeni kutuya başlayabilirsiniz. 

Adet geciktiriciler kısırlık yapar mı?

Adet geciktiriciler kalıcı kısırlık yapmaz.Sadece progesteron içeren  ilaçların gebelikten koruyucu etkisinin olmadığı bilinmelidir.

 Adet geciktiriciler hormon dengesini bozar mı?

Adet geciktiriciler geçici olarak kullandığınız sürede etkilidir.Kalıcı bir adet düzensizliği ve hormon bozukluğu yapmaz.İlacın adet geciktirici etkisi sadece kullandığınız süre için geçerlidir.Kullanımdan birkaç ay sonra adet gecikmesine neden olmaz.

Adet geciktiriciyi bırakınca ne zaman adet olurum?

Hapı bırakınca 7 gün içinde adet olmalısınız.7 gün geçtiği halde adet kanamanız  olmazsa doktorunuzla görüşmelisiniz.

Adet geciktirici sonrası adet düzeni nasıl olur?

Adet geciktirici ilacı bıraktıktan sonra 7 gün içinde olan kanama adet kanamanızdır.Sonraki döngüyü bu kanamaya göre hesaplamalısınız.

Adet olduğumda adet kanamasını kesmek için ilaç kullanabilir miyim?

Adet olduktan sonra kanamayı tamamen kesici bir ilaç yoktur.Adet olmak istemiyorsanız en geç beklenen adetten 3-4-5-6 yada 7 gün önce ilaç kullanarak adetinizi geciktirebilirsiniz.

Önerilen Yazımız:  İKİLİ TARAMA TESTİ YÜKSEK RİSK

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Adet Kanaması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.